elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Dünya’ nın En Büyük Lazer Projesi için 700 Milyon Euro

Avrupa Birliği, nükleer atıkları yok etmek ve kanser tedavisinde çığır açması planlanan lazer projesi için 700 Milyon Euro gibi dev bir bütçe ayırdı.



A- A+
08.11.2012 tarihli yazı 10458 kez okunmuştur.
‘’Extreme Light Insfrastructure (ELI) ’’ ismli projeyle AB ülkeleri, kanser tedavisinde çığır açmak ve genellikle büyük sorun teşkil eden nükleer atıkları buharlaştırarak  büyük bir sorun teşkil eden radyokaktif etkisinden kurtulmayı amaçlıyor.  Avrupa Komisyonu Bölgesel Politikilar Sorumlusu Shirin Wheeler yaptığı açıklamar;  lazerlerin Çek Cumhuriyeti ve Romanya’ da kurulacağı ve de  Macaristan’ da ise bir araştırma merkezi oluşturulacağı yönünde. Kurulacak olan lazer sistemlerinin şu ana kadar kurulmuş lazer sistemlerinden en az 10 kat daha güçlü olması bekleniyor.


ELI projesiyle yapılması planlanan lazerlerin atom altı parçacıklar oluşturacak kadar büyük bir güce sahip olacağını iddia eden uzmanlar, bu lazerler sayesinde birkaç saniyede nükleer atıklardaki radyoaktivite sorununun çözüleceğini ve kanserli hücrelerin kolayca tedavi edeceğini ümit ediyorlar.  Projenin Romanyalı Koordinatörü Nicolae-Victor Zamfir; araştırma merkezinin kurulmasının ardından 1 – 2 yıl gibi kısa bir süre içinde önemli sonuçlar beklediği yönde açıklamalarda bulundu.





Romanya’ nın Magurele bölgesinde yapılacak lazerin yaklaşık olarak 10 MW enerji tüketeceği belirtildi. Bu rakam ABD' nin verilerine göre yaklaşık olarak 2500 hanenin harcadığı değere eşit bir değer. 2017 yılında faaliyete tam olarak faaliyete geçmesi beklenen sistemin enerjisi ise jeotermal pompalar yardımıyla sağlanacak.
 

Detaylı bilgi için www.extreme-light-infrastructure.eu adresini ziyaret edebilirsiniz.
 

Kaynak: http://www.slashgear.com
Çağdaş Ozan Pamuk Çağdaş Ozan Pamuk Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder Yazdır



ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.