elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Disney’den Hissedilebilir 3D Algılama Teknolojisi

Disney firması akıllı telefonlarda ve tabletlerde ekran üzerine yansıtılan görüntüyü 3D olarak hissetmemizi sağlayacak bir teknoloji üzerinde çalışıyor. Peki nasıl mı? Detayları haberimizin devamında.A- A+
18.10.2013 tarihli yazı 9425 kez okunmuştur.

Disney Research tarafından üretilen yeni bir algoritma, akıllı cihazların dokunmatik ekranlarındaki düz yüzeyinde görüntüleri dokunarak ekrandaki şekli  üç boyutlu olarak hissettirmeyi mümkün hale getiriyor.
 

Disney, kullanıcının ekran yüzeyinde parmak ucuyla kaydırma yaptığında yüzeyde karşılaştığı sürtünmeyi değiştirerek  ekrandaki görüntüyü parmağımızda 3D hissettiren yeni bir algoritma oluşturdu. Bu metot birçok objenin ve dokunun 3D olarak algılanması için kullanılacak.

 
Yapılan açıklamaya göre, algoritma kişi parmağını dokunmatik ekranda bir çıkıntı üzerinde fiziksel olarak kaydırdığı zaman, enine olan(yanal)  sürtünme kuvveti uzar  ve kaydırılan parmak üzerindeki deriye bir baskı uyguladığı için büyük ölçüde o çıkıntılığı algılar. İşte algoritma bunun mantığına dayanıyor.

Disney’de ki araştırmacılar, yaptıkları deneylerde kişinin dokunmatik ekran üzerinde kaydırdığı parmak ile dokunmatik yüzey arasındaki sürtünmeyi ayarlamak için elektrostatik kuvvetler yardımıyla elektrovibrasyon tekniğini kullanmışlardır. Yani bu teknikte araştırmacılar, insan parmağının yüzey üzerinde gerçek bir çıkıntı üzerinde kaydırdığı zaman ki algıyı sağlıyormuş hissi veren sürtünme kuvvetini simüle eden psikofiziksel modeli oluşturmuşlardır. Elektrovibrasyon tekniğini kullanırken çıkıntılı olan yüzeyi parmağımızda hissettirmesi için o noktalara gerilim verilir. Algılanan sürtünmenin fazla olması, verilen geriliminde artmasına neden oluyor. Böylece daha çıkıntılı bir şekilde o yüzeyi hissetmiş oluyoruz.


 
 
Model, daha sonra dokunmatik ekranda görüntülenen görsel içeriğin dokunsal özelliklerini eşleştirmesi için ekran yüzeyine çıkıntı hissi verecek sürtünme kuvvetini ayarlayan bir algoritmaya dahil edildi.

Görsel yapay dokuların çeşitliliği, görsel içerik ekranda değiştiği takdirde yeni içeriğin şeklini algılayan ve ayarlayan bir feedback dokunsal algılama yöntemiyle birlikte böylece çoğaltılmış oldu. Bu yöntemle görsel içerik değiştiği anda yeni içeriği de üç boyutlu olarak hemen hissetmemiz sağlanıyor.

Disney tarafından geliştirilen bu teknoloji henüz tüketici seviyesine inmiş değil. Geçtiğimiz günlerde İskoçya’da bir sempozyumda bu teknolojinin tanıtımı yapıldı. Videoda ise teknolojinin nasıl çalıştığını göstermek amacıyla fosil kemikleri, elmalar, dağ haritası, deniz anası videosu ve bir çaydanlığın dış hatları kullanıldı. Kaynak

► theengineer.co.uk
Çağın Özçivit Çağın Özçivit Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.