elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

COVID-19 Önlemleri için Yeni Nesil Fan Geliştirildi

Yeni nesil “Vortex” fanları, kapalı alanlardaki havayı dezenfekte eder. Covid-19 ile savaşta kalelerimizden biri olabilir üstelik elektrik enerjisinin yarısını kullanır. Gelin bu fanları birlikte inceleyelim.A- A+
10.11.2020 tarihli yazı 3017 kez okunmuştur.
Bugünlerde yayınlanan bir YouTube videosuna göre, bir şirket daha az enerji için bir odayı sıradan fanlardan daha hızlı soğutabilen - aynı zamanda kapalı alanları dezenfekte edebilen - ve dokunması tamamen güvenli olan yeni nesil bir tavan vantilatörü yayınladı .Tüketiciler bu ürünü COVID-19 pandemisinde temiz hava elde etmek için kullanabilirler.
 


Cihaz, havayı aşağıdan yukarı hareket ettirerek 360 derece dışarıya üfler.

 

Daha Az Elektrik ile Kapalı Alanları Dezenfekte Eder

“Vortec” adı verilen yeni fan, çoğu fanın ihtiyaç duyduğu enerjinin yarısıyla, kapalı alanları tipik fanların iki katı hızında soğutur. Ek olarak , YouTube’daki videoya göre , yeni fan, bakterileri öldüren ve potansiyel olarak kapalı alanlarda hava yoluyla bulaşan hastalıklara yakalanma riskini azaltan , UV olarak dezenfekte etme kabiliyetine sahip bir LED tavan lambası görevi görür.
 


UV ışığı uzaktan kumandalıdır ve havadaki bulaşıcı partiküllerin azaltılmasına yardımcı olabilir
 

Yeni vorteks fanı, havayı duvarların ve zeminin etrafından dışarı doğru hareket ettirerek kapalı bir alanda aşağıdan havayı emer. Fan, Singapur merkezli Nanyang Teknoloji Üniversitesi'nden (NTU Singapur) bir yan şirket olan Vortec'ten geliyor.
 


Kapalı alanlardaki havayı odanın etrafında "hareket ettirir" ve yakın alanların sterilize edilmesine yardımcı olur. 

 

Havayı Strelize Ediyor

Tazelenen ve gittikçe artan şekilde sterilize edilen hava, oda boyunca 360 derecelik ve yay şeklinde olan bir döngüyle dışarı atılır.
 

Tüm hareketli parçalar içinde bulunduğundan, fana tam hızda bile dokunmak güvenlidir. 
 

Girdap fanı olan cihazın açıkta fanı yoktur - bu, tam hızda bile dokunmanın tamamen güvenli olduğu anlamına gelir.Bu fan açıkça tasarlanmamış ve resmi olarak bir COVID-19’a karşı önlem olarak kamuoyuna açıklanmamış olsa da, doğru yönde atılmış bir adım gibi davranmaktan zarar gelmez. Hastalığın yayılmasını önlemede potansiyel olarak daha büyük etkileri olan başka cihazlar da vardır.
 

'COVID-19' Tedbirlerinin Endüstrisi Büyüyor

Mayıs ayında, koronavirüsünün insanları enfekte etme kapasitesini ortadan kaldırmak için bir elektrik alanı oluşturarak kendi kendini dezenfekte eden "elektrikli" yüz maskesi olarak tasarlandı.

Çalışma, yeni bir yüz maskesi altında düşük seviyede elektrik üreten ve koronovirüsünü öldüren kumaşla son buldu. 2020 İlkbaharından bu yana, neredeyse herkes virüsün yayılmasını yavaşlatmak, sosyal mesafeyi uygulamak ve dışarıya seyahat etme ihtiyacı ortaya çıktığında maske takmak için tecritte kaldı. Ancak COVID-19 koronavirüsünü içeren hava partiküllerini soluma tehdidi, birçok kişiyi enfeksiyon konusunda endişelendirdi.

Görünüşe göre bu vorteks fanı ve buna benzer diğer ürünler, COVID-19 hastalığının yayılmasını geçerli bir aşının dünyadaki her şehrin raflarına geleceği zamana kadar yavaşlatmak için yeni nesil pandemi önlemleri arasında ilk sırada yer alıyor.


 
Kaynak:

► interestingengineering


 
Yazar: Nazlıcan Güvenç

 


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.