elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Bisikletten Enerji Üretimi

1950’li yıllardan bu yana bisiklet hareketiyle enerji elde etme çalışmaları gün geçtikçe ilerlemekte. Son gelişmelerle birlikte elde edilen enerji, pratik ve kolay bir şekilde kullanılıp depolanabiliyor. Projeler için fon toplayan Kickstarter'da başlatılan Atom projesi ile, çocukluk yıllarının vazgeçilmezi olan bisikletin insan yaşamındaki yolculuğunu enerji üretim kaynağı olarak devam ediyor.A- A+
30.06.2013 tarihli yazı 25681 kez okunmuştur.
Uluslararası Enerji Ajansı’nın verilerine göre, dünya genelinde 1.3 milyon insan elektrik olmadan yaşamını sürdürmekte. Güney Afrika'da insanların yaklaşık %70'i yaşamını karanlıkta devam ettirirken Asya'nın, Latin Amerika'nın ve Orta Doğu'nun bir kısmında da durum aynı. İnsanlar güneşin batımından sonra temel ihtiyaçlarını karşılayabilmek için pahalı yakıtları kullanmak mecburiyetinde.
 

Bu mecburiyete tabi olan insanların en önemli çözümlerinden birisi de bisiklet ile sağladıkları kinetik enerji. Bu bölgelerde altyapı gelişmemiş olduğu için insanlar ulaşım aracı olarak çoğunlukla bisiklet kullanmakta. Nijerya da insanlar gündelik yaşamlarında kullandıkları bisiklet ile pillerini şarj ederek, ışıklarını yakıp, cep telefonlarını ve radyolarını kullanabiliyorlar. 1950’lerden bu yana bu sistem kendini sürekli geliştirmekte. Günümüzde bu sistemin en son örneğini Kickstarter üzerinde başlatılan ve Atom ismine sahip olan projede görmekteyiz.

 
İlginizi Çekebilir: Uçan Bisiklet

 
Aaron Latzke ve David Delcourt tarafından başlatılan Atom projesi, içerisinde yer alan özel dişli mekanizması ile bağlandığı bisikletlerin hareketleri üzerinden enerji elde edilip, bu enerjinin usb bağlantısı ile elektronik veya mobil cihazlara aktarılmasını sağlıyor. Hızlı bir şekilde şarj olabilen Lityum bataryaya sahip olan cihaz sadece bisiklet üzerinde değil, enerjinin depolandığı lityum batarya kısmının dişli kısımdan ayrılmasıyla istenilen her yerde şarj edilmesine imkan sağlıyor.
 

USB uyumlu 5v-500mA çıkış gücüne sahip Atom; iPhone, iPod, Android telefonlar ve tablet bilgisayar gibi elektronik cihazları şarj edebilmekte. Full batarya ya sahip olan bir atom 1440mAh çeken iphone 5'i %70lik doluluk oranına ulaştırabiliyor.  300 gram ağırlığı ile ekstra bir yük getirmeyen ve 19x7.6x3cm boyutlarında olan cihaz su geçirmez gövdesiyle olumsuz hava şartlarından da etkilenmiyor. Proje, site üzerinde başlatılırken konan 85,000$ hedefini 126,082$ ile tamamlamış durumda.

Kaynak
►KickStarter.com


Ahmet Gökhan Seyrek
 

ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.