elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

ANKA Kontrolden Çıktı

Eskişehir Sivrihisar' da test uçuşları devam eden Anka, henüz belirlenmeyen bir sebep yüzünden kırıma uğradı.A- A+
29.09.2012 tarihli yazı 9367 kez okunmuştur.
Türk Silahlı Kuvvetlerinin istihbarat ve görüntüleme görevleri için İsrail’ den alınan Heron isimli insansız hava araçlarında Türkiye hayal kırıklığına uğramıştı. Birkaç kez kırıma uğrayarak düşmesi, bakım sıkıntısı yaşanması ve bakıma gönderilen araçların zamanında teslim edilememesi ile ilgili bir çok sorun ortaya çıkmıştı.


Bu nedenle Türk Savunma Sanayi kendi üretimi olacak ve yerli tasarıma sahip bir insansız hava aracı geliştirmek için 2004 yılında çalışmalara başlandı ve ilk test uçuşunu 2010 yılında Anka ismi verilen İHA ile bu projeyi halkımıza sunmuştu.
İşte bu test uçuşlarından birini gerçekleştirirken dün Eskişehir Sivrihisar’ da uçağın kontrolden çıkarak düştüğü bildirildi. 10 bin feet yükseklikten düşerek uçuş alanından yaklaşık 4 km uzaklığa düşen ANKA, bu kazanın sebebi araştırılması için TAI tarafından bir soruşturma açıldı.
 

Ancak yetkililer bu tarz kazaların test uçuşları sırasında beklendiğini, olmasının normal olduğunu söylediler.

 

Büyük maddi ve manevi masraflar harcanan bu projede, bu kazaların normal karşılanması sizce ne kadar doğru ? İleri teknoloji kullanılarak üretilen bu araçların böyle kazalara kurban gitmesini nasıl yorumluyorsunuz ? Yorumlarınızı aşağıdaki yorum kısmına yazabilirseniz düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.
 

Bu tarz ve daha gelişmiş uçan robotlar hakkında bilgi almak için burayı tıklayabilirsiniz
Cumali ÖZEL Cumali ÖZEL Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.