elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Androidin Yeni Sürümünün İsmi Belli Oldu

Google’ın sahibi olduğu mobil işletim sistemi Android gelişmeye ve yenilenmeye devam ediyor. Android 4.3 sürümünden sonra yeni sürümünün 5.0 Key Lime Pie olması beklenirken Google bir sürpriz yaparak yeni sürümün Android 4.4 KitKat olacağını duyurdu.A- A+
11.09.2013 tarihli yazı 13963 kez okunmuştur.
Google yeni Android sürümünün ismini belirledi. Yeni sürümün ismi için Nestle’ile anlaşan Google yeni Android’in maketini bahçesine törenle yerleştirdi.
► İlginizi Çekebilir: Akıllı Yazılım ANDROID'de Neymıs ?

Google, yeni Android sürümleri ile kullanıcıların karşısına çıkarken eski sürümlerde olduğu gibi belli başlı sürümlerini tatlı isimleri ile adlandırıyor. Bu özellik bu sürümde de gözümüze çarpıyor. Geçmişe bir göz atarsak;

•  1,5  sürümü için Cupcake
•  1,6  sürümü için Donut
•  2.0  sürümü için Eclair
•  2,2  sürümü için Froyo
•  2,3  sürümü için Ginderbread
•  3,0  sürümü için Honeycomb
•  4,0  sürümü için Ice Cream Sandwich


İsimleri kullanılmıştı. Sürümlerin baş harflerine dikkat edersek KitKat da bu sıralamaya uyuyor.

 

 
 

► İlginizi Çekebilir: Mühendisler İçin Android Uygulamaları

  

Google’nın bu şekil bir isimlendirme sistemi kullanması kullanıcıların ilgisini daha da artırıyor. Google önem verdiği sürümlere sadece sayılar vermekten çıkıp  tatlı isimleri vererek insanların sevmesini ve hızlı bir şekilde benimsemesini amaçlıyor.Yapılan anketler de Google’nın bu şekil bir isimlendirme sistemi kullanmasının kullanıcıların ilgisini artırdığını gösteriyor. Ayrıca Google ve Nestle arasında yapılan anlaşma gereği önümüzdeki süreçte Nestle, üzerinde Android logosuna yer vereceği KitKat çikolatalar da satışa sunacak.Bu çikolatayı satın alanları Nexus 7 ve Google Play Hediye kartları gibi sürprizler de bekliyor.

 ► İlginizi Çekebilir: Google Tv Geliyor
 


Peki Yeni Sürümün Farkı Nedir ?

Tam olarak radikal bir değişiklik beklenmese de Google’ın yeni bir android deneyimi yaşatmak istediği kesin. Yeni Android sürümünün neler getireceği tam anlamıyla bilinmiyor fakat en önemli özelliğinin düşük donanımlı cihazlarda da çalıştırılabilir olması olacak. Android 4.4 KitKat, tüm Android’li cihazlar için ortak bir sürüm haline gelecek ve televizyonlar, dizüstü bilgisayarlar da dahil olmak üzere tüm cihazlar Android 4.4 KitKat’ı kullanabilecek. Ayrıca KitKat duyurusu ile birlikte ilan edilen toplam Android’li cihaz aktivasyonu sayısı da 1 Milyar’ı aşmış durumda.

 İşte KitKat'ın Hazırladığı Tanıtım Videosu

 
KAYNAK: 

 BBC NEWS

Burak KARTALOĞLU Burak KARTALOĞLU Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.