elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Almanya Güneş Enerjisinde Rekora Ulaştı

Güneş enerjisinden elektrik üretiminde ABD'yi geçerek liderliği üstlenen Almanya 5.1 TWh üretimiyle dünya rekorunu kırdı. Yıllık güneşlenme süresi oldukça düşük olan ülke buna rağmen güneş enerjisinde oldukça başarılı adımlar atmış durumda. Haberimizin detayları yazımızda.A- A+
28.08.2013 tarihli yazı 21271 kez okunmuştur.
Almanya konumu itibariye yıllık güneşlenme süresi düşük bir ülkedir. Buna rağmen güneş enerjisinde bir dünya lideridir. Güneş enerjisi endüstrisinde yaptığı atılımlarla dikkat çeken ülke, güneşten elektriğin yalnızca Sahra Çölü kadar fazla güneş alan yerlerde üretilmeyeceğini ispatlamıştır. 2013 Temmuz ayında  5.1 terawatt-saat güneş enerjisinden elektrik üreten Almanya kendisiyle rakip olan ABD’yi safdışı bırakmış durumdadır. Bu yılın Ocak ayında ise 5 TWh rüzgardan elektrik üretim kapasitesiyle bir dünya rekoru daha kırmıştı. 
 


►İlginizi Çekebilir: Karapınar Güneş Enerjisi Merkezi Oluyor
 
Milyon kişi başına düşen toplam güneş enerjisi kapasitesinde diğer ülkelere göre Almanya ezici bir üstünlüğe sahip. 2012 yılının sonlarında ülkelerin milyon kişi başına güneş enerjisi kapasitesi ise şöyledir: 
 
1.     ALMANYA                       400MW
2.     İTALYA                          267MW
3.     BELÇİKA                        254MW
4.     ÇEK CUMHUR.                204MW
5.     YUNANİSTAN                  143MW
 
 
ABD ise milyon kişi başına yaklaşık 25 MW kapasite ile 20.sırada yer almaktadır. ABD’nin Arizona eyaletinde ise durum çok farklı,milyon kişi başına üretim yaklaşık 167 MW. Arizona ayrı bir ülke olmuş olsaydı dünyada 5. sıradaki yerini alırdı. 
 

Avrupa Fotovoltaik Sanayisi Birliği (EPIA) açıklamasında 2012′de gerçekleşen kurulumların küresel ölçekte kurulu güneş elektriği gücünü 101 GW’a taşıdığına da vurgu yapıldı. Bütün bu gelişmeler dünya açısından oldukça umut verici. Çünkü yenilenebilir enerji pazarının büyümesinin avantajları saymakla bitmez. Özellikle güneş enerjisi endüstrisindeki gelişmeler maliyetleri azaltıp yatırımcıların önünü daha da açmakta. 
 


Kaynak


treehugger.com


Yunus Emre Sarıbuğa Yunus Emre Sarıbuğa Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.