elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

ABD'de nükleer enerji sektörü işgücü sıkıntısında

Yaşlanan işgücü ve yaşanan nükleer kazaların etkisi ile popülaritenin kaybı nedeniyle ABD nükleer endüstrisi büyük bir işgücü kaybı ile karşı karşıya…A- A+
12.07.2011 tarihli yazı 3098 kez okunmuştur.

ABD nükleer enerji endüstrisi büyük bir işgücü kaybı riski ile karşı karşıya. 2. Dünya Savaşı sonrasındaki Soğuk Savaş ile birlikte yaygınlaşan nükleer enerji atılımı, dünyada büyük bir iş gücü potansiyeli oluşturmuştu. Ancak artık bu popülasyon emekliliğine yaklaşıyor ve yeni nesil artık nükleer enerjiye soğuk bakıyor.

ABD nükleer endüstri çalışanlarının % 39'u 2016 yılına kadar emekli olacak. Bu boşluk yaklaşık olarak 25.000 kişinin istihdamı ile doldurulabilir. Ancak 2009 yılında ABD üniversitelerinden bu konu ile ilgili olarak yaklaşık 715 yüksek lisans ve lisans öğrencisi mezun olmuş durumda. Üstelik tecrübenin çok önemli olduğu nükleer endüstride mezun olan öğrencilerin katkısı neredeyse hiç olmayacak.Bu ilgi kaybının nedeni oldukça açık. 1979 yılında ABD'de yaşanan Three Mile Island nükleer kazası, sonrasında yaşanan Çernobil felaketi ve en son yaşanan Japonya Fukushima nükleer kazası sebebi ile yeni nesil nükleer endüstriden uzak duruyor.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.