elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

YAZARIN TÜM MAKALELERİ Yağmur Tarım

Depoladığı Enerjiyi Aylarca Koruyabilen Batarya Geliştirildi

Depoladığı Enerjiyi Aylarca Koruyabilen Batarya Geliştirildi Enerjiyi uzun süreli depolamanın gelecekte çok büyük gelişmelere yol açacağı tartışmasız bir gerçektir. Uzun süreli depolama konusunda henüz istenen seviyede yol alınabilmiş olmamasına karşılık bazı yeni çalışmalar oldukça umut verici. Araştırmacılar erim...

devam >>
Vücut Hareketleriyle Enerji Üreten Kumaş Geliştiriliyor

Vücut Hareketleriyle Enerji Üreten Kumaş Geliştiriliyor Giyilebilir teknolojiler hayatımıza konfor katıyor. Fakat bu teknoloji halen gündelik kıyafetlerimize tam olarak entegre olamadı. Loughborough Üniversitesi araştırmacıları yeni bir çalışma yürütüyor. Detaylar yazımızın devamında.

devam >>
Robotlar Becerileri Daha Hızlı Öğrenecek

Robotlar Becerileri Daha Hızlı Öğrenecek Günümüzde birçok iş robotlar aracılığıyla yapılıyor. Fakat bu işleri önce robotlara tanıtmak ve öğretmek gerekiyor. MIT araştırmacıları bu süreci hızlandıracak bir sistem üzerinde çalışıyor. Detaylar yazımızın devamında.

devam >>
Bluetooth Mesh Nedir?

Bluetooth Mesh Nedir? Bluetooth, haberleşmede ve veri alışverişinde çok kilit bir rol oynuyor. Bluetooth mesh cihazlar arasında iletişime izin vererek, yenilikçi çözümler sunuyor. Detaylar yazımızın devamında.

devam >>
Hareketsiz Parçalardan Oluşan Elektrik Makinesi

Hareketsiz Parçalardan Oluşan Elektrik Makinesi Hareketsiz parçalardan oluşan bir motor yapılabilir mi? Bu sorunun cevabını MIT’deki bilim adamları verdi. Yaptıkları çalışmalar sonucunda hareketli parça olmaksızın ısı yardımıyla elektrik üretmeyi başardılar. Üstelik %40’ın üstünde termofotovoltaik veri...

devam >>
Akıllı Trafik Işıkları ile Yollar Daha Güvenli

Akıllı Trafik Işıkları ile Yollar Daha Güvenli Dev otomobil üreticisi Ford, yenilikçi teknolojiler geliştirmeye devam ediyor. Akıllı trafik ışık sistemi geliştiren Ford, acil durum araçlarının trafikte daha güvenli yol almasını sağlayacak. Bunun yanında karbon emisyonlarını da düşürmeyi hedefliyor. De...

devam >>
Transistör Gate Uzunluğunda Yeni Rekor

Transistör Gate Uzunluğunda Yeni Rekor Araştırmacılara göre Moore Yasası'nın sonu yaklaşıyor. Transistörler olabilecekleri maksimum küçüklüğe ulaştı. Fakat limitler halen zorlanıyor. Çin'deki bir araştırma ekibi 0.34 nm'lik gate uzunluğunda transistör geliştirdi. Detaylar yazımızın devamında.

devam >>
Geçmişe Işık Tutan Yapay Zeka: Ithaca

Geçmişe Işık Tutan Yapay Zeka: Ithaca Google DeepMind ekibi Ithaca adı verilen bir yapay zeka sistemi geliştirdi. Ithaca, antik anıtlardaki eksik kelimeleri, harfleri tahmin ederek anlaşılması güç kalıntılara ışık tutacak. Detaylar yazımızın devamında.

devam >>
Millman Teoremi Nedir?

Millman Teoremi Nedir? Literatürde çok fazla sayıda devre analiz yöntemleri bulunmaktadır. Birden fazla gerilim kaynağı içeren devrelerde genellikle Millman Teoremi tercih edilir. Peki Millman Teoremi nedir?

devam >>
Açık Deniz Rüzgar Çiftlikleri Gemileri Şarj Edecek

Açık Deniz Rüzgar Çiftlikleri Gemileri Şarj Edecek Açık deniz rüzgar çiftliklerinin potansiyeli oldukça yüksek. Tüm dünya da bu potansiyelin farkında. Şimdilerde ise açık deniz rüzgar çiftlikleri ile gemilere enerji sağlanması konusu tartışılıyor.

devam >>
Toplam 57 içerik bulundu. Görüntülenen 1 - 10
1 2 3 4 5