elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

VoIP (Voice over IP ) NEDİR ?

Telekomünikasyon dünyasında yaşanan hızlı gelişmelerde en öne çıkan teknolojilerden biri olan VoIP üzerinde konuşacağımız bu yazıda "VOIP nedir, neden VoIP, VoIP çözümleri nelerdir" sorularına yanıt bulmaya çalışacağız.A- A+
10.03.2011 tarihli yazı 9621 kez okunmuştur.

VoIP (Voice over Internet Protocol - internet üzeri ses görüşmesi) teknolojisi, kablolu haberleşmede kullanılan bakır kablonun zaman içerisinde bakım masraflarının artması ve rekabet piyasasının temelinde düşük görüşme ücretlerinin esas olması nedeniyle internet üzeri paket anahtarlamalı haberleşme araştırmaları yoğunlaştırılması sonucu ortaya çıkmıştır. Böylece neden VoIP sorusuna cevabımız maliyet olarak netleştirilebilir. Belirli bant genişliğine sahip data hatları için ödenen ücret sabittir. Bu hatlar üzerinden VoIP ekipmanları ve protokolleri kullanılarak istenilen miktarda telefon görüşmesi yapılabilir. Bu durumda sabit bir ücret ve kurulum maliyetleri ile telefon hatlarından yapacağınız görüşmenin kalitesine çok yakın bir kalitede çok daha ucuza telefon görüşmesi yapma imkanı bulabilirsiniz.

VoIP ÇözümleriSoft Çözümler


Soft çözümler herhangi bir donanım kurulumu gerektirmeden sadece PC'lere kurulabilen yazılımlar aracığı ile yapılan ses haberleşmesidir. Yaygın olarak skype, messenger, wirofon gibi yazılımlar ile kullanarak görüşme yapılır . En ucuz çözümdür, bu yazılımlar USB phone ile desteklenerek daha rahat bir görüşme sağlanabilir .

Hardware Çözümler


PBX santrallere yapılabilecek olan eklentiler ile dahili hatlardan 2 ofis arasında VoIP kullanmak, Voice Gateway (geleneksel Telekom şebekesinden IP dönüşümü sağlar) kullanarak ara geçiş sağlanır , böylece No.7 haberleşmesinden SIP haberleşmesine geçiş sağlanır , bu çözümler 300 dolardan 30.000 dolara hatta daha üstüne kadar maliyetlere çıkabilir. İhtiyaçlarınıza bağlı olarak profesyonel yardım ile bu tarz sistemleri kurabilirsiniz.Zamanımızda yaygın olarak kullanılan VoIP Pbx yazılım olan Asterisk yeni nesil bir IP PBX telefon sistemidir . Asterisk IP PBX sisteminin kişisel ve ticari amaçlar için kullanımı ücretsizdir. Son zamanların en iyi PBX sistemlerini üreten Siemens , Nortel ve benzeri gibi özel şirketlerin PBX santrallerinin sağladığı tüm özellikleri ücretsiz sağlamaktadır . Programlanması kolay olması , bir PBX sisteminden beklenen ya da hayal edilip üretime geçirilmesi için gereken tüm özellikleri desteklemesi ve tüm bu özelliklerin kullanımı için herhangi bir ücret ödenmemesi, onu son yılların en popüler ve tercih edilen PBX sistemleri arasında belki de birinci sıraya getirmiştir .
Mehmet Reşat ABDÜSSELAMANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.