elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Uzay Mühendisliği |
Tercih Günleri

Ülkemizde sınırlı sayıda üniversitede bulunan Uzay Mühendisliği bölümünü, Uzay Mühendisi olma yolunda ilerleyen bir öğrenci adayından dinleyin. Uzay Mühendisi kimdir, ne iş yapar, hangi üniversitelerde bu bölüm var, geleceği ve kariyeri, kısacası bütün yönleriyle Uzay Mühendisliği haberimizdeA- A+
12.07.2013 tarihli yazı 42334 kez okunmuştur.
Uzay Mühendisliği nedir ve ne değildir bölümüne geçmeden önce benim tercih etme sebeplerimi ve dıştan görünüşüyle Uzay Mühendisliği bölümünü ele almak istiyorum. Uzay Mühendisi denince toplumda en çok söylenilen 3 cümle sırasıyla şunlardır; "Astronot mu olacaksın yoksa pilotmu ? " , "Güzel meslek ama zor sanırım. Bitirince ne oluyorsun şimdi.. ? " , "Ya şimdi Amerikada olsan anlarım ama Türkiyede aç kalırsın.". 
 

 
Banada tercih ederken söylenilen sözler bunlara çok benzerdi birazcık araştırmadan sonra geleceğin meslekleri arasında görülen bir bölüm olduğunu geleceğinin parlak olduğunu ve eğer kendini geliştirirsen çok iyi bir kariyere sahip olabileceğimi öğrendim. Çocukken arkadaşlarıma hep NASA'da çalışıcam bilim adamı olucam tarzından şeyler söylerdim ama hiç bir zaman Uzay Mühendisliği bölümünden haberdar değildim ve eğer kendimi geliştirebilrsem belkide çocukluk hayalimin gerçek olabileceğini bilmezdim.

Tercih döneminde yapılan araştırmalar cidden ileriki hayatınıza yön verecek son derecede kritik noktalar bu yüzden bir yeri iyice araştırmadan bir şey yapmayın. Söylenilen düşünceleri ve önyargıları ele almak gerekirse tabiki astronot yada pilot olmuyorsunuz, Türkiyede Uzay Mühendisliği adında sadece İTÜ (İstanbul Teknik Üniversitesi) ve benim okuduğum THKÜ'
lerinde(Türk Hava Kurumu Üniversitesi). Bu iki üniversitemizde olan Uzay Mühendilsiği biraz daha detay eklenerek yani Uçak-Uzay mühendislikleri ve Havacılık işin içine katılarak ODTÜ'de (Orta Doğu Teknik Üniversitesi) Havacılık ve Uzay Bilimleri ismini alıyor.

Bu bölümlerin 2013 yılındaki taban sıralamaları ise şöyle sıralanıyor:

 
► İstanbul Teknik Üniversitesi          
Uzay Mühendisliği Bölümü                                  21.300           55 Kişi

 
► Türk Hava Kurumu Üniversitesi      
Uzay Mühendisliği Bölümü (Tam Burslu)               29.400          7 Kişi

                                                          
Uzay Mühendisliği Bölümü (%50 Burslu)              116.000          12 Kişi
                                                          
Uzay Mühendisliği Bölümü (Ücretli)                   155.000          20 Kişi


*** Türk Hava Kurumu Üniversitesi'nde bu sene %75 Burslu ve %25 Burslu olmak üzere iki seçenek daha mevcut olacak. %75 burslu öğrenci kontejyanı 12, %25 burslu ise 17 kişi olacak.  

► Orta Doğu Teknik Üniversitesi        
Havacılık ve Uzay Bilimleri Bölümü                      9.850           75 Kişi

*** ODTÜ (KKTC) Kıbrıs kampüsünde ise bu sene Tam Burslu, %50 Burslu ve Ücretli olmak üzere toplam 47 Kişilik kontejyan açılacak


 

 
Uzay Mühendisliğinin Tarihçesi

Tarih boyunca uzay, insanoğlunun en büyük tutkularından biri olmuştur. Bu nedenden ötürü astronomi bilimi en eski bilim dallarından biridir. Yüzyıllardan beri insanoğlu uzayı gözlemlemiş ve uzayda gördüğü cisimlerin hareketlerini matematiksel bir modele oturtmaya çalışmıştır. Bu yolda en önemli ilerleme 17. yüzyılın başında Alman bilimadamı Johannes Keppler'in Güneş etrafındaki gezegenlerin hareketini açıklayan Keppler yasalarını ortaya atması ile kaydedilmiştir. Tamamen deneysel verilerden yola çıkarak ortaya atılan bu yasaların kütlesel çekimin bir sonucu olduğu daha sonra İngiliz bilimadamı Isaac Newton tarafından teorik olarak gösterilmiştir.
 
İnsanoğlunun uzaya çıkabilmesi ancak 20. yüzyıldaki teknolojik gelişmeler ile mümkün olabilmiştir. Wright kardeşlerin ilk uçağı uçurmasından sadece 58 sene sonra 1961'de Yuri Gagarin uzaya ilk çıkan insan ünvanını kazanmıştır. O günden günümüze kadar olan süre içerisinde insanoğlu aya ayak basmış, diğer gezegenlere uzay araçları göndermiş ve dünya etrafında düşük yörüngede seyreden bir uzay istasyonu kurmuştur.
 
Bütün bunların başarılabilmesi uzay mühendisliği branşının ortaya çıkması ve ilerlemesi ile mümkün olmaktadır. Herhangi bir cismin uzaya gönderilmesi çok karmaşık süreçleri içermektedir. Bu süreçler içerisinde cisme dünyanın çekim gücünden kurtulabileceği kadar itkinin verilmesi, cismin istenilen yörüngeye oturtulması gibi basamaklar vardır. Ayrıca uzaya gönderilen bir cismin yeryüzündekine kıyasla olağandışı olan şartlara uygun tasarlanması gerekmektedir. Örneğin, uzaya gönderilen bir aracın, aydınlık ve karanlık arasındaki çok büyük sıcaklık farklarında, yüksek radyasyon altında ve mutlak sıfıra yakın basınç ve sıcaklıkta çalışması istenmektedir.
 

Bölümün Amaçları Nelerdir ?
 
► Öğrencilere matematik, fen ve mühendislik bilgilerini Uzay Mühendisliği problemlerine uygulama becerisi kazandırarak, onları başarılı bir mühendislik kariyerine hazırlamak.
 
 
► Uzayda hareket eden havaaraçları ve/veya bileşenlerini, sistemi veya süreciyle ilgili standartlara ve sınırlamalara uygun olarak ekonomiklik, verimlilik, çevre ve sosyal etkileri de dikkate alarak tasarlamak ve üretmek için gerekli kuramsal ve uygulamalı bilgileri kazandırmak.
 
 
► Uzay Mühendisliği problemlerini belirleme, tanımlama, modelleme, çözümleme ve çözme becerisiyle gerektiğinde sunma becerisi kazandırmak. Bu amaçla öğrencilerin gerekli modern mühendislik hesaplama, uygulama ve sunum donanımlarını kullanabilmelerini sağlamak.
 
 
► Uzay Mühendisliği mesleğinin uygulandığı kurumlarda, lider ve/veya çok disiplinli takımların elemanı olarak görevler üstlenmeye hazırlamak. Bu amaçla etkin sözlü ve yazılı iletişim kurabilme becerisini kazandırmak ve mesleğinin küresel ve toplumsal boyutlardaki etkilerini, mesleki ve etik sorumlulukları ve mühendisliğin sosyal ve kültürel etkilerini kavramasını sağlamak. Güncel ve çağdaş konulara ilişkin bilgi sahibi olmaları için gerekli olanakları sağlamak. Öğrencilerin yaşam boyu öğrenimin önemini algılamalarını sağlamak.
 
 
► Mühendislik bilgilerini toplumun gereksinimleri doğrultusunda kullanabilecek, günümüz ve geleceğin teknolojilerinin gelişimine yardımcı olabilecek, ekip çalışması yapabilecek ve iletişim kurabilecek, çalışmalarının sonuçlarının sosyal ve etik açıdan topluma yararlı olmasını hedefleyecek, Ulusal değerlere saygılı mühendisler yetiştirmek.
 
 
► Öğrencileri kendi seçtikleri ve ilgi duydukları bir Uzay Mühendisliği uygulama alanında kısmen uzmanlaştırarak başlangıç için mesleğe daha iyi hazırlamak.
 

Uzay Mühendisi Olan Bir Kişi Nerelerde Çalışabilir?

Uzay Mühendisleri aşağıda verilen endüstriyel alanlar ile ilgili sektörlerde ürün ve sistem tasarımı, araştırma-geliştirme(Ar-Ge), işletme, üretim ve bakımdan sorumlu mühendis ve yönetici olarak görev yapabilirler.  Ayrıca Uzay Mühendisleri çeşitli kuruluşlarda proje değerlendirmesi, fizibilite çalışmaları, yatırım uzmanlığı gibi konularda da çalışabilirler.
 
Uzay Mühendisleri savunma sanayi ve uçak sanayi başta olmak üzere otomotiv ve makine imalat sektörü de dâhil geniş bir alanda istihdam edilebileceklerdir. 

 Üniversite ve Araştırma Kurumları(TUBİTAK-SAGE, TÜBİTAK-UZAY vb.)
 Makine İmalat Sektörü
 Savunma Sanayi
 Uçak ve Havaaraçları Sanayi(ROKETSAN vb.)
 Malzeme Geliştirme ve Üretim Sektörü
► Bilişim ve Yazılım Sektörü
► Türk Hava Kurumu (THK)
► Türk Hava Yolları(THY)
► Türk Havacılık Sanayi(TAI)
► Hava İkmal Bakım Merkezleri
► Ticari Hava Yolu Şirketleri
► Endüstriyel Kuruluşlar
► Kamu Kuruluşları(Belediyeler, Bakanlıklar, Savunma Sanayi Planlama Koordinasyon Müdürlüğü, Devlet Planlama Teşkilatı, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü vb.)
► Havacılık ve Uzay AR-GE kurumları
 Türk Silahlı Kuvvetleri(Kara ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı)
 Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş.(TUSAŞ)
► Yurtdışı Kuruluşlar(Üniversiteler, NASA, DELTA Aerospace, ESA, Microsoft vb. Özel Kuruluşlar )


Kaynaklar:


► Asıl Kaynaktan Uzay Mühendisi Öğrenci Adayı
► Thk.edu.tr
► Ösym.gov.tr
► Hubf.omu.edu.tr

 

Kemalcan HALLI Kemalcan HALLI Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırAktif etkinlik bulunmamaktadır.