elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Türkiye'nin En Girişimci 50 Üniversitesi TÜBİTAK Tarafından Açıklandı

Yeniliklere ayak uydurma, çağdaşlaşma, araştırma, öğreticilik ve bilim çalışma ve projeleri alanlarında en girişimci ve yenilikçi 50 üniversite TÜBİTAK tarafından araştırıldı, sonuçları Bilim,Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat ERGÜN açıkladı. Devamı haberimizde.A- A+
08.07.2013 tarihli yazı 17479 kez okunmuştur.
Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Türkiyedeki en girişimci 50 üniversiteyi açıkladı. Yapılan açıklama öğrenciler tam tercih döneminde nokta vuruşlarını hazırlarlarken bu liste tercihlerde büyük değişikliklere sebep olacak gibi görünüyor.
 


 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün tarafından açıklanan listede en girişimci ve yenilikçi ilk 50 üniversite paylaşılıyor. İlki geçen yıl yayınlanan endeks, YÖK, TÜİK, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TPE, Kalkınma Bakanlığı, TÜBA, TTGV ve KOSGEB işbirliği çerçevesinde hazırlanıyor. Üniversiteler arası girişimcilik ve yenilikçilik odaklı rekabetin artması amacıyla hazırlanan endeks 5 boyut altındaki 23 göstergeye göre hazırlanmış. Bakan Nihat Ergün’ün açıkladığı rakamlara göre bu sene, ODTÜ 86 puanla birinci oldu. Verilen bilgilere göre, Sabancı Üniversitesi (85,8) ve Bilkent Üniversitesi (82,7) ODTÜ’yü takip etti.  
 


 
Kendini girişimcilik konusunda özelleştirmek isteyen Özyeğin Üniversitesi ise ilk 10′daki en genç üniversite olarak göze çarpıyor. Bakan Ergün, toplantıda yaptığı konuşmada, en başarılı olan ve en iyi eğitim veren üniversitenin bu endeksle belirlenmediğine, üniversitelerin " girişimcilik ve yenilikçilik " sırlanmasının bu çalışmayla ortaya çıkarıldığına dikkat çekti.
 
Öğretim üyeleri 50’nin altında olan üniversiteleri, ‘Girişimcilik ve Yenilikçilik Endeksine’ tabi tutmadıklarını kaydeden Ergün, geçen yıl, endekste 126 üniversitenin olduğunu, 2013’te ise bu rakamın 136’ya çıktığı bilgisini verdi. Üniversite ve sanayi ikilisi birbirinden ayrılamayacağına işaret eden Nihat Ergün, "Üniversitelerimizi, teknoloji Transfer ofisi kurmaya yöneltiyoruz. Bu konuda üniversitelere 1 milyon destek veriyoruz. Üniversiteyi sanayi sürecine dahil etmek için mekanizmaları artırıyor ve güçlendiriyoruz"  diyerek sözlerini sonlardıdı.


 
Kemalcan HALLI Kemalcan HALLI Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırAktif etkinlik bulunmamaktadır.