elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Teknoloji Fakülteleri 2010 ÖSYS ile Öğrenci Alacak

Afyon Kocatepe, Fırat, Gazi, Karabük, Marmara, Sakarya ve Süleyman Demirel üniversitelerinin bünyesinde yeni kurulan teknoloji fakültelerinin mühendislik bölümlerine 2010-ÖSYS ile öğrenci alınacak.A- A+
12.06.2010 tarihli yazı 2741 kez okunmuştur.

YÖK'den edinilen bilgiye göre, bu fakültelere 2010-ÖSYS ile toplam 2 bin 720 kontenjan ayrılması kararlaştırıldı. Bu kontenjanların yüzde 60'ı YGS-1 puanı ile gelecek meslek liseleri mezunları, yüzde 40'ı MF-4 puanı ile gelecek meslek lisesi dışındaki lise mezunları için belirlendi.

Teknoloji fakültelerine YGS-1 puanıyla gelen öğrenciler, 1 yıl hazırlık dersleri aldıktan sonra lisans öğrenimine başlayacak. Böylece bu öğrenciler 1+4 olmak üzere 5 yıl eğitim görecek.

Teknoloji fakültelerinin öğretim üyesi kadrosu, mühendislik fakültelerinden ve teknik eğitim fakülteleri bünyesinde bulunan mühendis orijinli öğretim üyelerinden oluşacak.

Ayrıca, yeni kurulan Sanat ve Tasarım fakültelerinden Gazi Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi de 2010-ÖSYS ile 4 programına öğrenci kabul edecek. Kontenjanı 150 olarak belirlenin bu fakültenin kontenjanının yüzde 60'ı meslek lisesi mezunları ve yüzde 40'ı meslek lisesi dışındaki lise mezunları için olacak. Sanat ve Tasarım Fakültesi, YGS puanı ile öğrenci kabul edecek.

Yeni kurulan 3 turizm fakültesinden Gazi Üniversitesi ve Nevşehir Üniversitesi'nin turizm fakülteleri de 2010-ÖSYS ile öğrenci kabul edecek. Bu iki fakültede eğitim öğretime başlayacak programların toplam kontenjanı 700 olarak belirlendi. Bu kontenjanın yüzde 60'ı meslek lisesi mezunları ve yüzde 40'ı meslek lisesi dışındaki lise mezunları için olacak. Turizm Fakültesi ise YGS ve LYS puanı ile öğrenci alacak.Kaynak: Milliyet


Aktif etkinlik bulunmamaktadır.