elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

SİNERJİ BULUŞMALARI

Elektrikport olarak bu hafta sonu 4.sünü YTÜ Hisar Tesisleri'nde düzenlediğimiz Sinerji Buluşmaları'nda Obo Bettermann Genel Müdürü Sn. Yalçın Tezcan ve Avrupa Yakası Bölge Satış Sorumlusu Sn. Serdar Aksoy misafirimiz oldu.A- A+
28.02.2011 tarihli yazı 3463 kez okunmuştur.

Gelen başvurular arasından katılmaya hak kazanan 22 takipçimiz sohbet ortamında sektörü değerlendirip, misafirlemize sordukları sorular ile merak edilen sorulara yanıt aradılar.

100 yıllık bir firma olan Obo Bettermann, yıldırım ve aşırı gerilimden korunma ve alçak gerilim ekipmanları üreten bir Alman firması. Şirketin Türkiye Genel Müdür Yalçın Tezcan, kendilerini fiyat odaklı satış yapan rakiplerinin aksine ürün odaklı pazarlama ve satış yapan bir şirket olarak değerlendiriyor. Mühendislik sektörü için malzeme üreten üreticilerin politikalarını eleştiren Tezcan, teknik hizmet veren şirketlerin teknolojisi ile rekabet etmesi gerektiğini vurguladı.

"Öğrenmeye açık olun hayat size herşeyi öğretir"


Üniversite öğrencilerine sık sık tavsiyelerde bulunan Tezcan, öğrenme sürecinin mezun olduktan sonra başladığını söyleyerek kendisini dinleyen öğrencileri cesaretlendirmeyi ihmal etmedi. Mühendislik eğitiminin insana öğretmeyi öğrettiğini söyleyem Tezcan, hayatın bize ihtiyacımız olan bilgiyi bir şekilde öğrettiğini dile getirdi.

"Üniversiteler ile işbirliği yapmak istiyoruz "


Üniversite - sanayi iş birliği konusundan da bahseden Tezcan, aslında her şirketin üniversiteler ile diyalog kurmak istediğini fakat öğrenci kulüpleri - akademisyenler ile iletişim kuramadıklarını da söyledi. Kendilerine gelen teklifler doğrultusunda üniversitede ilgili derslere misafir olarak katılıp uygulamalı eğitim yapmak istediklerinden bahsetti. Hiç bir şirketin üniversiteler ile iş birliği yapmaktan çekinmeyeceğini söyleyen Tezcan, bu tarz isteklerin öğrenciler tarafından şirketlerin ilgili yöneticilerinden çekinmedem talep edilmesi gerektiğini belirtti. Önemli nokta doğru kişiye doğru zamanda ulaşmak diyerek konuyu noktaladı.

"Taklit yaparken daha iyisini yapın"


Taklit üretim yapan şirketlere de değinen Tezcan, kendisini yenileyen taklitlerin orjinalinden bir adım öne geçtiğini fakat sadece taklit ürün üretenlerin her daim yerinde saydığını belirtti. Sanayiici olmanın bir kültür olduğunu söyleyen Tezcan, gerçek sanayicinin cebinde yatırım ve arge yapmaktan dolayı nakit para bulunmaması gerektiğini sözlerine ekledi. Genç yaşta Obo Bettermann'da önemli görevler üstlenen Avrupa Yakası Sorumlusu Serdar Aksoy, inşaat ve proje sektöründe yaşanılan bölünmeleri, bu sayede global pazarda elde edilen Türk şirketlerinin başarılarını yorumladı.
Nezih Darçın / ElektrikPort


Aktif etkinlik bulunmamaktadır.