elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Siemens Türkiye ile Koç Üniversitesi İş Birliği Öğrencilere Münih Yolunu Açtı

Siemens, global sürdürülebilirlik anlayışıyla iki yıl önce devreye alınan Münih’teki merkez binasında Koç Üniversitesi öğrencilerinden oluşan Green Brains grubunu ağırladı. Grup, Siemens Türkiye’nin Koç Üniversitesi iş birliğiyle hayata geçirdiği “Sürdürülebilir Kampüs Projesi” kapsamında mart ayında düzenlenen yarışmayı kazanmıştı. Tamamı kız öğrencilerden oluşan grup, kampüs içerisindeki karbon emisyonlarını azaltmaya yönelik projelerini Münih’te Siemens’in global sürdürülebilirlik ekibine sundu. Detaylar haberin devamında...A- A+
16.07.2018 tarihli yazı 4250 kez okunmuştur.
162 yıldır topluma katkı sağlamak amacıyla faaliyetlerini sürdüren Siemens Türkiye, bir yandan sürdürebilirlik vizyonuyla hareket ederek ulusal ve uluslararası boyutlarda çevresel hedeflere katkı sağlarken bir yandan da iş birlikleriyle gençlerin potansiyellerini açığa çıkarıyor. Siemens Türkiye Sürdürülebilirlik Ofisi ve Koç Üniversitesi ortak girişimiyle ilk kez hayata geçirilen ‘Sürdürülebilir Kampüs Projesi’ sayesinde öğrenciler çevre problemlerine karşı çözüm odaklı sürdürülebilirlik projeleri üzerinde çalıştı. Kampüs operasyonları için sürdürülebilir bir model yaratılmaya odaklanılan projeler arasında 9 Mart tarihinde düzenlenen yarışmayı, kampüs içindeki karbon emisyonlarını azaltmaya yönelik projeleriyle tamamı kız öğrencilerden oluşan Green Brains grubu kazandı.
 


Sertifika Kazandılar


Green Brains, Sürdürülebilir Kampüs Operasyonları Sertifikası ve 5 bin TL proje bütçesinin yanı sıra, Siemens’in global sürdürülebilirlik anlayışıyla iki yıl önce devreye alınan Münih’teki merkez binasını da ziyaret ederek projelerini tanıtma imkânı buldu. Koç Üniversitesi öğrencilerinden oluşan Green Brains grubu, gıda atıklarının PLA (Polilaktik asit) fîlamentlerine dönüştürülmesi ve kampüsteki 3D yazıcılarda kullanılmasını içeren projelerini Siemens’in genel merkezindeki sürdürülebilirlik ekibine tanıtma fırsatı yakaladı.
 


Siemens Türkiye CSO'su Esra KENT
 
‘Vizyonumuzun en önemli adımlarından biri’

Siemens Türkiye bünyesinde yer alan Sürdürülebilirlik Ofisi’nin, tüm faaliyetlerin sürdürülebilirlik stratejisiyle paralel ilerlemesini sağlamak üzere görev yaptığını belirten Siemens Türkiye CSO’su (Chief Sustainability Officer- Sürdürülebilirlik Yöneticisi) Esra Kent şu değerlendirmelerde bulundu: “Cumhuriyetimizin 100’üncü yılını kutlayacağımız 2023’te karbon-nötr şirket olmayı hedefliyoruz. Siemens Türkiye olarak gelirimizin yüzde 40’ını çevre dostu ürün portföyünden elde ediyor, Türkiye’nin karbon emisyonunun yılda 7,7 milyon ton azalmasına katkıda bulunuyoruz. Koç Üniversitesi ile yapılan iş birliği de bu vizyonun en önemli adımlarından biri. Bu sayede bir yandan sanayi-akademi arasındaki iletişimi güçlendirirken bir yandan da gençlere potansiyellerini açığa çıkarma imkânı veriyoruz.”


 


Siemens Türkiye Hakkında:


1847 yılında Werner von Siemens tarafından Almanya’da temelleri atılan Siemens, Türkiye’de 162 yıldır faaliyet göstermektedir. Siemens Türkiye, teknolojiye olan tutkusu ve köklü birikimiyle; enerji, altyapı, elektrifikasyon, otomasyon, dijitalizasyon ve sağlık sektörlerine öncülük eden çalışmalara imza atmaktadır. 3 binden fazla çalışanı bulunan Siemens Türkiye, dolaylı olarak ise 40 bin kişiye istihdam sağlamaktadır. Siemens Türkiye’de kadın çalışan oranı %24,5'dir. Siemens Türkiye, ülke ekonomisine, doğrudan, dolaylı ve teşvik edilen olmak üzere 3,2 milyar TL tutarında katkı sağlamaktadır. (PriceWaterhouse Coopers 2016 Raporu) Merkezi İstanbul Kartal’da bulunan Siemens Türkiye, Ankara, İzmir, Adana ve Bursa’daki ofisleri, Gebze’deki Entegre Üretim Tesisleri ve Ankara ODTÜ’de yer alan Teknokent ofisleri ile hizmet vermektedir.

Siemens Hakkında:

Siemens AG (Berlin ve Münih), 171 yıldır mühendislikte mükemmellik, inovasyon, kalite ve güvenilirlik yönleriyle öne çıkan uluslararası bir teknoloji şirketidir. Dünya çapında faaliyet gösteren şirket, elektrifikasyon, otomasyon ve dijitalizasyon alanlarına odaklanmaktadır. Enerji ve kaynakları verimli kullanan teknolojileri ile dünyanın en büyük üreticilerinden biri olan Siemens, verimli enerji üretimi ve enerji iletimi çözümleri tedarikinde lider konumda bulunmaktadır. Siemens ayrıca altyapı çözümleriyle endüstri için otomasyon, sürücü ve yazılım çözümlerinde öncülük etmektedir. Şirket, bunun yanında önemli tıbbi görüntüleme sistemleri (bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans vb.) tedarikçilerindendir ve laboratuvar diagnostiği ile birlikte klinik IT alanlarında da lider konumdadır. 30 Eylül 2017 tarihinde sona eren 2017 mali yılında şirketin elde ettiği toplam cirosu 83 milyar Euro, net kârı ise 6,2 milyar Euro’dur. Eylül 2017 sonu itibariyle Siemens'in dünya genelindeki toplam çalışan sayısı yaklaşık 372 bindir.

Ayrıntılı bilgi için www.siemens.com adresini ziyaret edebilirsiniz. 

Kaynak:

 
Irmak Telatar Irmak Telatar Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırGÜNÜN FİRMASI