elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Rüzgarın enerjisi...

Bugün enerji dendiğinde akla ilk olarak elektrik enerjisi gelmektedir. Çünkü elektrik enerjisinin kullanımı diğer enerji formlarına göre oldukça yaygındır. Ama elektrik enerjisi doğada ham olarak bulunan bir enerji olmadığından başka bir enerji çeşidinin, gerekli teknoloji kullanılarak elektrik enerjisine dönüştürülmesi gerekmektedir.A- A+
10.03.2011 tarihli yazı 5535 kez okunmuştur.

Şu an kullanılan enerji kaynaklarından sadece yenilenebilir enerji kaynakları dünya var oldukça varlığını sürdürebilecektir. Yenilenebilir enerji kaynaklarından en yaygın kullanılanı rüzgar enerjisidir. Rüzgar enerjisini daha az maliyetle günlük hayata yerleştirebilir miyiz?Rüzgar enerjisinin kaynağı güneştir. Güneşin yeryüzünü ve atmosferi farklı seviyelerde ısıtmasından dolayı rüzgar dediğimiz hava akımları oluşur. Rüzgar ile daha düşük maliyette ve temiz bir enerji elde ediliyor. Bu özelliklerinden dolayı rüzgar son yıllarda yaygın olarak kullanılan bir enerji kaynağı haline geldi.Rüzgar tribünleri rüzgardaki kinetik enerjiyi önce mekanik enerjiye daha sonra da elektrik enerjisine dönüştüren sistemdir. Rüzgar enerjisinden elektrik üretimi,seçilecek bölgenin meteorolojik özelliklerine bağlıdır.Ülkemizde ortalama rüzgar verimliliğinin, %30'un üzerinde olduğu tespit edilmiştir.Rüzgarın yönü, esme süresi ve hızı gibi özelliklere bakılarak uygun alan belirlenir, rüzgar tribünleri kurulur ve elektrik üretilmeye başlanır. Elektrik depolanamadığından üretildiğinde hemen kullanıcıya ulaştırılması gerekmektedir. Enerjinin üretildiği yerle kullanıcı arasında ki mesafe arttıkça maliyet ve enerji kaybı artar buda verimliliği azaltır.Rüzgar enerjisinden elektrik üretmek için rüzgar santralleri oluşturmak ve sonra tek tek kullanıcılara dağıtmak yerine bulunduğu bölge uygun olan her kullanıcıya (ev, bahçe, iş yeri vs.) bu sistem verilebilir. Amerika da 10 kW güç üretebilen bu tür terminaller satılıyor. Evlerin uygun olan yerlerine kurulan sistemle evin enerji ihtiyacı karşılanabiliyor.Sistemin çalışma prensibi şöyle; rüzgar gücünden gelen enerji aküleri şarj ediyor ve invertör sayesinde yükseltilen enerji yapıya veriliyor.Üretilen enerjinin yetmediği durumda şebekeden gelen enerji devreye giriyor.Rusya'da da 5 kW güç üretebilen terminaller oluşturulmuş ve satılıyor. Fakat Türkiye'nin alım gücünü düşünürsek oldukça pahalı bir sistem. Kendimiz üretsek bu sistemleri aynı şekilde pahalı olur mu?

Rüzgar tribünü sistemini kurmak çok da zor değil. İnönü Üniversitesi'nde hala faaliyette olan Teknoloji Grubu bunu iki yıl önce zaten kurdu.(Aşağıda ki fotoğraf üniversitemizde ki Teknoloji Grubu'nun kurduğu tribündür,şuan çalışır durumda). Hem de öyle pahalıya değil hatta bedavaya ürettiler. Gerekli olan bütün ihtiyaçlar kullanılmış malzemelerden temin edildi.Yine okulumuzun Teknoloji Grubu güneş enerjisiyle çalışan araba yaptı ve yine malzemelerin çoğu aynı yöntemle temin edildi. Düşüneceğiniz gibi bedavaya ya da daha ucuza mal olması için bu yönteme başvurmadık. Gerekli destek verilmediğinden bu yöneteme başvurmak zorunda kaldık. Mühendislik Fakültesi öğrencisi olarak birşeyler üretmeye çalışmamız gayet normal ama ihtiyaçları da kullanılmış malzemelerden temin etmek ne kadar normal bilemeyeceğim.. Meslek liselerine gerekli önem verilmediğinden, Mühendislik eğitimine zaten geç kalındı.İş hayatımızda daha uyumlu, daha üretken,daha başarılı olmak için bir ön hazırlığımızın olmasını istiyoruz.Fakat gerekli desteği bulamıyoruz. Gereken desteğin verilmesi çok mu zor acaba diye de sormadan edemiyor insan.Grubumuzun yapmış olduğu bu sistem biraz daha geliştirilerek taşınabilir hale getirilebilinir böylece kullanım alanları daha da artar. Mesela bir çiftçi için elektrik her şey demektir. Çünkü her işi ona bağlıdır ama her yerde de kullanamaz böyle bir sistemle hem bütün işini halledip hem de tek kuruş ödemeyecek. Böylece karına kar katacak ve ülkemizin de refah düzeyi giderek artacak. Tabi sadece bununla sınırlandırmak mümkün değil akla gelebilecek her yerde kullanılabilir, ihtiyaç olunan şey uygun rüzgar ki o da ülkemiz de zaten var.


Rüzgar enerjisi için son derece uygun bir coğrafyaya sahip olan ülkemiz de daha sağlıklı ve daha rahat yaşamak için gerekli çalışma ve desteklerin devamı dileğiyle.
Gülnaz Ateş / Elektrikport


Aktif etkinlik bulunmamaktadır.