elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Radyasyon Sorununa Tamamen Yerli Çözüm

Yıllardır gündemden düşmeyen ve insanların korkulu rüyası haline gelen elektromanyetik radyasyon sorununa Türk bilim adamları el attı. Elektromanyetik radyasyonu yutan ve yansıtan perde ile iç ve dış mekanlarda oluşabilecek tehditler ortadan kalkıyor.A- A+
20.11.2010 tarihli yazı 6961 kez okunmuştur.

Teknolojinin gelişmesiyle beraberinde getirdiği bir çok kolaylık mevcut. Ancak tüm bunlara rağmen insan hayatını tehdit eden birçok sorunu da beraberinde getiriyor. Bunların başını da elektromanyetik radyasyon tehlikesi çekiyor.

İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cevdet Işık'ın geliştirdiği elektromanyetik radyasyonu yutan ve yansıtan perde, artık mahalle içlerine kadar girmiş olan baz istasyonlarının etkilerini büyük ölçüde ortadan kaldırmayı amaçlıyor.

Radyasyon perdesinin çalışması, 'Faraday Kafesi' prensibine dayanıyor. İletkenlerin oluşturduğu kafes, gelen dalgalara karşı iletken yüzey etkisi oluşturuyor ve dalgalar arkasına geçemiyor. Bu da elektromanyetik dalgaların önüne bir engel konulduğunda güneş ışığının engellenmesi durumuna benziyor. Görünüş itibarıyla evlerde kullanılan perdelerden hiçbir farkı bulunmayan ürün, benzerlerinden özellikle dokumasında kullanılan elektriksel iletkenliği olan özel ipliklerle ayrılıyor. İplikler, baz istasyonu, telsiz, cep telefonları ve modem gibi cihazların yaydığı elektromanyetik dalgaları, sağlığa zararı bulunmayan elektrik akımlarına dönüştürüyor.

Fikrin ortaya çıkışı da çok ilginç

Prof. Dr. Cevdet Işık yaptığı çalışmalarıyla olduğu kadar fikir ve amaçlarıyla da tüm insanlara örnek olmaya devam ediyor. O, gerçekleştirdiği akademik çalışmalarını topluma yansıtamadığı ve toplum için çözüm üretemediği sürece hiçbir zaman tam anlamıyla görevini yerine getirmiş kabul etmiyor.

Projenin kendisi gibi ortaya çıkışı da oldukça ilginç. Tamamıyla insani ve gerçeklik duygusuna dayanıyor. Yıllar önce Denizlili bir anne, Prof. Dr. Cevdet Işık'a telefon ediyor ve evlerinin hemen yakınındaki baz istasyonun çocuğunun sağlığı üzerindeki kötü etkisinden duyduğu rahatsızlık ve tedirginliğini Işık'a anlatıyor. Aralarında geçen konuşmadan çok etkilenen Prof. Dr. Cevdet Işık, baz istasyonlarıyla ilgili olarak araştırmalarını ve çalışmalarını yoğunlaştırarak bu ürünü ortaya çıkarıyor.

Farkı radyasyonu hem yansıtması hem de tutması

Bugüne kadar yapılmış ürünlerin çoğu yabancı üretim olan radyasyon perdesinde bir adım öteye geçen Işık'ın geliştirdiği yerli sistem ile içerdeki radyasyon yutulabiliyor ve dışarıdaki de tamamen yansıtılabiliyor. Diğer radyasyon perdelerinin aksine mikro büyüklükte dokunmuş tel ağ sisteminde değil normal günlük hayatta kullanılan perdelere benzeyen görüntüsüyle hem tehdit sorununu hem de evlerde oluşabilecek görüntü kirliliğini ortadan kaldırıyor.Işık, yaptığı açıklamada, "Benim geliştirdiğim bir adım ötesi... Dalgayı yansıtmasının yanı sıra bir miktar da yutmaktadır. Temel çıkış noktamız, normal perdelere benzeyen, vatandaşlarımızın alıştığı, günlük normal perde ihtiyacını karşılayacak, ayrıca önlem de sunabilecek bir perde olabilir mi sorusuydu. Bu çalışmanın sonucunda bu ürün ortaya çıktı. Perde, dışardan gelen radyasyonun tamamını yansıtırken, içerden gelen radyasyonu da büyük miktarda yutuyor" şeklinde konuşuyor.Perdenin faydaları ve uygulama alanları saymakla bitmiyorRadyasyon perdesi, bir yandan canlıları radyasyonun olumsuz etkilerine karşı koruyor, diğer yandan da stres nedeniyle vücutta oluşan elektrostatik enerjiyi azaltıyor. İnsanlarda stres, gerginlikler ve duygu yüklenimlerinin sinirsel sisteminde bir takım elektrik birikmelerine neden olduğuna dikkati çeken Işık, perdede kullanılan tekniğin yorganda, yastıkta ve yatakta da kullanılacağını, üretilecek yeni ürünlerin ortama yayılan tüm elektromanyetik radyasyona karşı çözüm oluşturacağını belirtiyor.

Perdeyi Bursa'daki fabrikasında üretecek olan Ahsen Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Ömer Lütfi Kış, seri üretime yılbaşından sonra başlayacaklarını, reklam ve tanıtım çalışmalarına seri üretimin ardından başlayacaklarını ifade ediyor.Fiyat olarak ise yüzde 30 ile 50 arasında bir fiyat farkı olabileceği ve gelen geri dönüşler doğrultusunda üretecekleri perdeyi özellikle annelerin ve hamile bayanların çocuk odalarına almak isteyecekleri tahmin ediliyor. Yurtdışına da prototipleri gönderilen ürünün ihracatına da en kısa sürede başlanılacağı belirtiliyor.Elektrikport / Emre MERSİN


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.