elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Özgür Yazılım ve Linux Günleri

İstanbul Bilgi Üniversitesi ve Linux Kullanıcıları Derneği'nin ortaklaşa olarak düzenledikleri Özgür Yazılım ve Linux Günleri 1-2 Nisan tarihlerinde İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde düzenlenecekA- A+
22.03.2011 tarihli yazı 3329 kez okunmuştur.

Yaklaşık 30 sene önce başlayan özgür yazılım hareketi, günümüzde açık kaynak hareketi ile birlikte bilgi işlem sektörünün hemen her alanında olmazsa olmaz kabul edilmekte ve en kritik iş uygulamalarından tutun en sıradan günlük ofis uygulamalarına dek somut alternatifler sunmaya devam etmektedir.

Google, IBM, Yahoo, Amazon gibi devasa iş operasyonlarını başta GNU/Linux işletim sistemi olmak üzere özgür ve açık kodlu yazılımlara emanet eden şirketlerin yanısıra, araştırma geliştirme çalışmalarını özgür ve açık platformda sürdüren dünya çapında üniversiteler de göstermektedir ki özgür ve açık kodlu yazılımlar ticaretin ve inovasyonun ötesinde geleceğe yönelik öncü teknolojilerin de sağlam zemini teşkil etmektedir.

Özgür ve açık kodlu yazılım dünyası, ortaya koyduğu kısa vadeli teknolojik ve maddi avantajlara ek olarak çok önemli bir amaca daha hizmet etmektedir: teknolojiyi, bilimi inceleyip, araştırıp anlamak ve çok daha iyisini geliştirmek isteyen zihinler için değeri para ile ölçülemeyecek bir fırsatlar ve kaynaklar havuzunu beslemek ve yeni nesilleri üretkenliğe, paylaşımcılığa teşvik etmek.

Günümüzde çoğu kişi tarafından sorulan temel soru 'özgür yazılımlara geçmeli miyiz?' sorusu değildir. Artık 'hangi özgür ve açık kodlu yazılım kombinasyonlarını ne tür işlerde kullanabiliriz?', 'geliştirdiğimiz özgür yazılım için ne tür bir iş modelini hedeflemeliyiz?', 'hedeflediğimiz özgür yazılımlar için en iyi eğitimleri nasıl alabilir yahut verebiliriz?' gibi pratik sorular gündemdedir. Bilgi işlem dünyasının amacı artık düşük maliyetli, güvenilir, açık standartlarla uyumlu ve ticari dalgalanmalar ile krizlere dayanıklı sistemleri tasarlamak, bunları olabildiğince yaygınlaştırmaktır.Bu amaçlar doğrultusunda İstanbul Bilgi Üniversitesi ve Linux Kullanıcıları Derneği'nin ortaklaşa olarak Özgür Yazılım ve Linux Günleri'ni düzenlemektedir. 1-2 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek bu seminerin ana sponsorluklarını Pardus, İntel ve IBM üstlenmektedir. Yerli ve yabancı bir çok konuşmacının da yer alacağı bu etkinliğin detaylarını öğrenmek ve kayıt olmak için www.ozguryazilimgunleri.org/2011/ adresine başvurabilirsiniz.


Aktif etkinlik bulunmamaktadır.