elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

NASA 2017'de Fırlatılmak Üzere MIT Projesini Seçti

200 milyon dolar değerindeki projede tam bir gökyüzü araştırması ile dış gezegenlerin tespiti ve incelenmesi için uydu fırlatılacak.A- A+
09.04.2013 tarihli yazı 6417 kez okunmuştur.
3 yıllık bir yarışmanın ardından NASA 2017’de fırlatılmak üzere MIT’nin TESS(Dış Gezegen Araştırma Uydusu)  projesini seçerek 200 milyon dolarlık destek vereceğini açıkladı.

Projede birbiri ile bağlantılı şekilde çalışabilen kameralar sayesinde tüm gökyüzünün dışgezegenler açısından incelenmesi amaçlanıyor. Bu gezegenler kendi yıldızları yörüngesinde dönen ve boyutları dünya boyutundaki gezegenlerden gaz devleri boyutuna kadar ulaşabilen gökcisimleri.

Dış gezegen, bizim güneşimiz (yıldızımız) haricinde başka bir yıldız yörüngesinde dönen gezegenlerdir. Geçiş yapan dış gezegen ise periyodik olarak kendi yıldızının etrafında dönen gezegene denmekte.

Proje lideri ve MIT Kavli Enstitüsü baş araştırmacılarından olan George Ricker, “TESS uzayda yapımı tamamlanan ilk tüm gökyüzü tarayıcısı olmakla birlikte öncesindeki tüm görevlere nazaran 400 kat daha fazla alanı tarayabilecek. Güneş sistemimize komşu olan sistemlerde binlerce yeni gezegen tanımlayıp dünya ile kıyaslayabileceğiz.” Diyor.

 

Dünya ve Ay Arasında Özel Bir Rota Belirlendi

 
TESS için Dünya ile Ay arasında hayali, özel bir yörünge oluşturuldu. Yıllarca sabit kalacak bu özel yörünge TESS’in hassas kameralarını güvenli sıcaklık değerleri arasında tutarken iki haftada bir, operasyon merkezi ile yüksek hızda veri transferine izin verecek kadar dünyaya yaklaşacak, tüm bunları yaparken de diğer gökcisimlerinin oluşturduğu radyasyon kuşaklarına mağruz kalmayacak.

TESS Projesi ile dışgezegenlerin kütleleri, boyutları, yoğunlukları, yörüngeleri ve atmosferleri belirlenebilecek. TESS, dünyadaki büyük teleskopların incelemesi için öncelikli hedef gezegenlerin belirlenmesinde rol oynayacak.


MIT’de çalışmalar yürüten gezegen bilimi ve fizik profesörü ve TESS Proje’si üyesi Sara Seager proje için “TESS Projesinin seçilmesi, yaşam barındıran gezegenlere ulaşma şansımızı arttırdı.” Diyerek projenin ne kadar değerli olduğunu hatırlattı.
Fizik profesörü ve Kavli Enstitü, Astrofizik ve Uzay Bilimi yöneticisi Jackie Hewitt proje hakkındaki görüşlerini “NASA’nın Kaşif Programı dış uzay bilimi hakkında bize muhteşem olanaklar sunarken bizlerde bu görev kapsamında üniversite öğrencilerimize de görev vererek TESS uydularımızla dış uzay güneş sistemlerini tarayabileceğiz.” Diyerek bildirdi.

 
TESS Uydusunun Temsili Resmi
 
 
Geçmiş gökyüzü araştırmaları genellikle dünya üzerindeki teleskoplarla sağlanıyordu. Bu teleskoplar pek çok büyük dış gezegen tanımlanmasında bizlere yardımcı oldu. NASA’nın Kepler Mekiği son zamanlarda bir çok dış gezegenin varlığını ortaya çıkartsa da bu görüntüler ve veriler bilim insanlarının incelemesi ve araştırmalarına devam edebilmeleri için yeterli netlikte değil. TESS’in bu sorunu çözerek çok parlak yıldızların yörüngesindeki gezegenler üzerinde bile çalışma yapılmasına olanak sağlaması bekleniyor

NASA tarafından seçilen bir diğer proje ise Nötron Yıldızı İç Bileşim Kaşifi (NICER) Projesi. Uluslar arası Uzay İstasyonu üzerine monte edilecek modül ve X-ışını zamanlama metodu sayesinde kozmik X-ışınlarının kaynak çeşitliliği belirlenerek maddenin egzotik halleri ve nötron yıldızlarından kaynaklanan ışınlar sayesinde nötron yıldızlarının iç ve dış yapısı hakkında bilgi edinilebilecek.

NASA yöneticilerinden John Grunsfeld, “Kaşif Programı uzun bir geçmişe ve uzay biliminde heyecan verici sorulara cevap verebilen yenilikçi buluşlara sahip. Bu proje ile birlikte nötron yıldızlarını inceleyerek maddenin en uç hallerdeki özelliklerini hakkında daha fazla bilgi edinebilecek ve komşu güneş sistemlerinde yaşam olasılığı bulunan gezegenleri araştırabileceğiz.” Diyor.


Kaşif Programı NASA’nın en eski ve devam eden programlarından. Bu program kapsamında şuana dek 90 görev rol almış. 1958 yılında başlayan Kaşif I, Dünya etrafındaki radyasyon kuşaklarınının keşfini sağlarken Kosmik Altuzay Kaşifi Programı ise araştırmacılarını Nobel Ödülüne götürmüştü. Programı NASA’nın Goddard Uzay Merkezi yürütmekte.

Kaynak : 

http://web.mit.edu
Bahadır Gümüş Bahadır Gümüş Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.