elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Martı Suya İniyor

İstanbul Teknik Üniversitesi mühendisleri ve mühendis adayları bir başarıya daha imza attı. Çalışmaları uzun süredir devam eden Türkiye'nin ilk hidrojenle çalışan teknesi “Martı” bu yılın nisan ayında görücüye çıkıyor.A- A+
20.01.2011 tarihli yazı 3733 kez okunmuştur.

İstanbul Teknik Üniversitesi mühendisleri ve mühendis adayları bir başarıya daha imza attı. Yapımı uzun süredir sürdürüle gelen Türkiye'nin ilk hidrojenle çalışan teknesi 'Martı' bu yılın nisan ayında görücüye çıkıyor.


İTÜ'lü mühendis ve mühendis adaylarının oluşturduğu İTÜ İstiklal Projelendirme ve Uygulama Topluluğu'nun ilk ürünü Martı-Hidrojen Teknesi'nin, tasarımından elektrik sistemine kadar her şeyi, topluluk tarafından üretiliyor. Martı-Hidrojen Teknesi, sıkıştırılmış hidrojen gazını atmosferdeki oksijen gazıyla birleştirerek elektrik enerjisi üreten yakıt hücresi teknolojisiyle çalışıyor. Üstelik atık olarak doğaya sadece saf su bırakıyor. 6 kişilik yolcu ile 2 kişilik mürettebatı taşıyacak teknenin boyu 8.13 metre, genişliği ise 3.2 metre olarak tasarlandı. 8 kilowatt yakıt hücresi kullanacak olan tekne, saatte 7 deniz mili hızla Haliç'i turlayacak.


Gittikçe azalan ve çevre kirliliğine yol açan fosil yakıtlara alternatif olarak öne çıkan temiz ve yenilenebilir hidrojen enerjisi, İTÜ'lü öğrencilerin projesine kaynak oluşturuyor. Öğrenciler, ülke ve dünya bilimine katkıda bulunmak, alternatif çevreci yakıtların günlük yaşamda kullanımına ön ayak olmak için en hafif ve doğada en fazla bulunan hidrojen elementini projelerinde kullanıyor.


Aktif etkinlik bulunmamaktadır.