elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Kansere İlk Tehşis İPhone'dan Yapılacak

Londra'lı bilim insanları,kanseri IPhone ile tehşis etmeye olanak sağlayan bir alet geliştirdi.A- A+
06.02.2011 tarihli yazı 5815 kez okunmuştur.

Dün görücüye çıkarılan "The Handyscope" adlı alet ile iPhone'dan kanser tehşisi yapılabiliyor. Geliştirilen bu cihaz, iPhone'a takılması ile benleri ve olası cilt kanseri izlerini yakından incelemeye yarayan dermatoskop adlı cihaza dönüşürüyor. Polarize ışık kullanan cihaz, benlerdeki anormalliklerin önceden farkedilmesine yardımcı oluyor. Şüphelenilen benin bu büyütülmüş görüntüsünün fotoğrafı çekilerek görüş almak üzere bir doktora ulaştırılabilir. Hatta internetteki sağlık forumlarında yayınlayarak uzman görüşü alınabilir.
İngiltere'deki Salford Üniversitesi'nden araştırmacı Doktor David Pye, cilt kanserinde erken müdahale anlamında büyük yarar sağlayacağını belirtiyor.
Handyscope, Alman FotoFinder şirketi tarafından üretildi. Cihazdaki bilgiler şifrelenerek gizli olarak korunabiliyor. Teknoloji pek ucuz değil. Cihazın İngiltere satış fiyatı 995 sterlin (2500 TL'den fazla) ve iPhone uygulaması yüklemeyi gerektiriyor ki, bunun ücreti de 6,99 sterlin (yaklaşık 18 TL). Ancak firma, cihazın hayat kurtarma potansiyeline dikkat çekiyor.Kaynak; GazeteportAktif etkinlik bulunmamaktadır.