elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

InterRail 2013 Maceranız Başlıyor! |
InterRail Rehberiniz de Bizden

InterRail hep hayalinizdi ve bu yaz bu hayali gerçekleştirmeye kararlısınız. Hazırlıkara nereden başlanır, nelelere ihtiyaç duyulur, püf noktaları nelerdir, nerelerde kalınır? Hepsinin cevabını bulabileceğiniz bu yazımız, hazırlık sürecinde sizin için bir kaynak görevi görecek.A- A+
01.05.2013 tarihli yazı 20563 kez okunmuştur.

InterRail Nedir?

Belirli bir süre için, kapsadığı ülkelerde, 2. sınıf tüm trenlere ücret ödemeden ve yer ayırtmadan binebilme imkânı sağlayan özel bir tren biletidir. (vidipedi)

InterRail bir organizasyon ya da tur hizmeti değildir. Seyahat rotanızı belirleyen, konaklamanız için rezervasyonlarınızı yapan bir oluşum hiç değildir. Size sadece açık bir bilet verir. İşin hem ilgi çekici hem de heyecanlı tarafı da bu zaten. Siz bile nereye gideceğinizi bilmiyorsunuz. O an canınız nereye gitmek istiyorsa oraya gidiyorsunuz.

 

Bu macerayı yaşamaya karar verdiniz. Hazırlıklara nereden başlamalı ve nelere dikkat etmeli?


 

 

1.  Aşama: Pasaport İşlemleriBu kısım çok yorucu olmayacak, bunun için kurulmuş, düzgün işleyen bir sistem var. Pasaport çıkartmak isteyenler için  www.epasaport.gov.tr  de ayrıntılı olarak aşamalar anlatılmış, randevu alıp işleminizi 10 dk içerisinde halledebiliyorsunuz. Ortalama olarak 20 gün içerisinde de pasaportunuz adresinize teslim ediliyor. Pasaportunuz teslim edilmeden önce mesajla tarafınıza bilgilendirme yapılıyor.
 
 

 

2.  Aşama: Yolculuğunuza hangi ülkeden başlayacaksınız? Nasıl bir güzergah izleyeceksiniz? Hem yolculuğunuz başlamadan aklınızda bazı şeyleri netleştirebilmeniz hem de geziniz sırasında doğru güzergahları belirleyebilmeniz için iyi bir rehbere ihtiyacınız olacak. Aklınıza takılan tüm sorulara cevap niteliğinde bir kaynak kitap hazırlanmış. Lonely Planet yayınlarından ” Europe on a Shoestring” isimli bir kitap.
 

Kitapta tüm Avrupa ülkeleri tek tek anlatılmış. Kitabın içerisinde ülkelerin önemli yerlerinin haritaları var, gezilip , görülmesi gereken tüm noktalara ve ziyaret ettiğiniz ülkelerde nasıl davranmanız gerektiğine dair notlara yer verilmiş .

Gitmeden önce, bu kitabı edinmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. Kitabı büyük kitapçılarda bulabilir ya da internet üzerinden sipariş edebilirsiniz. Fiyatı 30€
 

 

3.Aşama: Tren Biletini Nasıl Alacaksınız ve Ne Kadara Mal Olacak?


InterRail biletini almak için tren garının yolunu tutmalısınız. InterRail biletinizi normal bilet gişelerinden almıyorsunuz, bunun için  “Hasılat Odası” ‘nı ziyaret edeceksiniz.

Biletinizi seyahatiniz süresince sınırsız seçenekle alabileceğiniz gibi Flexi opsiyonlarını da tercih edebilirsiniz.

Flexi opsiyonu nedir?
 
Kısaca bahsedelim…  Az ülke gezeceğim, seyahatimin hergününde trene binmeyeceğim ya da bütçem kısıtlı diyorsanız bu opsiyon size göre. Flexi trene binme sayınızı kısıtlayan bir uygulama. Örneğin; 22 günlük bilet alıp 10 gününü flexi yapabilirsiniz. Bu durumda 22 günlük seyahatiniz içinde seçtiğiniz 10 gün (tüm bir gün boyunca sınırsız olacak şekilde) biletinizi kullanma hakkınız olacaktır.
 
 
Diğer opsiyonlara göz atıp kendinize uygun olanını belirlemek ve fiyatları öğrenmek  için;
 
Lütfen Tıklayınız 

TCDD tarafından biletinizle birlikte bir de harita verilecek size.
 

 

4.Aşama: Vize İşlemleri


Gelelim en sıkıntılı sürece…
 
Yolculuğa başlamadan önce geçeceğiniz tüm ülkelerden vize almış olmanız gerek. Başka ülkelerde ve sınırlarda vize almak için başvuramazsınız. Vize başvurusu sırasında InterRail biletini göstermeniz vize almanızı kolaylaştıracaktır.

Schengen Ülkeleri olarak anılan 25 Avrupa ülkesi ortak vize uygulamasına geçmişlerdir. Herhangi bir Schengen ülkesinden alacağınız vize ile tüm diğer Schengen ülkelerini gezebilirsiniz. Bu 25 Avrupa ülkesi haricindeki diğer ülkeleri ziyaret edecekseniz ya da güzergahınızda o ülkelerden birinden geçmeyi planlıyorsanız, mutlaka çok girişli (multi entry) vize almalısınız.

Bir ülkeden vize alabilmek için öncelikle, oraya gidip, mülteci olarak kalmayacağınıza ve ülkenize geri döneceğinize ikna etmelisiniz. Bu nedenle “zengin” olduğunuzu gösterecek ne kadar belge varsa ihtiyacınız olacak. Tapu, araç ruhsatı, varsa maaş bordrosu vs. 

Maddi yeterliliğinizi belgeledikten sonra, sizden ülkelerini ziyaret ettiğinizde neler yapacağınızı öğrenmek istiyorlar .İşte bu yüzden;

► Seyahatinize başlayacağınız ülkeye olan uçak rezervasyonlarınızı,

► İnterRail biletinizi,

► Hostel, otel rezervasyonlarınıza ait bir belgeyi,

► Seyahat planınızı

yanınızda bulundurmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

 

5.Aşama: Seyahat Detaylarınıza Karar VermekİnterRail  fikrini aklına koymuş olanların sıkça sordukları sorulara yer verelim biraz da:
 
 

⇒ Yalnız mı Gidilmeli?

 
 
Bu, cevabı kişinin seyahatten beklentilerine göre şekillenebilecek bir soru. Ancak şöyle de bir gerçek var ki,  ne kadar çok arkadaşınız olursa o kadar az insanla tanışırsınız, çünkü başkalarına o kadar az ihtiyaç duyarsınız. Gerçek bir yol macerasının en keyifli yanı farklı kültürlerden, pek çok farklı insan tanımanıza olanak sağlamasıdır. Tek başınıza yolculuk etmeyi riskli buluyor ancak InterRail’in gerçek mantığından da uzaklaşmak istemiyorsanız, yanızda bir yol arkadaşınızın olması kafi gelecektir.

 

⇒ Ne Zaman Gidilmeli?

 
Gidilecek zaman ve geçirilecek sürenin belirlenmesi sanıldığından çok daha önemli bir aşama. Bu soruya vereceğiniz cevap sırt çantanızın ağırlığını, trenlerdeki, kaldığınız yerlerdeki, gezdiğiniz şehirlerdeki huzurunuzu belirleyecek. Örneğin; temmuz ayı ile eylül ayının tren yoğunlukları aynı olmayacaktır. Eylülde üçlü koltuğa uzanarak yolculuk edebileceğiniz trende, temmuzda ayakta yolculuk etmek zorunda kalabilirsiniz. Ya da eylül ayında on dakika sıra beklediğiniz bir müze için temmuz ayında 2 saat sıra bekleyebilirsiniz. Seyahatle geçireceğiniz süre de, doğrudan sırt çantanızın ağırlığını etkileyecek.

 

⇒ Ne Kadara Mal Olur?

 
Ne yazık ki cevap verilmesi en imkansız soru bu.

Krakow/Polonya'da hostel fiyatları gecelik 6-7€'dan başlarken, Oslo/Norveç'te 30€'dan başlıyor.. Bu da, bir Orta Avrupa turunda, 10-15€ harcayarak gününüzü geçirebilecekken, Kuzey Avrupa turunda en az 40€’ya ihtiyacınızın olması anlamına geliyor. Kalınacak yerin yanı sıra, gezdiğiniz ülkede şehir içinde kullanacağınız ulaşım, bazı trenler için InterRail biletiniz olsa da ödeyeceğiniz zorunlu rezervasyon ücretleri, ziyaret etmek istediğiniz müzeler, turistik yerler, yedikleriniz, içtikleriniz, hediye/hatıra olarak aldığınız şeyler de bölgesine göre farklılık gösterecek. Bu yüzden gideceğiniz yere karar verirken sahip olduğunuz bütçeyi ve InterRail'ı ne kadar süreyle yapmak istediğinizi göz önünde bulundurmalısınız.
 

Aklınızda bu soruların cevapları netlik kazandıysa,6. Aşama için hazırsınız demektir.
 

6.Aşama: Konaklama Yerlerine Karar Verilmesi ve Hostel Rezervasyonları


Gezinizin esas maliyetini belirleyecek kilit nokta burasıdır.

InterRail seyahatlerinde en çok tercih edilen konaklama türü “Hostel konaklamaları”’ dır.

Biz de ilk önce hosteller  ve hostel seçerken dikkat edilmesi gerekenlerle ilgili bilgilere yer vereceğiz:


Hosteller genellikle hotel ile pansiyon arası konaklama mekanlarıdır. Tek kişilik ya da 2 kişilik oda seçenekleri olduğu gibi , 12 hatta 30 kişilik konaklama seçenekleri sunan hosteller de mevcuttur.

Öncelikle bu hostelleri detaylı olarak inceleyebileceğiniz ve hostel rezervasyonlarınızı yapabileceğiniz birkaç site önererek başlayalım:

   hostelsclub.com 
   http://www.hihostels.com/        
 
Bu sitelere üye olarak pek çok hostel ile ilgili ayrıntılı bilgiye ulaşabilir ve %10’luk rezervasyon ücretini ödeyerek, rezervasyonlarınızı önceden yaptırabilirsiniz.
 
Hostel seçiminizi yaparken, daha önce orada konaklamış olan kişilerin verdiği puanlara ve yaptıkları yorumlara dikkat etmeniz yararınıza olacaktır. İnternette bir çok blog ve forumda InterRail yapanlar için kalınacak hostel önerilerine ulaşmak mümkün, gitmeden önce bunları detaylı olarak araştırmanızı öneririz. Çoğu yerde 20-40 € arası bir konaklama ücreti karşılığında, sıkıntı çekmeyeceğiniz hosteller bulabilirsiniz. 

Ayrıca;
 
► Hostel rezervasyonunuzu tren biletleriyle senkronlu yapmaya dikkat edin.
 
► Belirli  noktalarda, en az 2 gün önceden bir sonraki güzergahınızda konaklayacağınız hostelinizin rezervasyonunu yapın. 1 gün öncesinde hostellerde yer bulamama ihtimaliniz yüksek.
 
► Seçeceğiniz hostelde internet bağlantısının olması çok önemli. Bir sonraki güzergahınızda kalacağınız yerin ayarlanması ve  tren saatlerinin kontrolü gibi işlemleri kaldığınız hostelde yapabilmeniz sizin için kolaylık sağlayacaktır.
 

 

 

Kalacak yere harcanacak parayı azaltıp, daha fazla gezebilmenin bir yolu yok mu ?Elbette var, şimdi diğer alternatiflere göz atalım:

 

1-Gece trenleri:  

 
Hostel'a para vermekten kurtulmanın en kolay ve en güvenli yoludur. Bütün yapmanız gereken, trenle 6-7 saatlik mesafede bulunan iki şehir arasında yolculuk yapacağınızda, gece trenlerini seçmek. Böylece, bir gezi planı için en verimsiz sayılacak gece saatlerini ulaşımda kullanarak, gündüz saatlerinizi tamamen gezinize ayırmış olursunuz. “Ben rahatıma düşkünüm, koltukta geçiremem tüm geceyi.” derseniz, Interrail Pass'ınızla sadece aradaki fiyat farkını ödeyerek kuşetli vagona geçebilirsiniz.

Ancak şehirler arasında her zaman gece treni bulmak mümkün değil. Ayrıca duş almak vs gibi ihtiyaçlarınız için hostellere gereksinim duyacaksınız. O nedenle trenleri ve hostelleri güzel senkronize etmek çok önemli. Örneğin; yolculuğunuzu 1 gün tren, 1 gün hostel biçiminde düzenlerseniz kalacak yer için harcadığınız para yarı yarıya azalacaktır.

  Gece trenlerini arayacağınız site : bahn.de
 

 

2- İstasyon vb. yerlerde uyumak:  


Avrupa'da bir çok yerde uyku tulumu içinde uyuyan insanlar göreceksiniz. Tren istasyonları,parklar vs. Konaklamanın en ucuz ama en riskli yolu.

Ne yazık ki her istasyon geceleri açık olmuyor, açık olsa bile pek çok istasyonda gecelemenize izin vermediğini hatırlatalım. Ancak şansınıza  gittiğiniz istasyon backpacker-friendly (gezgin dostu) ise, işte o zaman içinde duş bile bulabilirsiniz. Planlarınız arasında böyle bir konaklama şekli varsa, yanınızda mat ve uyku tulumu olmasında yarar var. Outdoor malzemeleri satan yerlerde uyku tulumu ve matının taşımaya elverişli, küçük boylarını bulmanız mümkün.
 

 

3-Kamp alanları:


Yanınızda çadırınız, tulumunuz, matınız varsa ve mevsim ılıksa, herhalde en zevkli yol budur. Küçük bir ücret karşılığı çadır alanı ya da yanınızda çadırınız yoksa bu kamp alanlarında baraka kiralayabilirsiniz. Kamp alanlarında genellikle yiyecek temin edebileceğiniz, duş alabileceğiniz, çamaşır yıkayabileceğiniz, diğer kampçılarla tanışabileceğiniz yerler mevcuttur.

 

4- Couchsurfing:


En sosyal ve düşük maliyetli yöntemdir. InterRail mantığını tam olarak yansıtır ve farklı kültürleri tanıma işlevine çok büyük katkı sağlar.

Peki nedir bu Couchsurfing ?

İnternet üzerinden diğer gezginlerle tanışarak, gittiğiniz şehirdeki bir gezgine misafir olduğunuz, size rehberlik yapmasını istediğiniz; ya da başka ülkelerden gelen gezginleri ağırlayıp, rehberlik yaptığınız bir projedir. Ülkenin ikamet edenleri tarafından, herhangi bir ücret alınmadan, tamamen konukseverlik gösterilerek, evlerinde 2-3 gün kalınmasına izin verilmesi durumudur. Bu proje örgütlü olarak gerçekleştirilebildiği gibi bireysel olarak da gerçekleştirilebilmektedir.

En sık kullanılan 2 site :   
 
  http://www.couchsurfing.org/           
  http://www.hospitalityclub.org/

Öncelikle, couchsurfing.org sitesinde bir profil oluşturuyorsunuz. Profiliniz ne kadar ayrıntılı ve özenli olursa insanların sizi kabul etmesi o kadar kolaylaşır.

Couchsurfing'de birkaç deneyim yaşadıktan sonra, misafir olduğunuz ya da misafir ettiğiniz kişiler size referans yazmaya başlıyorlar, ki kendinizi kabul ettirmenin en önemli koşulu bu.

Seçeceğiniz kişilerin mutlaka confirme olmuş, daha önceden yanlarında kalanların yorumlarının çok ve olumlu olduğu kişiler olmasına dikkat edin. Ne kadar çok kişiye surfing talebi gönderirseniz, şansınız o kadar artar. InterRail’ınıza başlamadan önce couchsurfing ayarlamalarınızı yapmanızda yarar var.

Dip not:  Siteye küçük bir bağış yapmanız gerekiyor.

Couchsurfing’ e bir alternatif de  Servas, aynı sistemle çalışan bu sitede ise kabul edilmek için mülakata çağırıyorsunuz.

  http://www.servasturkiye.org/ 
  http://www.servas.org


Tüm ayarlamalarınız tamam, son aşamaya geldiniz.
 

7- Peki InterRail sırasında neye ihtiyaç duyulur, ne götürülmelidir?


Aslında bu da kişiden kişiye farklılık gösterecek bir konu. Yine de herkesin mutlaka dikkat etmesi ve yanında bulundurması gereken bazı temel ihtiyaçlar var. Bunlara da kısaca değinmek istiyoruz.

Valiz/Çanta Seçimi:

İnterrail ruhu sırt çantasıyla gezmektir. Kaldığınız süre boyunca, bu çantanın içinde bulundurduklarınıza bağlı olacağınız gibi, aynı zamanda bu çantanın içine koyduklarınızla harcamalarınızı da azaltabilirsiniz.
 
Bu çantaların büyüklükleri çok değişken; 40 litreden 80 litreye kadar seçenekler var. En idealinin 50-60 litrelik bir çanta tercih etmek olduğunu söyleyebiliriz.   Daha fazlasını taşımak çok yorucu olacaktır. Tıka basa dolu 50 litrelik bir çanta kışlık kıyafetlerle 10-11 kilo civarı gelirken, yazlık kıyafetlerle de ortalama 7-8 kilo gelmektedir.

30-40 lira fazla ödemeyi göze alıp, tekerlekli ve çekçekli olan sırt çantalarından almanızı tavsiye ederiz.
 
Ayrıca, devamlı olarak yanınızda taşımanız gerekecek kişisel eşyalarınız olacak, bunlar için yanınızda, küçük çapraz asılabilen çantalardan da bir adet bulundurmanız sizin için kolaylık sağlayacaktır. Böylelikle, bazı durumlarda önemli eşyalarınızı yanınıza alıp, sırt çantanızı hostelde bırakabilirsiniz. Buna ek olarak, genellikle tren istasyonlarında çantalarınızı bırakabileceğiniz dolaplar mevcuttur. Günübirlik gezmek istediğiniz şehirler için uygun bir alternatiftir.
 
 

Yanınızda neler götürmelisiniz?Teknolojik ürünler konusunda biaz daha hassas olmanızı öneriyoruz. Unutmayın ki hırsızlık olayları olabilir, bunu göze alıp karar verin. Sahip çıkabileceğiniz değerdeki ürünleri alın.


► Fotoğraf makinesi:  8-10 megapixellik bir makine size yetecektir. Tabi ki profosyonel bir makineyle harika çekimler yapabilirsiniz ama bu makineyi km’lerce yürürken yanınızda taşıyacağınızı ve çalınma riski olduğunu aklınızdan çıkarmayın.
.
► Telefon : Ülkenizi, sevdiğiniz insanları arama ihtiyacı hissedeceğiniz gibi, bulunduğunuz yerde de telefon kullanma ihtiyacı hissedeceksiniz. Mesela Hostel’i arama ihtiyacınız doğabilir va da onlar size telefonla ulaşmak durumunda kalabilirler. Bazı GSM markalarının 120 dk lık paketleri var. 45 TL gibi bir ücret karşılığında satın alabildiğiniz bu paket hem ordaki görüşmeleriniz  hem de  özel görüşmeleriniz için yeterli olacaktır.

Kaybolma ihtimalinize karşın, telefonunuzda GPS uygulamasının olması oldukça önemlidir.

Ayrıca yanınızda tablet pc vs. ekipmanları götürmeyi düşünmüyorsanız, internete girebilmek, rezervasyonlarınızı yapabilmek için internet özelliği olan bir cep telefonu tercih etmenizde yarar var.

► Şarj Cihazı: Yanınıza aldığınızdan mutlaka emin olun.

► Priz Dönüştürücüler: Yapı marketlerden temin edebilirsiniz.  Avrupa’nın genelinde Türkiye’deki priz yapısı kullanılıyor ama gideceğiniz ülkelerin priz yapılarını kontrol etmekte fayda var.

► Hafıza kartı: Milyonlarca resim çekmek isteyeceksiniz, hafıza kartına ihtiyacınız olacak.


Dikkat edilecek diğer noktalar:


► Ayakkabı ve Terlik seçimi çok önemli. Yeni aldığınız bir ayakkabıyla gitmeyin, ayaklarınız o ayakkabıya alışkın olsun. Günde en az 10-15 km yürüyeceğinizi var sayarsak, ayaklarınızda çıkacak yaraların tüm gezinizi zehir etmesini istemezsiniz.

► Giysi: Mevsim neyi gerektiriyorsa onları tercih edin. Asıl kriter rahatlık. Ütü gerektirecek pantolon, gömlek gibi kıyafetlerden kaçının, yaz ayları için birkaç t-Shirt ve şort yeterli olacaktır. İnce bir yağmurluk kimi zaman hayat kurtarabilir. Yedek çamaşır ve çorap almayı unutmayın. Bu tarz alışverişler için yeterli zaman ve nakit ayıramayabilirsiniz.

► InterRail’da da olsam  rahatımdan ödün vermem diyorsanız; havlu, çarşaf, terlik, şampuan, diş macunu/fırçası vb. kişisel bakım malzemelerini yanınızdan ayırmayın. Hostellerin hepsinde çarşaf ve havlu bulmanız mümkün değil ne yazık ki.

► Güneş kremi ve güneş gözlüğü mutlaka bulundurun.

 İlaç:  Çok acil ihtiyaç duyabileceğiniz ilaçları yanınızda bulundurmanızda fayda var. Örneğin; yara bandı, aspirin, varsa sürekli kullanmak zorunda olduğunuz ilaçlar gibi.
 
► Bazı anlarda (örneğin trene yetişmeye çalışırken) yiyecek alacak zamanınız olmayacak, böyle durumlarda çantanızda yiyecek bulundurmak çok önemli hale gelebilir. Ton balığı, sandviç ekmeği, üçgen/krem peynir, kraker, kek/bisküvi, hazır çorba(her yerde sıcak su bulabilirsiniz) gibi ürünler yanınızda taşımak için ideal olacaktır ancak abartmamak gerek, bunları da sırtınızda taşıyacağınızı aklınızdan çıkarmayın.

► Yedek pil, bilet-uçak bileti ve çıktıları, banka-kredi kartı, bütün resmi belgelerin ve kimliklerin fotokopileri bunlar da yanınızda bulundurmanız gereken diğer maddeler.

Yanınızda belli bir miktar paranın hazır bulunmasında yarar var ancak çok yüksek meblağda parayı yanınızda taşımanızı çok önermiyoruz. 


8- Yurt dışında nasıl para çekilir?Dünyanın her yerinde, bütün bankamatiklerden Türkiye bankamatik kartlarınızı kullanarak   “o ülkenin dövizinde” para çekebilirsiniz.

Hesap bakiyenizi kontrol etmek, havale yapmak, şifre değiştirmek gibi Türkiye’de yapabildiğiniz hiç bir işlemi yapamayacağınızı hatırlatalım. Karşınıza gelen ekranda, çekmek istediğiniz meblağı o ülkenin para birimi olarak yazıp, evrensel olan “yeşil” butona basarak paranızı alabilirsiniz.

TL kartınız ile yurt-dışında komisyonsuz para çekmek mümkün değil.  %2-%4 arası komisyon ödeyeceksiniz.

Yurt-dışı anlaşmalı ATM’leri olan bazı bankaların kartları ile komisyon ödemeden para çekebiliyorsunuz. Lakin bu her ülkede ve her bankamatikte olmayan bir özellik.
 

Ayrıca komisyon ödemiyor olmanız, kur farkı ödemeyeceğiniz anlamına gelmiyor, bu nedenle dekomisyon alan bankalar ile arasında  çok fazla bir fark olmuyor.

Yazının hazırlanmasında, InterRail günlerini yazıya döküp, paylaşan pek çok arkadaşımızın da deneyimlerinden faydalanılmıştır.


Soru ve görüşleriniz için yorum ile ya da mail adresinden ulaşabilirsiniz.
Hepinize keyifli yolculuklar .


 


Aktif etkinlik bulunmamaktadır.