elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Festo ile Sinerji Buluşması

Sinerji Buluşmaları kapsamında düzenlediğimiz Festo teknik gezisi, 26 Nisan Salı günü gerçekleştirildi. 5 farklı üniversiteden 34 kişinin katıldığı etkinlik, Festo'nun Tuzla'daki genel merkezinde düzenlendi.A- A+
27.04.2011 tarihli yazı 6238 kez okunmuştur.

Etkinlik, Festo Teknik Eğitim Danışmanı Melih Kültür'ün açılış konuşması ile başladı. Festo hakkında bilgi veren Melih Kültür, Festo'nun dünyada mekatronik alanında yaptığı çalışmalardan bahsetti. Geçtiğimiz Hannover Fuarı'nda Festo'nun tanıttığı dünyanın ilk robot kuşu olan SmartBird'ün tanıtımını yapan Melih Kültür, Festo'nun dünyada mekatronik alanında öncü kuruluş olduğunu söyledi ve Festo'nun diğer biyo-robotik çalışmalarından örnekler verdi.İlgili Haber: Festo'dan dünyanın ilk biyomekatronik kuşu: SmartBirdAyrıca Festo'nun eğitim çalışmalarından da bahseden Melih Kültür, Festo'nun dünyada 1200 üniversite ile işbirliği içinde olduğunu ve üniversite&sanayi işbirliğine oldukça önem verdiğini anlattı. Türkiye'de Boğaziçi Üniversitesi, Fatih Üniversitesi ve Gaziantep Üniversitesi ile işbirliği içinde olduklarını ve bu üniversitelerle beraber düzenledikleri eğitimleri anlatan Melih Kültür daha sonra kendilerini tanıtmak üzere sözü katılımcılara bıraktı.

Tanışmanın ardından sırasıyla pnömatik, hidrolik ve proses laboratuarlarına geçildi ve ilgili konular hakkında kısa bilgiler verildi. Eğitim setlerinin de tanıtıldığı bu bölümde katılımcılar, pnömatik ve hidrolik malzemeleri daha yakından inceleme fırsatı buldular.İkram arasından sonra Festo Elektriksel Tahrik ve Hareket Kontrol Bölümü Teknik Destek Uzmanı Göksel Tetik, Festo'nun elektriksel tahrik ve servo kontrol çözümleri konusunda yaklaşık 1,5 saatlik bir seminer verdi. Uygulamaya dönük bir çok örneğin anlatıldığı seminer, katılımcılar tarafından ilgiyle izlendi.Etkinlik, plaket takdiminin ardından sona erdi.

Alper COPLUGİL
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.