elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Amerika'da Eğitim Almaya Ne Dersiniz?

Ülkemizde lisans eğitimi alan çoğu öğrencinin hayallerinde yurt dışına çıkmak, farklı kültürlerden insanlarla tanışmak, daha iyi eğitim olanaklarından yararlanmak ve tecrübe edinmek amacı gibi farkı idealleri olan bir çok öğrenci bulunmaktadır. Bu yazımızda Türkiye'de lisans eğitiminden sonra; Amerika'ya Master(Yüksek Lisans) yapmak için gitmek isteyen öğrencilerin neler yapması gerekli,hangi sınavlara girmeleri gerekli, sorularının yanıtlarını arayacağız.A- A+
28.08.2013 tarihli yazı 3219 kez okunmuştur.
Amerika’da eğitim almak isteyip de bu konu hakkında bilgi sahibi olmayan birçok öğrenci vardır. Amerika’da ya da yurt dışında eğitim almak istiyorsanız, ana dili ingilizce olmayan kişilerin; belirli bir yeterlilikle İngilizce bilgi düzeyine sahip olduklarını kanıtlamaları gerekmektedir. Bunun için oluşturulmuş ETS(Educational Testing Service) tarafından, yapılan TOEFL(Test Of English As A Foreign Language) sınavına girip, yeterli puanı aldıktan sonra istediğiniz ülkeye şartlar dahilinde gidebilirsiniz. Uluslararası geçerliliğe sahip olan bu kurum sayesinde, aldığınız TOEFL Score(Puan) ile Dünyada 130 ülkede 8500 üniversitede, gerekli eğitim ücretini karşıladıktan sonra istediğiniz branştan eğitim alabilirsiniz.

 


TOEFL Sınavı üç farkı şekilde yapılmaktadır. Bunlar sırası ile şu şekildedir: TOEFL İBT(İnternet Base Test), TOEFL PBT(Paper Base Test), TOEFL CBT(Computer Base Test); internet, sayfa, bilgisayar tabanlı şeklindedir. Ama en geçerli olan TOEFL İBT sınavı ile Dünyanın en iyi üniversitelerinde, özellikle Amerika’daki üniversitelerde eğitim alabilirsiniz.
 TOEFL İBT sınavı toplamda 120 puan üzerinden değerlendirilip; aldığınız puana göre herhangi bir üniversiteye girebilirsiniz. Yurt içinde ve yurt dışında çoğu özel sektör ve devlet kurumlarıda TOEFL score’nuz istenmektedir. TOEFL İBT sınavı Reading(Okuma), Writing(Yazma), Listening(Dinleme), Speaking(Konuşma) becerilerini ölçmek amacı ile Dünya genelinde genel olarak eş zamanlı yapılan bir sınavdır. Sınav İnternet üzerinden uygulanmaktadır. Sınav sonuçları öğrencilerin göstermiş oldukları performansa göre değerlendirilmektedir. TOEFL sınav sonucunun geçerliliği iki yıldır.

 


TOEFL sınavı 4 saat 25 dakika yada 4 saat 30 dakika civarındadır. Sınav sonucunu alabilmek için  en az bir kompozisyon yazılması, en az bir speaking konuşması, listening ve reading bölümlerindende en az birer soruyu cevaplamaları gerekmektedir.  Adaylar sınav süresi boyunca istedikleri takdirde ihtiyaç molası verebilmektedirler; fakat bu süre zarfında sınav süresi işlemektedir. Sınav esnasında mola verdikleri zaman sınav merkezi dışına çıkmaları da  yasaktır.

 


 
TOEFL İBT sınavının geçerliliği 2 yıl olmakla beraber, sınava giriş ücreti için bu yıl belirlenen fiyat 185$ ‘dır. Sınava 30 dk’dan geç gelen öğrenciler sınava giremezler. Adaylar mutlaka bir fotoğraf ve yanlarında kimlik bulunmalıdırlar.  Ayrıca Kayıt Formunu da yanlarında bulundurmaları gerekmektedir. Sınava ETS tarafından kabul edilmiş;  yetkili sınav merkezlerinde girebilirsiniz. İstanbul, Ankara, İzmir, Konya, Bingöl, Adana, Samsun, Eskişehir, Isparta, İzmit, Antalya, Kayseri’de daha önceden belirlenmiş gün ve saatlerde girebilirler. Kafanıza takılan daha fazla soru ve cevapları için www.ets.org sitesini ziyaret edebilirsiniz. Yada online ücretsiz eğitim veren siteleri takip ederek sınav için yeteneklerinizi geliştirebilirsiniz. Amerika’daki üniversitelerin TOEFL İBT score’larını merak ediyorsanız; arama moturuna American Universitie’s TOEFL Score yazarak bu puanları bulabilirsiniz.

Kaynaklar: 

►tr.wikipedia.org
►ets.org
 
 
Ahmet Han Ahmet Han Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırAktif etkinlik bulunmamaktadır.