elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri
ODTÜ ARGE GÜNLERİ Kulüp detay Yazdır

ODTÜ ARGE GÜNLERİ

A- A+
02.05.2010 tarihinden itibaren 4138 kez görüntülenmiştir.


Kulüp : Ar-Ge Topluluğu
Katılım : ücretsiz
İletişim :
Yer :

ODTÜ ARGE Topluluğu tarafından her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen ODTÜ ARGE GÜNLERİ'nin dördüncüsü, bu sene 4-5 Mayıs 2010 tarihlerinde ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi'nde gerçekleşecek. ODTÜ ARGE GÜNLERİ, Türkiye'de inovatif hareketlerin teşvik edilmesi ve toplumda ARGE farkındalığı ve bilinci yaratmak amacıyla gerçekleştirilen bir fuar etkinliğidir. Bu amaç doğrultusunda, Türkiye'deki firmaların, öğretim üyelerinin ve başta ODTÜ olmak üzere üniversiteler bünyesindeki akademisyenlerin, öğrenci ve öğrenci topluluklarının hayata geçirdikleri ARGE projeleri 2 gün boyunca ODTÜ ARGE GÜNLERİ etkinliğinde sergilenmekte ve eş zamanlı olarak Türkiye'nin değerli bilim insanları tarafından ARGE ve inovasyon konulu semineler gerçekleştirilmektedir. Etkilişime açık bu platformda, ilköğretimden üniversite düzeyine kadar tüm öğrencilerin, akademisyenlerin, firmaların ve ARGE'ye merak duyan herkesin projeleri yakından incelemeleri ve projelerin ARGE süreçleri hakkında uzman kişilerden bilgi almaları amaçlanmıştır. Bu etkileşim sayesinde Türkiye'deki ARGE çalışmalarına öncü proje örnekleri hedef kitle ile buluşturulmakta ve doğru bilgiye doğru kaynaktan ulaşım sağlanmaktadır.

ODTÜ ARGE GÜNLERİ sayesinde, birçok sektörün öncü firmalarının katılımıyla ve yerli sermaye, yerli iş gücü ile hayata geçirilen ARGE projelerinin sergilenmesiyle Türkiye'de de bu çalışmaların üretken ve verimli bir şekilde gerçekleştirilebilme potansiyelinin olduğu geniş bir kitleye aktarılabilmektedir. Aynı zamanda üniversitelerdeki akademisyenlerin, enstitülerin, teknokent firmalarının ve öğrencilerin yeni bilgi ve teknoloji üretmedeki başarıları ve nitelikli çalışmaları da örnek olarak gösterilmektedir. ODTÜ ARGE GÜNLERİ etkinliği katılımcıları ve ziyaretçileri buluşturmasının yanı sıra, katılımcıların da kendi aralarında bir etkileşimde bulunmalarına olanak sağlamaktadır. Geçmiş yıllarda gerçekleşen etkinliklerimizde, firmalar arasında ve akademisyenler arasında ortak proje fikirlerinin çıkması ve daha sonraki zamanlarda da değerlendirilmesi örnekleriyle karşılaşılmıştır.

Geçtiğimiz yıl SANKO HOLDİNG'in gümüş sponsor, FORD OTOSAN'ın bronz sponsor, ARÇELİK, ASELSAN, HAVELSAN, ROKETSAN, BOREN ve TAI'nin sponsor olarak katıldıkları ODTÜ ARGE GÜNLERİ 3, 11 Mart günü ODTÜ Eski Rektörü Nuri SARYAL ve Rektör Yardımcısı Tuncay BİRAND tarafından gerçekleştirilen açılış konuşmasıyla başlayıp, 12 Mart günü doğuştan görme engelli ressam Eşref ARMAĞAN ile düzenlenen kapanış etkinliği ile sona erdi. Aynı zamanda ziyaretçilerimiz, çeşitli teknokent şirketleri, akademisyenler ve öğrenci topluluklarının da projelerini yakından inceleme ve izledikleri ARGE süreçleri hakkında bilgi sahibi olma fırsatı yakaladılar. Bu prestijli etkinliğimizin dördüncü yılında sizleri de aramızda görmek isteriz.

Topluluk ve etkinlik ile ilgili daha ayrıntılı bilgiye www.arget.net ve www.odtuargegunleri.net adreslerinden ulaşabilirsiniz.

Bu Seneki Sponsorlarımız:

Bronz Sponsor: TAİ
Sponsorlar: Çepaş, Havelsan, Boren, TEİ, MetuTech, Otokar
Yayın Sponsoru: Radyo ODTÜ
Hizmet Sponsoru: Kurukahveci Mehmet Efendi

Söyleşi, konuşmacı ve diğer etkinlik programı aşağıdaki gibidir:

4 Mayıs Salı

10.00-11.00 ODTÜ ARGE Günleri 4 Açılışı - KKM A Salonu
- ODTÜ ARGE Topluluğu YK Başkanı Orçun Eser
- ODTÜ ARGE Topluluğu Akademik Danışmanı, ODTÜ BİLTİR Başkanı ve ODTÜ Makina Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa İlhan Gökler
- KOSGEB Başkan Yardımcısı Hasan Tanrıöven

13.45-14.45 Seminer I: ''Patent' - KKM A Salonu
- Türk Patent Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Habip Asan

15.15-16.15 Seminer II: KKM A Salonu
-' Astrofizikte Bilinemeyen Durumların Olağan Bir Şekilde Açıklanmasına Yönelik Yeni Bir Yaklaşım' - Eski ODTÜ Rektörü (1977-1979) Prof. Dr. Nuri Saryal


5 Mayıs Çarşamba

13.45-14.45 Seminer III: KKM A Salonu
-'Savunma Sanayiinde ARGE Süreçlerinde Sanayileşme Modeli'
MKEK ARGE Müdürü Zafer Esen

15.15-16.15 Seminer IV: KKM A Salonu
-İnovatif Girişimcilik: Penguen Olma,Girişimci Ol!' 2009 Uluslararası Girişimcilik Kongresi Yılın Genç Girişimcisi
S. Ömer Ekinci

17.45-19.45 Kapanış Etkinliği: KKM A Salonu
-Emrehan Halıcı Doğaçlama Konser ve Söyleşisi