elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri
Biyomühendislik ve Biyomimetik'10 Kulüp detay Yazdır

Biyomühendislik ve Biyomimetik'10

A- A+
05.05.2010 tarihinden itibaren 4477 kez görüntülenmiştir.


Kulüp : YTÜ A-305 Mühendislik Kulübü
Katılım : Ücretsiz
İletişim :
Yer :

Tarih: 17 Mayıs Pazartesi
Saat: 14.45 - 17.00
Yer: Kimya Metaluji Fakültesi Konferans Salonu (Davutpaşa)

---------------------------------------

Gençlere doğayı sevdirmek ve çevre bilinci konusunda - bilhassa ekolojinin gündemde olduğu bu dönemde - bir vizyon kazanmalarını sağlamak amacıyla; "doğayı korumak, doğayı tanımakla mümkün olur" vizyonuyla oluşturulmuş, canlılardaki mühendislik sistemlerini anlatan "Doğa ve Teknoloji" isimli bir konferans düzenliyoruz.


Isınma, enerji verimliliği, teknoloji kullanımı gibi sorunları canlıların nasıl çözümlediğine bakıyor; onların kullandığı teknolojiyi ve sistemi taklit ederek neler üretildiğini ön plana çıkaran konuları inceliyoruz. (Örneğin; termit yuvaları taklit edilerek inşa edilen binalarda; klima kullanmadan binanın içini 27 C'de sabit tutmanın mümkün olması gibi…)


Örnek1: “ Tabancı karidesi ve Sonic silah teknolojisi: Avlanmak için fırlattığı ses bombası su altında 18000 Fahrenheit'a Güneş'in ısısına eş değer bir ısıya ulaşıyor.

Örnek2: “ Corticeps Mantarı ve Kimyasal Hipnoz:” Zehriyle, bir karıncanın beynini kontrol altına alabilen bir mantar türü…

Örnek2: “ Ultrason Teknolojisine İlham Veren Canlı: Aye Aye”: Ağacın içinde bulunan avının yaptığı vuruşlarla üç boyutlu bir resmini çekip yerini tespit edebilen bir canlı

---------------------------------------

Konuşmacı bilgisi:

Sn. Altug Revnak Eti

Konuşmacı Ünvanı: Biyoteknoloji Uzmanı (Biyoteknolog) ve Dernek Başkanı

Eğitimi: Lise eğitimini Galatasaray'da tamamladıktan sonra; Türkiye'de İstanbul Üniversitesi'nde lisans ve yüksek lisans (master) eğitimine devam etti. Daha sonrada Biyoteknoloji alanında dünyanın en seçkin kurumlarından biri kabul edilen Amerika'nın Montana eyaletinde yer alan Biomimicry Institute'de Biyoteknoloji alanında uzmanlaştı.