elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Yıldırım Düşmesi Engellenebilir mi?

"Yer ile bulut arasında meydana gelen şiddetli ve ani elektrik boşalması olan yıldırım nasıl başlar, nasıl hareket eder ve yerdeki yapılara nasıl düşer?"A- A+
21.02.2011 tarihli yazı 5947 kez okunmuştur.

"Yer ile bulut arasında meydana gelen şiddetli ve ani elektrik boşalması olan yıldırım nasıl başlar, nasıl hareket eder ve yerdeki yapılara nasıl düşer?"


Florida Üniversitesi'ndeki bir grup bilim adamı şimdilerde, bu soruların yanıtını arıyor. Yıldırım, bir elektrik akımı olduğunun keşfedildiği 1750'li yıllardan sonra da merak konusu olmaya devam etti.Her yeni bulgu, yeni soruları beraberinde getirdi. Örneğin, son bulgulardan biri, yıldırım sırasında elektromanyetik ışınların açığa çıktığı yönünde.Florida'daki araştırma merkezinde bilim adamları, fırtına ve sağanak etkili olduğunda harekete geçiyor. Bakır tele bağlı durumdaki bir roket, yüzlerce metre yükseğe fırlatılıyor.Bakır tel elektrik yüklü bulutla temas ettiğinde, yıldırımın etkisiyle tel yere düşüyor. Yıldırım en fazla birkaç saniye kadar sürse de, araştırmacılar bu sırada milyonlarca fotoğraf elde ediyor, yüzlerce ölçüm yapıyor.Amerikan Meteoroloji Dairesi'ne göre, yıldırım düşmesi, yer yıl 50'den fazla kişinin ölümüne sebep oluyor.Yol açtığı maddi zarar ise dört-beş milyar dolar arasında. Peki araştırma insanlığa nasıl hizmet edecek?Bilim adamları, bulutta neler meydana geldiğini anladıklarında, yıldırım tehlikesini önceden tahmin edebileceklerini dile getiriyor.Hatta, yıldırım düşmesinin önüne geçilmesi bile bir gün mümkün olabilir.
Kaynak: Genç Bilim
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.