elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

SAVTEK 2010 Başladı

Savunma Sanayi Kongresi, Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)'nde düzenlenen bir açılışla başladı.A- A+
23.06.2010 tarihli yazı 6681 kez okunmuştur.

Bu yıl 5. si düzenlenen Savunma Sanayi Kongresi (SAVTEK) Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde dün düzenlenen açılışla başladı. Kongre 23-25 Haziran tarihleri arasında düzenleniyor.Türk Silahlı Kuvvetleri, üniversiteler ve savunma sanayi temsilcilerini bir araya getirecek kongre fonksiyonel bir ara yüz oluşturmayı üretilen bilginin paylaşımına yönelik ortak bir platform oluşturmayı hedefliyor.

ODTÜ Rektörü Ahmet Acar, açılışta yaptığı konuşmada, bilimden beslenmeyen teknolojinin uzun süre başarılı olamayacağını belirterek, tedarik politikalarının ve bu alandaki çalışmaların önemine değindi. Türkiye'nin bir çok alanda olduğu gibi savunma sanayiinde de iddialı olması için insan gücünün önemine dikkat çeken Rektör Acar, "Küresel ölçekte iddialı ürünler geliştirmek istiyorsak yetiştirilmiş kişilere ihtiyacımız var. Gençleri bu sektöre çekmek çok önemli." diye konuştu.

Bilimsel Kararlar Destek Merkezi Başkanı Hava Tuğgeneral Erhan Pamuk, Ar-Ge çalışmalarının önemine değindi. Ar-Ge faaliyetlerine katılmayan ülkelerin tek başlarına ayakta kalamayacaklarına dikkat çekti. Pamuk, Ar-Ge'nin yapıldığı en büyük faaliyet alanın savunma sanayinde olduğunu belirterek, bunun askeri gücün yanında siyasi ve ekonomik güce de dönüştüğünün altını çizdi. Ayrıca Ar-Ge faaliyetlerine önem verilmesinin zorunluluk haline geldiğini kaydetti. Başkasından alınan teknolojinin pahalı ve güvenilir olmadığını savunan Pamuk, devlet üniversitelerinin ve sanayinin ortak yoğun şekilde çalışmaları gerektiğini vurguladı. Pamuk bu çalışmaları ülkemizin güvenliği ve refahı için sürdürülmesi gerektiğini belirtti.

Savunma Sanayi Müsteşarı Murat Bayar da kongrenin açılış toplantısında bir sunum ile katılanlara brifing verdi. 25-30 yıldır savunma sanayine büyük bir kaynak tahsis edildiğini söyledi. Bu kaynakların Türk Silahlı Kuvvetleri'nin hangi problemine çözüm sağladığı sorularına cevap aranması gerektiğine dikkat çekti. Savunma Sanayi'nde çalışan personelin sorumluluğuna dikkat çekerek, yapılan işin Türk Silahlı Kuvvetlerine ne hizmette bulunuyor, bunun bağının kurulması gerektiğinin altını çizdi.

Türkiye'de en fazla araştırmacının savunma sanayinde çalışmasının savunma sanayinin önemini gösterdiğini bildirdi.Zaman


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.