elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

RFID Akıllı Kartlar

İlk olarak RFID kartlar, sadece içindeki seri numarası okunabilen basit yapılı haliyle kullanıldı. Daha sonra hem okunabilir hem de yazılabilir, genelde 64bit - 4kb hafızaya sahip (özel uygulamalar MB, GB mertebesinde olabiliyor), kriptolu karmaşık yapılarda kullanılmaya başlandı.A- A+
03.03.2013 tarihli yazı 17105 kez okunmuştur.
Barkod okuma uygulamaları 1990 sonrasında bazı alanlarda yerini RFID (Radyo-frekans tanımlama) teknolojisine bıraktı. Günümüzde ise RFID teknolojisi maliyetinin yüksek olmasına rağmen; güvenlik seviyesi, kullanım kolaylığı, kişiselleştirilebilmesi, yüksek verimliliği gibi avantajlarıyla pek çok alanda tercih edilmektedir. Bu yazımızda RFID kart uygulamalarından bahsedeceğiz.

İlk olarak RFID kartlar, sadece içindeki seri numarası okunabilen basit yapılı haliyle kullanıldı. Daha sonra hem okunabilir hem de yazılabilir, genelde 64bit - 4kb hafızaya sahip (özel uygulamalar MB, GB mertebesinde olabiliyor), kriptolu karmaşık yapılarda kullanılmaya başlandı.

  
 

RFID kart uygulamaları;


► Geçiş kontrol : Otopark geçiş kontrol sistemi, personel turnikeleri…
► Otoyol otomatik geçiş (KGS, HGS):  HGS;  UHF uygulamasıdır. Bileşenleri UHF anten ve araç içi RFID etiketidir. KGS ise proximity kart uygulamasıdır.
► Toplu taşıma: Şehirlerimiz çoğunda kullanılan kişisel toplu taşıma kartları
► Personel, hasta, vip müşteri tanımlama…
► Otel, yemekhane, kantin uygulamaları (Bakiye miktarı vb)
► Marketing , lojistik, ürün takip…
► Banka uygulamaları

 

 

Kullanım alanına göre değişik frekanslarda çalışan çeşitli RFID kartlar var. Kullanım alanları daha geniş olan proximity kartları yakından tanıyalım.

Bu kartlar standart kredi kartı boyutunda, içinde CPU, RAM, EEPROM bulunan plastik kaplı kartlardır. LF (düşük frekans) 30 – 300Khz (genellikle 125 kHz) frekansında çalışırlar. 0 – 10cm uzaklıktan okutulabilmektedir. Dolayısıyla çanta, cüzdan vs den çıkartmadan kolaylıkla kullanılabilir.Proximity kartları önemli kılan özellikleri;


► Geçiş sistemlerinde anahtar görevi görür.
► Sudan, güneşten etkilenmez.
► Diğer kartlardan etkilenmez. ( Fakat cüzdanınızda bulunan birden fazla kart herhangi birinin sisteminde kullanılırken hata verebiliyor. Bu sebeple 2  veya daha fazla kart cüzdanınızda ise birini kullanacakken cüzdanınızdan çıkartıp okutmak daha iyi olur.)
► Manyetik ortamdan etkilenmez.
► İçerdiği bilgiler kaybolmaz, kopyalanamaz.


 

Yüksek (HF) ve Ultra yüksek (UHF) kartlar;

HF kartlar 3 – 30 Mhz, UHF kartlar 300 – 3 Ghz frekans aralığında çalışırlar. Piyasada genellikle NXP’ nin ürettiği 13.56 Mhz frekansında çalışan MIFARE kartlar da değişik uygulamalarda yaygın olarak kullanılır.

Aktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar