elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

İnternet kullanıcılarının şifreleri tehlikede.

Dünyaca ünlü internet güvenliği yazılımı irması Symantec, şifre güvenliğiyle ilgili son yaptığı araştırmasını kamuoyuyla paylaştı. Araştırma sonuvcuna göre kullanıcıların büyük bir bölümünün şifreleriA- A+
01.04.2010 tarihli yazı 8124 kez okunmuştur.

400 internet kullanıcısı arasında yapılan araştırmaya göre kullanıcıların büyük bir bölümü "şifre hatırla" özelliğini kullanırken, birçoğunun da şifrelerini başkalarıyla paylaştığı ortaya çıktı. İşte o araştırmanın çarpıcı sonuçları:

* Araştırmaya katılan kullanıcıların %23'ü şifrelerini unutmamak için "Şifre hatırla" özelliğini kullanıyor.

* Kullanıcıların %60'ı şifrelerini düzenli olarak değiştirmiyor ve uzun bir zaman periyodunda aynı şifreyi kullanıyor.

* Kullanıcıların %25'i şifresini başka bir arkadaşıyla paylaşıyor.

* Şifre sahiplerinin %10'u ise şifrelerini oluştururken evlerindeki hayvanlarının isimlerini kullanıyor.

* Son olarak kullanıcıların %3'ü de "password" kelimesini şifreleri olarak kullanıyor.

Güvenlik uzmanları, şifrelerin kullanımında "diş fırçası" formülünün tercih edilmesi gerektiğini vurgularken, aynen diş fırçalarında olduğu gibi şifrelerin belirli aralıklarla değiştirilmesinin ve kimseyle paylaşılmamasının önemine dikkat çekiyor.

GÜÇLÜ ŞİFRE NASIL OLUŞTURULUR

Symantec'in gerçekleştirdiği son araştırmasının sonuçlarına baktığımızda öncelikle şunu diyebiliriz: Kullanıcı hesabı ve şifrenizin olduğu web sayfalarında "şifre hatırla" özelliğini özellikle güvenli olmayan bilgisayarlarda kullanmamanız gerekiyor. Zira bu bilgisayarlarda web tarayıcıda şifrelerin otomatik olarak girilmesiyle birlikte şifrelerin üçüncü bir kişinin eline geçme ihtimali son derece yüksek.

Şifre oluştururken öncelikle harf, sayı ve sembollerin bir arada kullanılması oldukça önemli. Bunun dışında şifrenin olabildiğince uzun olması ve tahmin edilmesi zor şifrelerin tercih edilmesi de şifrelerin güvenliğini artıran diğer önemli hususlar...


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.