elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Google TV Geliyor

Google, Sony ve Intel firmaları ile Google TV için gerekli olan anlaşmaları sağladı.A- A+
21.05.2010 tarihli yazı 4611 kez okunmuştur.

Google'ın bu büyüleyici atağının sebebi, Android yazılımını TV'lere, blue-ray oynatıcılara ve Buddy Box gibi cihazların içine entegre etmek.

Google TV'nin adı bile Apple TV, Boxee Box, TiVo gibi rakiplerini korkutuyor. Google TV, kısıtlamaların olmadığı özgür bir platform olmanın yanı sıra, Flash gibi içerikleri yönetebilecek donanımlar ile güçlendirilmiş olacak.

Google TV, Sony ve Logitech gibi partnerlerin desteği ile set-top box'larda ve televizyonlarda kullanılacak.

İşte Google TV'nin en belirgin özellikleri :

Web ve TV aboneliğinin birleştirilmesiGoogle, Web içerikleri ile kablodan veya uydudan yayın yapan televizyonlar arasındaki keskin kısıtlamalardan uzak durmak istiyor.

Web ve televizyon gibi seçenekler göreceğiniz Google TV'de bir show gösterisi için arama yaptığınızda, en son seçenek olarak ekranda o gösterinin online bölümleri ve Hulu, Amazon, Netfix gibi kaynaklarını da göreceksiniz. İstediğiniz zaman bir buton aracılığıyla televizyona geri döneceksiniz.Flash desteğiFlash için en temel uygulama olarak Web videoyu görecegiz. Ancak Google, Flash'ın Farmville ve Pandora gibi müzik siteleri içeriklerini de destekleyeceği konusunda söz veriyor. Maalesef şimdiye kadar bu uygulamaların ispatı yapılmadı. Dolayısıyla bu uygulamaların Google'ın söz verdiği gibi çalışmasını bekleyeceğiz.

Tek kumandaYetkililer, Google TV'yi kullanmak için büyük klavyelerden faydalansalar bile sadece bir giriş cihazının gerekli olduğu konusunu vurguladılar. Uzaktan kumandanın gerçekte nasıl bir şey olacağı belli değil ancak Sony ve Logitech'in kendi tasarımlarını yapacakları kesin.

Android telefonlar ile iletişimGoogle TV, Android telefon kullanıcıları için tasarlanmış bir özelliğe sahip. Sorguları araştırmak için televizyonda yazmak yerine, onları telefonda yazabilir ve sonuçları televizyona Wi-Fi aracılığıyla gönderebilirsiniz. Aynı zamanda, eğer telefonda bir video izliyorsanız, onu televizyona göndererek oradan da izleyebilme fırsatınız olacak.

Android uygulama desteğiİçerikler konusunda Web'den yararlanmaya ek olarak Google TV, telefonun özelliklerini kullanmayan Android uygulamalar ile beraber de çalışabilecek. Google ispat olarak sadece Pandora'yı gösterdi ama oyunlar ve diğer medya içeriklerinin de büyük ekranda çalışabılır halde olmasını görmeyi umut ediyoruz.

DonanımGoogle TV teknolojisi ile donatılmış televizyonlar, Ethernet ve Wi-Fi gibi imkanlara sahip olabilecek.

Ücretlendirme veya diğer özel ürünler konusunda herhangi bir bilgi yok. Sony ise Google TV'yi blue-ray destekli Bravia TV setler üzerinden piyasaya sürmeyi öneriyor.CNNTURK


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.