elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

General Electric Şirketi'nin Tarihçesi

''Sıkı bir çalışmanın yerini hiç bir şey alamaz. Deha %1 ilham ve %99 terdir.'' Kurucusunun sözlerini hiçbir zaman boşa çıkarmayan General Electric 120 yılı aşkın geçmişi ile Dünya'ya yön vermeye devam ediyor.A- A+
14.02.2013 tarihli yazı 30972 kez okunmuştur.
General Electric, genellikle GE olarak basitçe kısaltılan, Amerika Birleşik Devletler temelli dev teknoloji holdingidir. General Electric, ampulün mucidi olan Thomas Edison tarafından 1878 yılında New Jersey eyaletindeki Menlo Park’da kurulmuştur. Geçen zaman içerisinde en güçlü ve en dinamik şirketlerden biri haline gelen General Electric, 2012 yılının ilk çeyreğinde dünya piyasalarındaki en büyük 9. şirket olmuştur. Tarihte birçok otorite tarafından en başarılı şirket olarak görülür ve pratik olarak dünya üzerinde yaygınlaşması 1960’lı yılları bulmuştur.
Thomas Edison hem bir mucit hem de bir iş adamı olma özelliği ile geniş çevreler tarafından ‘Dahi’ olarak adlandırılır ve General Electric’in altyapısını onun görüşleri şekillendirmiştir. Philadelphia’daki Yüzüncü Yıl Sergisi’nde gördüğü çok farklı türlerdeki birçok icadı araştırmaya başlamış ve 1876 yılında Menlo Park’da ilk dükkanını açmıştır. Bu dükkanın açılması sonucunda modern çağın en önemli icadı ortaya çıkmıştır: Elektrik Lambası
1890 yılında, Edison çeşitli iş kollarını bir araya getirmeye başlayarak şirketi tek bir çatı altında topladı ve Edison General Electric Şirketi olarak adlandırdı. 2 yıl sonra onun en büyük rakibi olan Thomas-Houston Şirketi ile birleşip yeni şirketin ismini General Electric Şirketi olarak değiştirdi. Bu birleşme büyük ölçüde onların çeşitli alanlarda sahip oldukları patentlerinin birleşmesi anlamındaydı ve her iki şirket içinde kendi alanlarında daha fazla kar elde etme imkanı sunuyordu. Böylece her iki mucittin küçük icatlarının serbestçe kullanılabilesi onların çok büyük çaplı projeler yaratmasına olanak sağladı.Yıllar geçtikçe, General Electric büyümeye devam etti ve çok geniş çaplı uygulamalar için farklı ürün seçenekleri üretti. Edison’un buluşları 19.yy, 20.yy ve hatta günümüze kadar General Electric ‘in ana hatlarının belirlenmesinde en önemli pay sahibi durumundadır. Edison; aydınlatma, enerji iletimi, medikal ekipmanlar ve ulaşım alanlarındaki nerdeyse tüm patentleri elinde tutarak bu alanlarda birçok küçük şirket kurmuştur. Bugün General Electric tüm bu küçük çaplı şirketlere sahiptir ve bu alanlardaki en büyük şirkettir.Yıllar içerisinde, General Electric çok çeşitli alanlarda yenilikçi teknoloji geliştirmeye devam etmiş ve hatta uçakların elektrikli fanlarının tamamen plastikten elde edilmesi konusunda uzmanlaşmış bir bölüm açmıştır. 20.yy başlarında General Electric dünyanın ilk radyo yayınını yapmış ve ilk elektrikli ekmek kızartma makinasını piyasaya sürmüştür. Ayrıca aynı dönem de elektronik çağın habercisi olan vakum tüpleri (Havası alınmış cam bir tüp içine yerleştirilmiş diyotlardan oluşan elektronik aygıt. Transistorların ilkel halidir.) üzerinde çalışmaya başlamıştır.1910 ve 1920’li yıllarda General Electric birçok yeniliğe imza atmaya devam etmiş ve bir uçakla çıkılan en yüksek rakım rekorunun kırılmasını sağlamıştır. Yine aynı dönemde evlerin değişilmez elektrikli aleti olan buzdolabı üretimine başlamış ve dünyanın en büyük elektrik tesisini Panama Kanalı’na inşa etmiştir.
Büyük Buhran dönemi boyunca, General Electric yeniliklerine başka şekillerde devam etti. Bu zor zamanlarda bile tüketicilerin evlerine ihtiyaçları olan elektrikli aletleri alabilmelerine olanak sağlayan Tüketici Finans Sistemi’ni oluşturdu. İkinci Dünya Savaşı döneminde ise savaş kuvvetlerine destek olmak amacıyla, yeni radar sistemleri geliştirmiş ve dünyanın ilk jet motorunu üretmiştir.
1950’li yıllardan günümüze kadar General Electric büyümeye devam ederek, gelişmekte olan pazarlara girdi ve her sektörde büyük kaynak yatırımları yaparak teknolojinin tüm sınırlarını zorladı. General Electric bugün dünya genelinde ar-ge çalışmalarına kaynak sağlayan en büyük yatırımcı olmayı sürdürürken şirketin kaynakları ve gücü sayesinde dünya genelindeki politikaya şekil vermeye devam ediyor.

KAYNAKLAR


♦  http://www.ge.com/
♦  http://www.forbes.com/companies/general-electric/
♦  http://www.techland.time.com/2012/03/27/ges-hundred-year-old-bulb-still-bringing-good-things-to-life/
♦  http://en.wikipedia.org/wiki/General_Electric
♦  http://www.fundinguniverse.com/company-histories/general-electric-company-history/

Orçun ŞEN Orçun ŞEN Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder Yazdır