elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Freescale ile Otomobilinize Gelen Yeni Teknoloji !!!

Günlük hayatımızda sıkça kullandığımız otomobillerin akıllı kartların çeşitli fonksiyonlarına sahip olmalarını hayal etmek aslında o kadar da zor değil. Freescale isimli yarı iletken üreticisinin bu konuda çalışmalarını sürdürmesi ise bu teknolojinin çok yakınlarda olduğunun bir göstergesi. Detaylar haberimizde.A- A+
25.07.2013 tarihli yazı 10529 kez okunmuştur.
Peki, bu teknoloji neleri kapsıyor diye soracak olursak listede sürücünün kimlik bilgileri, sürücünün geçmişteki ve bulunduğu andaki gps bilgileri, kredi kartı bilgileri, e-mailleri ve çeşitli hesapları bulunuyor. Bu sayede sadece otomobil aracılığıyla e-maillere ve birçok günlük hayatımızda kullanılan teknolojiye erişim sağlanılacak.
 
 


 
Tasarlanan bir diğer fonksiyonu ise bir örnekle açıklayalım. Otomobilinizle bir benzin istasyonuna gittiğimizi düşünelim. Bu teknoloji sayesinde ödeme yapmak için cüzdanınızı çıkartmaya gerek kalmıyor. Çünkü otomobiliniz kredi kartı bilgilerinizi de barındırdığı için işlem otomatik olarak tamamlanıyor.

 
► İlginizi Çekebilir : Android OS Otomobiller

 
iPhone ile bağlantı kurulan otomobillerde ise bu işlemlerin çok daha kolay olacağı belirtiliyor. Veri akışı telefon üzerinden otomatik olarak otomobile aktarılacağı için bu konuda firma iPhone kullanan müşterilerini memnun etmek yolunda kararlı.
 


Böyle bir durumda akla ilk gelen tabii ki güvenlik oluyor. Araba çalındığında tüm bu bilgiler başkasının eline kolayca geçiyor mu diye sorduğumuz zaman ise Freescale firması parmak izi, göz tarama veya resim doğrulatma teknolojisi gibi ileri seviye güvenlik önlemleri üzerinde çalıştığını belirtiyor.

Durum böyle olunca hackerları da göz önünde bulundurmak gerekiyor. Bu konuda SHE(Secure Hardware Extension- Güvenli Donanım Uzantısı) terimini duyuyoruz üretici firmadan. Mikroişlemci destekli güvenliği ön planda tutan Freescale, bu konuda da birçok kişinin güvenini kazanmış durumda. 


 
Hızır İlyas Seçen Hızır İlyas Seçen Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.