elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Danfoss, 2025 Yılına Kadar Tüm Kuzey Amerika Tesislerine Güneş Enerjisi Sağlayacak

Danfoss Kuzey Amerika, ABD merkezli proje finansman firması CIG Capital ile Teksas'taki bir güneş enerjisi çiftliğinden yaklaşık 75 MW güneş enerjisi satın alımına yönelik anlaşma imzaladı. 12 yıllık ilk anlaşma, Danfoss'un Kuzey Amerika'daki yıllık elektrik enerjisi kullanımını en az 2037 yılına kadar yeşil enerji kullanımına dönüştürmesine olanak tanıyor.A- A+
06.06.2023 tarihli yazı 2996 kez okunmuştur.
Danfoss Kuzey Amerika, küresel ölçekte karbonsuzlaştırma hedeflerine ulaşma amaçları doğrultusunda CIG Capital ile 2025'ten itibaren geçerli olmak üzere bir anlaşma imzaladı. Anlaşma kapsamında Teksas'taki bir güneş enerjisi çiftliğinden yaklaşık 75 MW güneş enerjisi satın alınacak. İlk anlaşma süresi 12 yıl olurken, Danfoss'un Kuzey Amerika'daki yıllık elektrik kullanımının en az 2037 yılına kadar tamamen yeşil enerjiye dönüştürülmesini sağlayacak.


“Anlaşmanın küresel emisyon değerlerimizi yüzde 21 azaltacağını öngörüyoruz”


Danfoss Küresel Hizmetler Gayrimenkul, ESG (Çevresel, Sosyal ve Kurumsal Yönetişim) ve Karbonsuzlaştırma Başkanı Soren Revsbech Dam, anlaşmayla ilgili şunları söyledi: “ESG hedeflerimizin bir parçası olarak 2030 yılına kadar küresel operasyonlarımızı karbon nötr hale getirmeyi taahhüt ediyoruz. Anlaşma ile Kuzey Amerika operasyonlarımızın enerji tüketimini daha yeşil hale getiriyor, küresel karbon nötr taahhütlerimizi yeşil enerji ile güvence altına almayı hedefliyoruz. Bu anlaşmanın küresel emisyon değerlerimizi yüzde 21 azaltacağını öngörüyoruz. Bunu yalnızca karbon nötr olma yolunda önemli bir adım olarak görmüyor, aynı zamanda sürdürülebilirliği işimizin ve ticaretimizin merkezine koyma konusundaki ciddiyetimizi tüm dünyayla paylaştığımıza inanıyoruz.”


“Kendimizi yeşil enerjiye geçiş sürecinde öncü bir rol oynamaya adadık”


Danfoss Kuzey Amerika Başkanı Rick Sporrer, “Danfoss olarak, kendimizi yeşil enerjiye geçiş sürecinde öncü bir rol oynamaya adadık. ESG hedeflerimize ulaşmak ve iklim değişikliğiyle mücadelede küresel olarak taahhüdümüzü yerine getirmek, yenilikçi çözümler geliştirmek önceliğimiz” dedi.


“Anlaşma bölgedeki karbon ayak izini yüzde 75 azaltacak”

Danfoss Türkiye, Orta Doğu ve Afrika İklimlendirme Çözümleri Kıdemli Satış Direktörü ve Danfoss Türkiye Genel Müdürü Mert Kalafatoğlu ise şöyle konuştu: “Danfoss çevre ve enerji verimliliğine duyarlı bir marka olarak dünya çapında başarılı işlere imza atmaya devam ediyor. Yeni enerji alım anlaşmasıyla, Kuzey Amerika elektrik şebekesi ağında bulunan, Danfoss’a ait 24 fabrikanın ve 36 lokasyonun tamamına güç sağlamak için gereken tüm yeşil elektrik tedarikinin sağlanması planlanıyor. Bölgedeki karbon ayak izinin yüzde 75 azaltılmasını hedefleyen anlaşmayla Danfoss, bölgede kullanacağı yeşil enerjiyle kullanımlarını, süreç sonunda almayı planladığı yeşil sertifikalarla belgelendirecek.”

CIG Capital, Teksas Panhandle bölgesinde yaklaşık 15,54 kilometrekare güneş enerjisi üreten bir güneş tarlası kuracak. Temel atma işleminin Kasım 2023'te yapılması planlanıyor. Güneş tarlasının faaliyete geçeceği tarih ise 2025 bahar dönemi olarak öngörülüyor. Güneş tarlasının kapasitesinin 509 MW güneş enerjisi olacağı ve Danfoss'un bunun yüzde 15'ini kullanacağı tahmin ediliyor.

Danfoss'un karbonsuzlaştırma yolculuğundaki bir sonraki odak noktası, yağsız vidalı kompresörler, değişken hızlı kompresörler, ısı geri kazanımını ve enerji verimliliğini destekleyen diğer ısıtma ve soğutma çözümleri gibi çeşitli teknolojileri kullanarak Kuzey Amerika'daki lokasyonlarında enerji tüketimini azaltmak ve üretilen enerjiyi yeniden kullanmak olacak.


Küresel operasyonlar 2030 yılına kadar karbon nötr olacak

Bilim Temelli Hedefler Girişimi’nin (SBTi) bir parçası olarak Danfoss, 2030 yılına kadar küresel operasyonlarını karbon nötr hale getirmeyi, tedarik zinciri emisyonlarını ise yüzde 15 azaltacağını taahhüt ediyor. Bu taahhüt, Danfoss'un Karbonsuzlaştırma, Döngüsellik ve Çeşitlilik, Eşitlik ve Kapsayıcılık konusundaki üç adımlı değişim girişiminin hedeflerine dahil edildi.

Danfoss, 2022 yılını organik olarak yüzde 15 büyüme ile kapatırken, kapsam 1 ve 2 emisyon değerlerinde yüzde 7 azalma gerçekleştirerek, çevresel etkiyi iş büyümesinden ayırma konusunda ilerleme kaydetti. Ayrıca Danimarka'daki 250 bin metrekarelik Danfoss Genel Merkez yerleşkesi, 2022'de karbon nötr haline getirilerek; yerleşkenin karbon nötrlüğü, enerji tasarrufu olanakları, süreçlerden ve veri merkezlerine kadar atık ısı kullanımı, yeşil enerji kaynağı ve artık emisyonların dengelenmesi yoluyla sağlanmıştır.


Danfoss Hakkında

Danfoss, yarının dünyasının daha iyi, daha akıllı ve daha etkili olmasını sağlayan mühendislik teknolojileridir. Büyüyen şehirlerde, enerji tasarruflu altyapı, bağlantılı sistemler ve yenilenebilir enerji entegrasyonu ihtiyacını karşılarken, evlerde ve ofislerde taze gıda tedarikini ve optimum konforu sağlıyoruz. Çözümlerimiz; örneğin soğutma, klima tesisatı, ısıtma, elektrik motorlarının kontrolü ve mobil ekipman için kullanılmaktadır. Yenilikçi mühendisliğimiz 1933 yılına dayanmaktadır ve bugün Danfoss, 40.000 çalışanı ve 100'den fazla ülkede satışlarıyla dünya lideridir. Şirketin kurucusunun ailesine ait özel bir şirketiz.