elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Bilgisayar simülasyonu ile enerji ihtiyacı belirleniyor

Aktif Mühendislik Enerji Kalitesi Departman Müdürü Kazım Topaloğlu, işletmelerde reaktif gücün hangi seviyelerde olacağının, harmonik bileşenlerin ne oranda düşürülebileceğinin bilgisayar simülasyonları ile belirlenebildiğini belirtti.A- A+
16.03.2009 tarihli yazı 12239 kez okunmuştur.

Aktif Group hakkında bilgi verir misiniz?

Aktif Mühendislik, 1996 yılının Haziran ayında Güç ve Enerji Sistemlerinde ölçme, koruma ve otomasyon konularında faaliyet göstermek üzere kuruldu. Enerji Kalitesi Departmanı ile son kullanıcıdan, taahhüt firmalarına, projecilerden, büyük endüstri kuruluşlarına kadar herkesin bu konudaki ihtiyacını en iyi şekilde belirleyip çözümleyerek öncü olmaya devam ediyor.


Kuruluşundan bu yana Aktif Mühendislik Enerji Kalitesi Departmanı, enerji sistemlerinin ölçülmesi, izlenmesi, kalitesinin düzeltilmesi, korunması dışında başka bir faaliyet konusu ile iştigal olmadı. Son 12 yılda Türkiye'de ve birçok ülkede 1000'in üzerinde profesyonel güç-harmonik ölçüm ve raporlaması gerçekleşti. Bunun bir sonucu olarak güç ve enerji sistemlerinde, yılların getirdiği birikim ve tecrübeler ile konusunda uzmanlaşmış mühendis kadroları yetiştirdi. Bugün halen Türkiye'nin ve Dünya'nın önde gelen birçok firmasında Aktif Mühendislik Enerji Kalitesi Departmanı'nda yetişmiş veya staj yapmış mühendisler ve teknik elemanlar hizmet vermeye devam ediyor.


Aktif Mühendislik Enerji Kalitesi Departmanı, Aktif Filtre uygulamalarında da öncü ve başarılı firmaların başında gelmektedir. 2004 yılında Sakosa/Kocaeli tesislerinde 4 adet 400/faz Amper kapasiteli, 2007 yılında Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi 'nde 2 adet 100 Amper/faz Kapasiteli, yine 2007 yılında Lefkoşa/KKTC 'de Ercan Havalimanı 'nda 5 adet 100 Amper/faz kapasiteli aktif filtre uygulamaları bunlardan sadece birkaç tanesidir. Aktif Mühendislik Enerji Kalitesi Departmanı, Aktif Filtre Çözümlerinde Finlandiya ve Almanya 'da Nokian Capacitors tarafından üretilen MaxSine serisi ürünleri kullanmaktadır.


Kaç çalışanınız var?

Aktif Mühendislik Enerji Kalitesi Departmanı, 5 Elektrik Mühendisi, 2 Elektrik Teknikeri, 2 Elektrik Teknisyeninden oluşuyor.


Eğitimler veriyor musunuz?

Aktif Mühendislik Enerji Kalitesi Departmanı'nda eğitim hizmetlerine her zaman gereken önem gösteriliyor. Kamu kurumlarından meslek odalarına, endüstriyel tesislerden proje firmalarına, meslek liselerinden üniversitelere kadar oldukça geniş bir kesime konuyla ilgili ücretsiz seminer ve eğitimler veriliyor. Aktif Mühendislik Enerji Kalitesi Departmanı hizmet vermeye başladığı tarihten bu yana sadece seminerler ile 400 'in üzerinde Elektrik, Elektrik&Elektronik Mühendisine eğitim verdi.


Kullandığınız ürünlerden bahseder misiniz?

Kompanzasyon, Pasif Harmonik Filtreli Kompanzasyon ve Elektronik Anahtarlamalı hızlı tip Kompanzasyon sistemlerinde 1996 yılından bu yana Alpes Technologies tarafından üretilen Alpivar serisi Alçak Gerilim güç kondansatörleri ile Nokian Capacitors tarafından üretilen Orta Gerilim ve Yüksek Gerilim Güç Kapasitörleri kullanılıyor.


Hangi firmalar ürünlerinizi tercih ediyor?

Aktif Mühendislik'in kurulduğu yıl olan 1996 yılında ilk uygulaması olan Arçelik Buzdolabı Fabrikası'ndaki 2 adet 1480 kVAr Pasif Harmonik Filtreli Kompanzasyon Sistemi'nin bugün halen tek bir kondansatörü dahi değiştirilmeden çalıştığı göz önünde bulundurulduğunda, Aktif Mühendislik tarafından yapılan ölçüm ve analizlere göre dizayn edilmiş sistemlerin ne denli uzun ömürlü ve işletmeye faydalı olacağı anlaşılabilir. Farklı bir örnek olarak 2004 yılında Ermenek Barajı Şantiyesinde Kablo Vinç Sisteminin harmonik filtreli elektronik anahtarlamalı otomatik kompanzasyon sistemini verebiliriz.


2007 yılında Ankara Baştaş Çimento'da ölçüm, simülasyon ve raporlama çalışması gerçekleştirildi. Söz konusu tesisin tamamında gerçekleştirilecek ölçüm ve analizler, tesisin bilgisayar simülasyonuna aktarımı, ilave kurulacak tesislerin simülasyonda çalıştırılması, tesisin genel harmonik ve güç karakteristiğinin tespiti, muhtemel problemlerin teşhisi ve çözümlerin oluşturulmasına yönelik çalışmalar için yapılan alımda Baştaş Çimento tarafından Aktif Mühendislik tercih edildi.


Tesiste 2 hafta süresince yapılan ölçüm ve analizler doğrultusunda başlatılan bilgisayar simülasyon çalışmaları işin başlangıcından itibaren 1 aylık süreçte tamamlandı. İşletmeye rapor sunuldu. Bilgisayar simülasyonları ile uygulama öncesi ve sonrası tesisin ana girişten (ölçü noktasından) çektiği reaktif gücün hangi seviyelerde olacağı, tesis içerisinde her noktada harmonik bileşenlerin ne oranda düşürülebileceği belirlendi. Rapor doküman olarak teslim edildikten sonra tesis mühendislerine sunum yapıldı.


Ölçüm ve raporlama hizmetleriniz ile ilgili bilgi verir misiniz?

Ölçüm ve raporlama hizmetleri için ihtiyaç duyulan ve uluslararası ilgili standartlara uygun ölçümleri gerçekleştirebilen Güç ve Kalite Ölçüm Cihazları kullanılıyor. Alınan ölçümler bilgisayar ortamına aktarıldıktan sonra konusunda uzman mühendisler tarafından yorumlanarak raporlar hazırlanıyor. Raporlama esnasında sadece alınan ölçümler ile sonuca ulaşılmıyor. Gerek görülmesi durumunda işletmenin elektriksel yapısı bilgisayar ortamında simüle edilerek tesisin mevcut yapısı, güç ve enerji kalitesi parametreleri altında irdeleniyor. Aktif Mühendislik Enerji Kalitesi Departmanı, özellikle yatırım aşamasında olan, mevcut tesiste revizyonlara giren veya yaşanılan problemlerin kaynaklarını arayan, çözüm bulmak isteyen kurumlar için doğru, kaliteli ve profesyonel hizmet sunuyor. Aktif Mühendislik Enerji Kalitesi Departmanı, Kaliteli Enerji Kalitesi Ölçümünde, Kaliteli Rapor hazırlanmasında, teknik ve ticari hususların irdelenerek ekonomik çözümün teknik olarak en doğru şekilde sunulmasında, uygulama yönelik sistemlerin ilgili standartlar doğrultusunda yüksek kalitede üretim ve imalatında, montaj ve devreye alma süpervizörlük hizmetlerinde, hizmet kalitesini arttırmaya ve günden güne artan referansları ile başarılı işlere imza atmaya devam ediyor.      
Elektrikport


 


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.