elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

ABB ve Audi, E-Mobilitenin Yaygınlaşması için Vietnam’da İş Birliği Yapıyor

ABB E-mobilite, Audi’ye Vietnam pazarına yönelik ilk elektrikli otomobilinin lansmanında destek sağladı. ABB’nin geniş kapsamlı AC ve DC e-mobilite çözümleri, Audi müşterilerinin değişken EA şarj gereksinimlerini destekleyecek. İş birliği, Audi ve ABB tarafından geliştirilecek kapsamlı bir EA şarj ağının ilk adımını temsil ediyor.A- A+
19.08.2022 tarihli yazı 4023 kez okunmuştur.
ABB E-mobilite, uzun süredir dünya genelinde Audi’nin teknoloji ortaklarından biri ve Audi'nin Vietnam pazarına giren ilk tamamen elektrikli otomobili yeni Audi E-Tron GT Quattro için elektrikli araç şarj ünitelerini ABB E-mobilite temin edecek.Benzer diğer birçok Asya ülkesi gibi, Vietnam da hızlı bir kentleşme sürecinden geçiyor. Araç sahibi olma oranının 2010’dan 2050’ye kadar otuz beş kat artması bekleniyor. Bu nedenle artışın çevre üzerindeki olumsuz etkilerinin azaltılmak için sektörün e-mobilite çözümlerini benimseyerek gelişmesi hayati bir önem taşıyor.

2022 yılında Vietnam’da elektrikli araç pazarında birçok değişiklik meydana geldi. Audi gibi saygın otomobil üreticileri, elektrikli araç modellerini ülkeye getirerek planlarını hayata geçirdiler. Vietnam hükümetinin e-mobiliteye yönelik teşvikleri henüz ilk aşamasındayken, köklü araç üreticilerinin e-mobilite alanındaki ilerlemelere yön vermesi ise elektrikli araçların Vietnam’ın geleceğinde üstleneceği önemli rolü gözler önüne seriyor.

Audi Müşterilerine Birinci Sınıf Bir Şarj Deneyimi

ABB, Audi müşterilerine birinci sınıf bir şarj deneyimi sunmak amacıyla ülkenin güneyindeki müşterilere hizmet veren ve Audi’nin Vietnam’daki en büyük servis merkezi olan Audi Tan Binh’e birtakım şarj çözümleri temin etti. ABB’nin şarj çözümleri, 7kW ile 22 kW arasında değişen AC duvar tipi şarj üniteleri ve 24 kW ile 180 kW arasında değişen DC şarj ünitelerini içeriyor.

Kolay erişilebilmesi için dışarıya yerleştirilen Terra 184 DC hızlı şarj ünitesi, yüksek çıkış akımı özelliğine sahip modüler bir DC hızlı şarj sistemidir. Bu CCS2 şarj istasyonu, 150VDC’den 920VDC’ye kadar geniş bir çıkış gerilimi yelpazesi sunuyor ve devamlı olarak 375A ve 180 kW’a kadar güç sağlayabiliyor. Böylelikle oldukça esnek bir çözüm sağlanmış oluyor. Terra 184 DC şarj ünitesi, 10 dakika gibi kısa bir sürede aracın menziline 100 mil eklemesinin yanı sıra aynı anda iki aracı 20 dakikadan daha kısa sürede hızlı şarj edebiliyor.

Birbirinden Farklı Şarj Gereksinimlerini Karşılıyor
Ek olarak Terra DC duvar tipi 24 kW, AC duvar tipi 11 kW ve AC duvar tipi 22 kW şarj üniteleri de yüksek kaliteli ve etkili şarj noktaları sağlamak amacıyla Audi Tan Binh’in atölye, araç teslim ve showroom alanlarına yerleştirildi. Kompakt bir tasarıma sahip bu şarj üniteleri kolaylıkla sığdırılabiliyor ve Audi teknik personelinin müşterilerin birbirinden farklı şarj gereksinimlerini karşılamasını sağlıyor.

Audi Tan Binh, Audi Vietnam’ın Vietnam’daki hızlı şarj serüveninin, seçkin müşterileri için de yeni bir çağın başlangıcına işaret ediyor. Bir sonraki Audi hızlı şarj sahası, 2022 yılı bitmeden Ho Chi Minh Kenti’nin 1. Bölgesi’nde hizmete girecek. ABB’nin ağın genişlemesini destekleyen bir ortak olarak hizmet vermesi sayesinde Audi, cazip bir hızlı şarj ağı sunmayı planlıyor.

 


ABB Vietnam Başkan Yardımcısı Noel Hupont, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Vietnam, hızlı kentleşme bağlamında şehirlerinin sürdürülebilir bir şekilde gelişmesine yardımcı olacak yeni çözümlere ihtiyaç duyuyor. Temiz mobilite çözümleri, kentsel alanlarda çevrenin iyileştirilmesinde son derece önemli bir rol oynayacaktır. Güvenli, akıllı ve sürdürülebilir şarj altyapısı sunmak suretiyle ülkenin düşük karbonlu bir toplum haline gelmesine yardımcı olarak, Vietnam’da elektrikli otomobillerin benimsenmesini sağlamak için Audi ile güçlerimizi birleştirmekten büyük bir mutluluk duyuyoruz.”

Audi Vietnam İthalat Genel Müdürü Laurent Genet ise şunları söyledi: “Audi Vietnam, Vietnam’a birinci sınıf DC ve AC hızlı şarj çözümlerini getirmesi için ABB’yi seçti. Audi, 2026 yılına kadar tamamen elektrikli bir ürün yelpazesine ulaşılması konusunda son derece kararlı ve Audi Tan Binh’in açılışında lansmanı gerçekleştirilen ödüllü E-Tron GT modelimiz, Audi’nin Vietnam’da ABB ile birlikte tamamen elektriğe geçişinin başlangıcını sembolize ediyor.” Genet sözlerine şöyle devam etti: “An itibariyle Audi Vietnam, kilit konumlarda güvenilir şarj sistemleri inşa ediyor. Bir sonraki ise 1. Bölge’nin tam merkezinde bulunan, yenilenen Audi HoChi Minh City’de olacak.” 

ABB şarj üniteleri birçok farklı üreticinin elektrikli araçlarıyla uyumludur. Şarj üniteleri, doğru akım, gerilim ve güç beslemesini sağlamak için her şarj seansından önce araçla iletişim kuruyor. ABB şarj üniteleri, LAN üzerinden İnternet’e de bağlanabiliyor. Alternatif olarak WiFi üzerinden uzaktan izleme ve bakım hizmetlerine olanak tanıyan ChargerSync bulut tabanlı yönetim web aracına da bağlanabiliyorlar. Şarj üniteleri, sıkı bir denetimle IEC/EN 62311 Avrupa güvenlik standartları, IEC/UL 62479 Amerikan standardı ve IEC61851 uluslararası elektrik standardı uyarınca güvenlik testlerinden geçiriliyor.

ABB, e-mobilite pazarına 2010 yılında girdi ve bugüne dek 85’in üzerinde pazarda, Chargedot üzerinden satılanlar da dahil olmak üzere, 680.000’den fazla elektrikli araç şarj ünitesi, 30.000’den fazla DC hızlı şarj ünitesi ve 650000’i aşkın AC şarj ünitesi sattı.

Kaynak:


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.