elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Zorlu'dan nikel rafinerisi

Zorlu Grubu, Ocak ayında Türkiye'nin ilk nikel işleme tesisini kurmayı planlıyor. Tesisin 2013 yılı gibi faaliyete geçmesini bekleyen Zorlu, Manisa'daki madende 10 milyar dolar değerinde rezerv bulunduğunu tahmin ediyor.A- A+
24.11.2010 tarihli yazı 3588 kez okunmuştur.

Zorlu Grubu, Ocak ayında Türkiye'nin ilk nikel işleme tesisini kurmayı planlıyor.

Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu, gruba ait olan Meta Nikel Kobalt AŞ'nin Manisa Gördes'teki bir maden alanında rafineriyi kuracağını bildirdi. Yapılan tahminlerde alanda 500 bin tonluk 10 milyar dolar değerinde rezervin bulunduğu bildiriliyor.

2011 yılının Ocak ayında yatırıma başlayacaklarını belirten Zorlu, tesisin faaliyete geçmesinin 2013 yılının başları olmasını beklediklerini söyledi. Tesisin Türkiye'nin ilk nikel işleme tesisi olacağını vurgulayan Zorlu, 10 bin ton kapasitede olacak tesis sayesinde katma değerin Türkiye'de kalmasını sağlayacaklarını açıkladı.

Ahmet Zorlu, grup olarak enerji ve maden yatırımlarına çok önem verdiklerini kaydetti.

Çevreye etkisi en az yöntem olan kapalı liç yöntemiyle üretim yapılacak madenin 350 kişiye iş sağlaması bekleniyor. Bölgede 7'si nikel toplam 15 maden arama ruhsatına sahip Meta şirketi, ilk olarak 2003 yılında nikel üretimi yapmaya başladı. Bu yıllarda üretilen 230 bin ton nikel cevherinin 150 bib tonunu Makedonya, Yunanistan ve Çin'e ihraç etmeyi başardı. Şirketin Eskişehir Yunuseli'de de nikel madeni işletmesi bulunuyor.

Nikel, elektronik eşyaların pillerinin imalatı, paslanmaz çelik üretimi ve bozuk para üretiminde yaygın olarak kullanılmakta.