elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Zorlu Enerji’nin enerji eğitimleri, 2665 çocuğa ulaştı

Zorlu Enerji Grubu, doğa ile dost yaşam, enerji tasarrufu ve yenilenebilir enerji kaynakları konusunda çocuklarda erken yaşta bilinç oluşturmak amacı ile Önce Çocuklarımız Projesi’ni başlattı.A- A+
09.09.2010 tarihli yazı 3080 kez okunmuştur.

Zorlu Enerji Grubu'nun, Önce Çocuklarımız Projesi kapsamında gerçekleştirdiği enerji eğitimleri üç ayda 2665 çocuğa ulaştı. Zorlu Enerji, Önce Çocuklarımız Projesi ile çocukları, enerji, yenilenebilir enerji kaynakları ve enerji tasarrufu konularında bilinçlendirmeyi hedefliyor. Zorlu Enerji Grubu Kurumsal İletişim Müdürü Şebnem Erverdi yaptığı açıklamada, 'Doğa ile dost yaşam, enerji tasarrufu ve yenilenebilir enerji kaynakları konusunda çocuklarda erken yaşta oluşturulacak bilincin, sürdürülebilir bir dünya için şart olduğuna inanıyoruz. Bu nedenle enerji eğitimlerimizi önümüzdeki yıllarda Türkiye'nin dört bir köşesine götüreceğiz' dedi. Erverdi, uzmanların desteğiyle yürütülen eğitimlerle, çocukları 'enerji elçisi' olmaya teşvik etmek istediklerini söyledi.

Zorlu Enerji Grubu, projenin ilk aşamasında, enerji eğitimlerini, çalışanlarının 6–12 yaş arası çocuklarına yönelik düzenledi. İkinci aşamada Mehmet Zorlu Vakfı ile birlikte gerçekleştirilen enerji eğitimleri, Grubun Haziran ayında devreye alınan Gökçedağ Rüzgar Santrali'nin bulunduğu Osmaniye'nin Bahçe ve Hasanbeyli ilçelerindeki ilköğretim okullarında okuyan çocuklara ulaştırıldı. Yaz aylarında Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı işbirliğiyle, Türkiye'nin dört bir yanına yayılan TEGV eğitim parklarında ve LÖSEV'in Ankara'da bulunan Lösemili Çocuklar Köyü'nde düzenlenen enerji eğitimleri ile de Zorlu Enerji Grubu'nun ulaştığı çocuk sayısı 2665'e yükseldi.

'Zorlu ile Rüzgar Enerjisi' kitabının maskotu Yeşil Ejderha, enerji eğitimlerinin baş kahramanı

Zorlu Enerji Grubu'nun çocuklara yenilenebilir enerji kaynaklarını anlattığı kitap serisinin ilki olan 'Zorlu ile Rüzgar Enerjisi'nin sevimli maskotu Yeşil Ejderha, enerji eğitimlerinin baş kahramanı olarak çocukların karşısına çıkıyor. Eğitim danışmanı Sibel Sonmaz tarafından tasarlanan eğitimde, çocuklara önce enerjinin günlük hayatımızdaki rolü anlatılıyor ve farklı enerji kaynakları tanıtılıyor. Ardından da yenilenebilir enerji kaynaklarının önemi üzerine çocuklarla karşılıklı sohbet ediliyor. Eğitimler, süre, içerik ve malzeme açısından hedef kitlelerine göre farklılık gösteriyor.

Çocuklar eğitimlerde, Yeşil Ejderha'nın tasarruf önerilerinden yola çıkarak günlük yaşamlarında uygulayabilecekleri tasarruf yöntemlerini geliştiriyor. Düzenlenen atölye çalışmaları sayesinde de arkadaşları ve ailelerini bilinçli davranmaya yönlendirecek ve onlara küçük tasarruf ipuçları verecek malzemeler hazırlıyor.

Eğitimin sonunda çocuklar, 'Enerji Biriktirme Takımı'na üye oluyor ve kendileri için özel bir görev kutusu oluşturuyor. Bu görev kutusunda gereksiz yere çalışan cihazlar için uyarı niteliğindeki fosforlu oyuncak hamurlardan notluklara, uyarı çıngıraklarından buzdolabı mıknatıslarına pek çok materyal bulunuyor. Yeşil Ejderha çocuklardan, hazırladıkları notlarla aile ve arkadaşlarını uyarmalarını istiyor. Çocuklar da bu görev için 'enerji biriktirme sözü' veriyor. Etkinlik sonunda sertifikalarını alan çocuklara görev rozetleri takılıyor.

Zorlu Enerji Kurumsal İletişim Müdürü Şebnem Erverdi, eğitimlerin çocukların enerji sektörüne ilgisini ve merakını artırdığını söylüyor. Erverdi, eğitimler sonrasında öğrenciler arasından kariyer planlarını enerji üzerine yapmak isteyenler olduğunu da belirtiyor.