elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Zorlu Enerji İsrail'de Santral Kuruyor

Zorlu'nun İsrail'de planladığı 120 MW'lık doğalgaz santraline onay çıktı. 200 milyon dolarlık santralin inşaatına 2011'de başlanacak.A- A+
04.09.2010 tarihli yazı 2143 kez okunmuştur.
Zorlu Grubu'nun İsrail'de planladığı 120 MW'lık doğalgaz çevrim santraline onay geldi. Ramat Hovav Yerel Planlama ve İnşaa Komisyonu'nun verdiği onayla 120 MW'lik santral yapılacak.

Elektriğin büyük bir kısmı ise Israel Electric Coorperation'a satılacak. 300 kişinin çalışacağı santralin inşaatına 2011 yılında başlanması bekleniyor. Yaklaşık 200 milyon dolara mâl olacak olan santralin inşaatı iki yıl sürecek.

Yüzde 51'i Zorlu Enerji'nin olan santralin geri kalan hissesi ise Edeltech Holding'in alt şirketi olan Ramat Hovav Energy'e ait. İsrail'in önde gelen ekonomi gazetesi Globes'un duyurduğu haberde doğalgaz santralinin 120 MW elektrik üreteceği açıklanırken, Zorlu'nun da bu ortaklıkta yüzde 51 payı olduğu bildirildi.

YATIRIMLARI DURDURMADIİsrailli enerji uzmanları, Zorlu'nun iki ülke arasında yaşanan politik anlaşmazlıklar nedeniyle yatırımlarını azaltacağını ve hatta durdurabileceğini belirtmişti. Bir enerji uzmanı, Globes'a yaptığı açıklamada Zorlu'nun operasyonlarının uzun vadeli olduğunu ve bir değişim göstermeyeceğini belirtti.Sabah