elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Yurt Dışındaki Türk Araştırmacılar

TÜBİTAK, yurt dışında yaşayan Türk bilim insanlarını bir araya toplayan veri tabanı oluşturdu. Katalog haline getirilen veri tabanında 47 ülkeden bin 335 isim yer alıyor. Düzenli olarak güncellenecek veri tabanı sayesinde Türk bilim insanlarının kendi aralarında ve Türkiye ile koordinasyon sağlaması amaçlanıyor.A- A+
24.01.2013 tarihli yazı 9868 kez okunmuştur.
Yurt dışındaki Türk bilim insanlarıyla yakın ilişkiler kuran TÜBİTAK, İstanbul’da düzenlediği kurultay ile bilimsel çalışmalarını uzun yıllar yurt dışında sürdüren önemli isimleri bir araya getirdi. Kurultayda yurt dışındaki Türk bilim insanları arasında işbirliği kurulması, ilişkilerin sürekli hale getirilmesi ve Türkiye Araştırma Alanı’na katkı amacıyla veri tabanı hazırlanması kararlaştırıldı. Kurultay sonrası çalışmalarını hızlandıran TÜBİTAK, 47 ülkeden bin 335 Türk bilim insanının bilgisine ulaşarak katalog hazırladı. Kataloğun hazırlanmasında TÜBİTAK, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Uluslararası Araştırma Veri Tabanları gibi birçok farklı kaynak kullanıldı. Yapılan internet taramalarıyla da güncel bilgiler derlendi. Düzenli olarak güncellenecek veri tabanı ile yurt dışındaki mevcut araştırmacı sayısının çok daha fazlasına kısa sürede ulaşılması hedefleniyor.


EN FAZLA ARAŞTIRMACI ABD’DE


TÜBİTAK tarafından hazırlanan “Yurt Dışındaki Türk Araştırmacılar” kataloğu ülkeler ve araştırma alanları olmak üzere iki bölümden oluşuyor. Katalogda yurt dışındaki Türk bilim insanları ile ilgili çeşitli istatistikler de yer alıyor. İstatistiklere göre ABD, en çok Türk araştırmacının yaşadığı ülke konumunda. ABD’yi  Almanya ve Kanada izliyor. ABD’deki Türk araştırmacı sayısı tüm Avrupa ülkelerindeki araştırmacı sayısından daha fazla.
 

Araştırma alanları göz önüne alındığında ise en fazla mühendislik ve teknoloji alanında araştırmacı bulunuyor. Bu alanı doğa bilimleri ve sosyal bilimler takip ediyor. Bu araştırmacıların yüzde 76’sı çeşitli üniversitelerde görev yaparken, yüzde 12’si araştırma merkezlerinde, yüzde 10’u ise özel sektörde çalışıyor.
 Veri tabanına kayıtlı araştırmacıların büyük çoğunluğu doktora veya tıpta uzmanlık derecesine ve uzun süren araştırma deneyimine sahip.

 
Orçun ŞEN Orçun ŞEN Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder Yazdır