elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Yerli Üretici GSR Enerji'den Dünyanın En Verimli Türbini !

Enerji sektörüne bu yıl gerçekleştirdiği satın almayla hızlı bir giriş yapan GSR Enerji, ürettiği WAW türbinlerle dünyada bir ilki gerçekleştirdi. Türkiye’de ve dünyada bir eşi olmayan GSR Enerji’nin WAW dikey türbinleriyle rüzgâr enerjisinden maksimum fayda sağlanıyor. Yüzde yüz yerli sermayeye sahip olan GSR Enerji, ciddi önem verdiği Ar-Ge faaliyetleri sonucu ürettiği WAW türbinleriyle daha çevreci ve ekonomik elektrik üretimi sağlıyor.A- A+
29.10.2010 tarihli yazı 5045 kez okunmuştur.

Sina Enerji'yi satın alarak bu yıl enerji sektörüne giriş yapan GSR Enerji, ürettiği WAW türbinlerle rüzgâr enerjisinden elde edilen faydayı maksimum düzeye çıkardı. GSR Enerji, Türkiye'de ve dünyada bir eşi olmayan dikey eksenli WAW türbinleriyle sektörde devrim yaptı. GSR Enerji Genel Müdürü İsmail İnci, söz konusu türbinlerin Ar-Ge çalışmalarının tamamlandığını ve şu an 4 pilot bölgede üretime başladıklarını, 2011'den itibaren de satışa geçeceklerini açıkladı. WAW türbinlerin diğerlerine göre daha ucuz olduğunu ve toplam sahip olma maliyetinin yüzde 30 daha uygun olduğunu söyleyen İsmail İnci, ayrıca sistemin kısa sürede kendini amorti edebildiğini dile getirdi. İnci, sınıfında öncü sistem olan WAW türbinlerin kanat yapısındaki farkı nedeniyle rüzgârı 90 derece açıyla karşıladığını ve rüzgârdan daha fazla güç elde ettiklerini belirtti.

Rüzgâr nereden eserse essin dönmeye devam ediyorDiğer türbinlerin rüzgârı her durumda 90 derece karşılama ve rüzgârın yönüne göre türbinin açısını değiştirme sorunluluğu olduğunu anlatan İnci, kendi türbinlerinde ise böyle bir zorunluluğun olmadığını, rüzgâr nereden eserse essin, WAW türbinler dönmeye devam ettiğini kaydetti. İnci, 'WAW türbinler, yüksek rüzgâr hızlarında durdurulmayıp sabit dönüş hızı ile üretime devam eder. Türbin ürettiği veya depo ettiği enerjiyi sabit ve istenilen değerde şebeke sistemine verir. 3 m/sn rüzgâr hızında üretime başlar, şiddetli rüzgârda da durdurulmayıp üretime devam eder' diye konuştu.

Taklitler olacaktır ama yerimizi tutamazWAW türbinlerin teknik özelliklerini de anlatan İsmail İnci, çelik ve komposit malzemelerden tasarlanan türbinlerin sert ve hafif olmakla birlikte kötü hava koşullarına dayanıklı olduğunu belirtti. WAW türbinlerin dikey eksenli ve ölçüm ve hesaplara göre 4,6 veya 8 kanattan oluştuğunu ifade eden İnci, 3 yıl üretici firma garantili olduğunu aktardı.Kanat uzunluklarının çeşitli ölçülerde olduğunu belirten İnci, kendilerinden sonra bu tarz türbinleri yapmaya çalışacak firmaların olabileceğini, ancak uluslararası patente sahip olduğunu ve kendilerinin ilk olacağını vurguladı.

Alternatif enerjinin her alanında olacağızGSR Enerji hakkında bilgi veren genel müdür İsmail İnci, öncelikle Türkiye'de Ar-Ge ve üretim yapmak ve dışa bağımlılığı minimize etmek amacıyla sektöre girdiklerini söyledi. Bu sektöre sadece dikey eksenli türbinleri üretmek için değil, aynı zamanda diğer alternatif enerji çözümleri sağlamak için girdiklerini dile getirdi.

Sektörde su türbinleri ve güneş panelleri ile rüzgâr, su ve güneşten yararlanarak hibrid çözümler sunmak istediklerini anlatan İnci, bu alanda Türkiye için inovasyonları da bünyelerine katarak teknoloji ihraç etmek istediklerini aktardı.

10 milyon dolar yatırım yaptık 3 yılda 500 milyon dolara çıkacağızÜzerinde çalışılan yeni projelerden de bahseden İnci, şu bilgileri verdi: 'Şu anda 1-30 kilovat arası güç üreten türbinlerde Ar-Ge çalışmalarımızın sonuna geldik. 50 –100 kilovatlar için Ar-Ge çalışmalarımız devam ediyor. 2011 yılında su türbiniyle ilgili Ar-Ge çalışmalarına da başlayacağız. Rüzgâr enerjisini daha verimli kullanmak için farklı formlarda kanat yapımız olacak. Aynı zamanda su türbinleri konusunda da bir çalışma yapacağız. Ancak bu çalışmalarla ilgili en erken önümüzdeki yıl bilgi verebiliriz. Bugüne kadar ki çalışmalarımız için 10 milyon dolar tutarında bir yatırım yaptık. 3 yıl içinde en 500 milyon dolar yatırım yapmayı planlıyoruz.'

Türkiye'deki türbinler ithal ekstra maliyete neden oluyorTürkiye'deki rüzgâr enerjisi santrali pazarına ilişkin bilgi veren İsmail İnci, Türkiye'nin bu enerji kaynağını kullanmak için oldukça geç kaldığını söyledi. Hızlı toparlanma konusunda bazı adımlar atıldığını düşünen İnci, 2010 yılı itibariyle Türkiye'de kurulu gücün yaklaşık 1000 MW düzeyinde olduğunu, bir yıl içinde 400 – 500 MW güç eklenerek 1500 MW'a ulaşacağını kaydetti. Kullanılan rüzgâr türbinlerinin hemen hepsi ithal ve bir kısmında Avrupa'da kullanılmış ikinci el türbinler olduğunu belirten İnci, bunun Türkiye açısından riskli olduğunu, Avrupa ile Türkiye'nin rüzgârının farklı olduğunu ifade etti.

Devlet teşvik versin, vatandaş elektriğini kendisi üretsinSektörün Türkiye'deki algısı hakkında bilgi veren İnci, yatırımcıların pazardaki karlılığı ve boşluğu fark ettiğini dile getirdi. Kendi enerjisini kendi üretmek isteyen vatandaşlara seslenen İnci, şunları söyledi: 'Vatandaşlarımızın bu teknolojiden faydalanmasını ve kendi elektriğini üretmesini istiyoruz. Bunu yapabilmeleri için devletin bu konuda teşvik ve kredi vermesi gerekiyor. Aynı enerji verimliliği için bankaların verdiği yalıtım kredisi gibi, alternatif enerji üretimi için de krediler veya teşvikler verilmesi sektörü canlandıracaktır. Kamuda da büyük rüzgâr çiftliği konusunda yatırım teşvikleri başlayacağını ümit etmekteyiz. Ar-Ge desteği çok önemli. En kısa sürede daha büyük tutarlarda destek bekliyoruz. Yerli sanayi için üniversite ve sanayi işbirliğini hızlıca ilerletmeliyiz. Öyle Ar-Ge konularımız var ki post-doktora konusu olabilecek durumda.

Türkiye'deki kurulu rüzgâr gücü santralleri dünyanın yüzde 1'iSektörün dünya genelindeki durumuna değinen İsmail İnci, dünyada rüzgâr enerjisi alanında 200 milyar dolardan fazla yatırım yapıldığını ve yaklaşık 175 bin MW kurulu santral gücüne ulaşıldığını kaydetti. Almanya, Amerika, Çin ve İspanya'da kurulu güçlerin 30 – 35 bin MW düzeyinde olduğunu açıklayan İnci, Türkiye'de bu rakamın ancak bin 500 MW olduğunu dile getirdi.

GSR Enerji'nin hedeflerine ilişkin bilgi veren İsmail İnci, 2012 yılında Almanya'nın Husum kentinde düzenlenecek dünyanın en büyük rüzgâr enerjisi fuarında yer almak istediklerini söyledi. İnci, iç pazar hedeflerini ise başlangıçta 500 kilovatın altında tercih edilecek türbinlerin üreticisi olmak şeklinde tanımladı.

Orta vadede Ortadoğu pazarında yatırım planladıklarını belirten İnci, 2011'de iç piyasada 700 milyon dolarlık satış, 200 milyon dolar da ihracat hedeflediklerini sözlerine ekledi.GSR EnerjiGSR enerji; 10 yil önce 1999'da her biri kendi alanında uzman ekip elemaları ile çalışmalarına başladı. Oluşumunun gerçekleşmesinin ardından araştırma ve ürün geliştirme çalışmaları 2005 yılına kadar devam etti. 2005 yılında şu anki yönetim kurulunu oluşturan ekip, AR-GE çalışmalarını ortak bir alana yöneltmeye başladı. Bu çalışmalar sonucunda enerji sektörünün lokomotifi olacak WAW türbin modellerini geliştirdi.2005 yılından sonra ağırlıklı olarak WAW enerji türbinleri için yapılan çalışmalarda 5 farklı kullanimda türbin üretti. 2008 yılının sonuda ürünler için kimlik çalışmaları ve tescil işlemleri başlatıldı. Bu gün artık tamamı ülkemiz mühendislerinin ve çalısanlarının katkılarıyla üretilen türbinler "TÜKENMEZ ENERJİ" sloganlı "%100 ÇEVRE DOSTU" kullanımı ile insanlığın hizmetine girdi.Kaynak: Şirket Haberleri, GSR Enerji