elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Türkmenistan'a Çalık'tan yeni santral

Çalık Enerji, Türkmenistan'a 137 milyon 712 bin Euro'luk yeni bir elektrik santrali kuruyor.A- A+
25.07.2008 tarihli yazı 3182 kez okunmuştur.

Çalık Enerji Türkmenistan'da yeni bir enerji santraline daha imza attı. Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbangluy Berdimuhamedov'un, 'Türkmenistan 21'inci Yüzyıl Kalkınış Zamanı' kapsamında 21 Temmuz tarihli kararı çerçevesinde inşaatına başlanacak Balkan vilayeti Balkanabat Şehri'ndeki doğalgaz tirbinli elektrik santrali 254.2 mw kurulu güce sahip olacak. 137 milyon 712 bin Euro'ya mal olacak santralin inşaatıyla ilgili sözleşme Türkiye Cumhuriyeti Aşgabat Büyükelçisi Hüseyin Avni Bıçaklı, Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık'ın katılımı ile Türkmenistan Enerji Bakanı Kurbannur Anneveliyev ve Çalık Enerji Genel Müdürü Osman Saim Dinç tarafından imzalandı.

Bu proje Çalık Enerji'nin Türkmenistan'dan inşa ettiği beş enerji santralinden sonra altıncı büyük proje olacak. Santral tamamlandığında Çalık Enerji'nin Türkmenistan'da kurduğu santrallerin kurulu gücü de 1.139 mw'ye ulaşacak. Söz konusu santralin inşaatına ağustos ayında başlanacak ve yapımı 2010 yılı mart ayında tamamlanacak. Çalık Enerji en son Aralık 2007'de yine Türkmenistan'da 70 bin metrekarelik alan üzerinde kurulan Daşoğuz Devlet Elektrik Santrali'ni devreye almıştı. Yapımına 2007 yılı şubat ayında başlanan santral, 120 milyon dolarlık yatırımla 17 ay gibi kısa bir sürede devreye alınmıştı

Çalık Grubu'nun Türkmenistan'daki santralleri

Çalık Grubu'nun Türkmenistan'da daha önce 5 santrali tamamladı. Yaptığı santraller ve kurulu güçleri şöyle:

* Daşoğuz Devlet Elektrik Santrali 250 megavat

* Petrol Rafinerisi Enerji Santrali 126 megavat

* Abadan Enerji Santrali 123 megavat

* Balkanabat Enerji Santrali 126 megavat

* Aşkabat Enerji Santrali 255 megavat.

254 megavat kurulu güce sahip olacak Balkanabat Gaz Türbinli Enerji Santralinin de Mart 2010'da devreye sokulması hedefleniyor.

Kaynak: Sabah


GÜNÜN FİRMASI