elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Sürdürülebilir İş Dünyasının Yol Haritası Yeşil İş 2012’de Çizildi

18-19 Ekim tarihlerinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ ın da katılımıyla İstanbul Swiss Otel’de gerçekleşen Yeşil İş 2012’de “Sürdürülebilir gelecek için sürdürülebilir iş” konusu ele alındı. Konferansın birçok farklı sektörü ilgilendiren ve disiplinler arası bir yaklaşımla hazırlanan programı kapsamında, alanında yetkin 100’ e yakın konuşmacı katılımcılara seslendi.A- A+
22.10.2012 tarihli yazı 7266 kez okunmuştur.
Yeşil İş-Green Business 2012,  iş dünyasında sürdürülebilir iş modellerine geçişi hızlandırmak ve sektörel çözümlerle ekonomik, toplumsal ve çevresel sürdürülebilirliğe katkı sağlamak amacıyla faaliyet gösteren Sürdürülebilirlik Akademisi tarafından bu sene 18 - 19 Ekim tarihlerinde dördüncü kez düzenlendi. 
 

Schneider Electric’in stratejik çözüm ortaklığında düzenlenen ve diğer çözüm ortakları arasında BASF, TSKB, Unilever Türkiye gibi şirketlerin bulunduğu Yeşil İş–Green Business 2012,  kamu-özel sektör paydaşlığının önemine vurgu yapan ve birçok farklı sektördeki sürdürülebilirlik çalışmalarına odaklanan programıyla sürdürülebilirlik alanındaki yeni fırsatları ve iş modellerini katılımcılarla paylaştı. 


Konferans programı;


►Sürdürülebilir iş modelleri,
►Sürdürebilir iş finansman modelleri,
►Kurumlarda karbon yönetimi,
►Yenilenebilir enerji,
►Yeşil istihdam,
►Sürdürülebilir şehirler,
►Sürdürülebilir tüketim,
►Sürdürülebilir tarım,
►Sürdürülebilir turizm,
►Enerji verimliliği yönetimi,
►Yeşil tesisler ve sürdürülebilir belediyeler gibi birçok konu başlığını 100’e yakın konuşmacı ve 40’ın üstünde oturumla ayrıntılarıyla ele aldı. 


Konferansın açılışında konuşma yapan T.C Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye’nin son 10 yılda sürdürülebilir yatırımlar alanında büyük yol kat ettiğinin altını çizerek, “Bugün Türkiye’nin kullandığı enerjinin %25’i yenilenebilir kaynaklardan elde ediliyor” dedi. Yıldız, enerji sektörünün kalkınma ve büyüme hedeflerini yeşil iş anlayışı çerçevesinde ele aldıklarına ve çocuklara bugün yaşadığımızdan daha iyi bir dünya bırakmaya kararlı olduklarına vurgu yaptı. 
 


Sürdürülebilirlik liderleri ağırlandı

 
Sürdürülebilirlik alanında yaptığı çalışmalarıyla dünya çapında tanınan birçok konuşmacıyı ağırlayan konferansta; “insanların çöpe bakış açısını ve sürdürülebilirliğin tarihini değiştiren isim” olarak ünlenen, Terracycle şirketinin kurucusu genç dahi girişimci Tom Szaky, dünya çapında bir sürdürülebilirlik lideri olarak tanınan The Guardian Sustainable Business Genel Yayın Yönetmeni Jo Confino, CNN’de yaptığı programlarla ismini duyuran ve güneş enerji çalışmalarına katkısı nedeniyle ABD İklim Enstitüsü Ödülü sahibi olan Jeremy Leggett’in yanı sıra, sürdürülebilirlik raporlamasına standart oluşturan ve küresel sürdürülebilir ekonomiye yönelik vizyonuyla en etkili uluslararası organizasyon olan Global Reporting Initiative-GRI’ın İletişim Direktörü Marjolein Baghuis gibi isimler de söz aldı. 

Türkiye’den de birçok üst düzey yetkilinin konuşmacı olarak katıldığı konferansta; Schneider Electric Balkanlar ve Orta Doğu Bölgesi Başkanı ve Türkiye Genel Müdürü Turhan Turhangil; Unilever Türkiye Gıdadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Mustafa Seçkin; BASF Business Center Türkiye, Orta Doğu ve Kuzey Afrika Başkanı ve BASF Türk CEO’su Volker Hammes; SKD Başkanı ve Coca Cola Türkiye – Kafkasya Bölüm Başkanı Galya Molinas, TSKB Kurumsal Pazarlama ve Kurumsal Finansmandan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Burak Akgüç; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sedat Kadıoğlu, Prof. Dr. Melsa Ararat ve Murat Sungur Bursa gibi isimler söz aldı. 


 
Cumali ÖZEL Cumali ÖZEL Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder Yazdır