elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

SolarTurk, PV Güneş Paneli Üretimine Başladı

SolarTurk, Yönetim Kurulu Başkan Yrd. Osman Özberk Avrupa standartlarına uygun kalitede PV güneş paneli üretimine başladıklarını söyledi.A- A+
28.12.2012 tarihli yazı 8103 kez okunmuştur.

PV güneş enerji santralleri lisanslarının yakında verilecek olması ve Türkiye’de güneş paneli yatırımlarının hızla arttığını vurgulayan SolarTurk, Yönetim kurulu Bşk. Yrd. Osman Özberk şirket olarak Avrupa standartlarına uygun kalitede PV güneş paneli üretmeye başladıklarını kaydetti. Bu amaç doğrultusunda, TÜV Sertifikasyonuna ilaveten TSE, IQNET ve TS EN ISO 9001:2008 sertifikalarını da alan SolarTurk Enerji’ye belgelerini düzenlenen törenle,  Enerji Bakanı Taner YILDIZ, TSE Genel Sekreteri Üzeyir KARAGÖZ ve TÜMSİAD Genel başkan Hasan SERT birlikte verdi.

 


Güneş Enerjisine Dayalı Elektrik Üretimi Cari Açığı Azaltacak


Türkiye’nin, aldığı yüksek güneş ışın miktarı ve coğrafi konumu itibarıyla doğu ve batı arasında önemli bir köprü niteliği taşıdığını söyleyen Özberk, “Türkiye, Avrupa’nın en umut verici PV piyasalarından biri olma yolunda. SolarTurk olarak yüksek teknoloji transferi ve kaliteli ürün anlayışı ile bu büyüklükte seri üretim yaparak ilk olmayı hedefliyoruz. Bu hedefimiz Türkiye’de güneş enerjisinden elektrik üretim pazarı yeterince olgunlaştığında ülkemize cari açığımızın kapatılması adına büyük artılar sağlayacak” dedi.

 

Hedefimiz; 500 kW altı Elektrik Üretiminde Pazar Lideri Olmak


Güneş enerjisinden elektrik üretimi sağlayacak olan PV güneş panellerinin, uzun yıllardır üretimine başlanmasının planlandığını, ancak yasal mevzuatlar nedeniyle bekletildiğini belirten Osman Özberk, devletin bu konuda özellikle yerli üretime vereceği teşviklerle güneş paneli üretim sektörünün hareketlenmeye başladığını aktardı. Birinci fazı toplamda 600 MW olan PV Güneş Enerji Santralleri lisanslarının yakında verileceğini vurgulayan Özberk, yatırımcıların, PV güneş enerji santralleri kurulumlarına yatırım yapmak için hazırlandıklarını dile getirdi. SolarTurk olarak, 500 kW altı lisanssız PV Sistem kurulumları konusunda pazar lideri olmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

 

"Sadece Yerli Pazara Değil Avrupa ve Afrika Pazarında da Olacağız"


SolarTurk ’ün Türkiye’nin en yüksek kapasite ve teknolojiye sahip, yerli güneş paneli üretim tesisi ile sektöründe önemli bir yere sahip olacağına dikkat çeken Özberk, sadece yerli pazara değil Avrupa, Ortadoğu ve Afrika pazarına da üretim yapacaklarını belirtti.
 
Cumali ÖZEL Cumali ÖZEL Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder Yazdır