elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Shell ve Turcas birleşmesi ders oldu

Akaryakıt sektöründe Temmuz 2006'da gerçekleşen Shell-Turcas birleşmesi, alanında dünyaya örnek oldu. İki şirketin birleşme öyküsü, yakaladığı başarı itibarıyla Fransa'da ders olarak anlatılmaya başlandı.A- A+
11.07.2008 tarihli yazı 2524 kez okunmuştur.
Dünyada şimdiye kadar sektörde çok sayıda birleşme ve satın alma gerçekleştirildiğini, ancak çoğunun vaat edilen başarıyı sağlayamadığını ifade eden Shell-Turcas Petrol'ün İcra Kurulu Başkanı George Spanoudis, kendilerinin bunu başardığını söyledi. "Spanoudis, Shell ve Turcas birleşmesi başarılı oldu ve bunu Fransa'da ders olarak anlattık." dedi. Spanoudis, düzenlediği bir toplantı ile Shell-Turcas'ın iki yılını değerlendirdi. Şirketin icra kurulu başkanı, Türkiye'yi, Asya'dan Avrupa'ya açılan kapı olarak gördüklerini vurguladı. Ortak girişimin kuruluşundan bu yana 263 milyon dolarlık yatırım yapıldığını, 2008 yılı için planladıkları yatırım miktarının ise 140-150 milyon dolar civarında olduğunu bildirdi.
Kirazlı istasyonu dünya üçüncüsü

Öte yandan Shell'in dünya çapında düzenlediği programda İstanbul Bağcılar'daki Kirazlı istasyonu, 13 bin istasyon arasında 3. oldu. Shell-Turcas, perakendede yüzde 40 büyümeyi hedefliyor.

Kaynak: Zaman