elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Philips’ten okullara enerji tasarruflu aydınlatma

Enerji verimliliği konusunda çözümler geliştiren Philips, Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte okul aydınlatmalarında enerji tasarrufu sağlayan bir projeye imza attı.A- A+
13.02.2009 tarihli yazı 2634 kez okunmuştur.

İki pilot okul üzerinde yapılan çalışmada kısa süre içinde yüzde 35 ila yüzde 70'e varan enerji tasarrufu sağlandı.

Okullarda verimli aydınlatmaya geçilmesinin önemine dikkat çeken Philips, enerji tasarrufu bilincini yaygınlaştırmak amacıyla 2 pilot okul üzerinde bir çalışma uyguladı. Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle yapılan çalışmada Kalaba Kız Meslek Lisesi ve Atatürk Anadolu Lisesi'nin belirlenen bölümlerinde yeniden aydınlatma tasarımı yapıldı. Yapılan çalışma sonucunda elde edilen yüzde 35 ila yüzde 70'e varan enerji tasarrufu, aydınlatma alanında yapılan yatırımın ne kadar kısa bir süre içinde yansıdığını net bir şekilde gösteriyor.

Çalışma kapsamında, Kalaba Kız Meslek Lisesi'nin bir katındaki pilot olarak seçilen derslik ve koridorlarında ampul ve balast yenilemesi yapıldı. 40W kalın T12 Floresan ampuller 32W Philips TL-D Eco Floresan ampullerle, manyetik balastlar da elektronik balastlarla değiştirildi. Değişim öncesi ve sonrasında 44'er saatlik ölçümler sonucunda yüzde 35 oranında daha düşük enerji tüketimi ve yüzde 20 daha fazla ışık seviyesi elde edildi.

Çalışmanın diğer bir ayağı olan Atatürk Anadolu Lisesi'nde de pilot bölge olarak okulun kapalı spor salonu seçildi. 320 floresan armatür 32 verimli Philips yüksek tavan armatürü ile değiştirildi. Değişim öncesi ve sonrasında 120'şer saatlik yapılan ölçümler sonucunda yüzde 70'e varan oranda daha düşük enerji tüketimi elde edilirken aydınlık düzeyi de yüzde 30 arttı.

Türk Philips Aydınlatma Pazarlama Müdürü Ayhan Şiriner, 25 sınıflı bir ilköğretim okulunda yanlızca dersliklerin aydınlatmasının verimli aydınlatma sistemleriyle değiştirilmesiyle yılda 2.600 TL* enerji tasarrufu elde edilebileceğini belirtti. Ülke genelindeki 65 bin okulda enerji verimliliği potansiyelinin çok yüksek değerlere çıkabileceğine dikkat çeken Ayhan Şiriner: 'Enerji verimli aydınlatmaya geçiş ile hem ülke ekonomisine hem de çevreye büyük bir katkı sağlamak mümkün. Türk Philips olarak biz her türlü işbirliğine açığız. İlgili tüm kurum ve kuruluşları da bu işbirliğine davet ediyoruz.' dedi.