elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Petkim 100 Milyon Dolar Yatırım Yapacak

Petkim bu yıl 100 milyon dolar yatırım yapacağını açıkladıA- A+
30.01.2011 tarihli yazı 3426 kez okunmuştur.Petkim, bu sene kapasite artırımı ve teknoloji yenilemesi gibi bir dizi yatırım için 100 milyon dolar yatırım yapacak.

Genel Müdür Hayati Öztürk, bu yıl yapacakları yeni yatırımlarla üretimlerini artırmayı amaçladıklarını söyledi ve "Bu yıl yaklaşık 100 milyon dolarlık yatırım planlıyoruz. Fabrika kapasitelerimizin maksimize edilmesi, teknolojinin yenilenmesi ve verimlilik artırıcı yatırımlarla enerji üretimimizi çeşitlendirmeyi ve üretim maliyetleri içindeki enerji giderlerini azaltmayı planlıyoruz." şeklinde konuştu.

Petkim'in 2009 yılını %92'lik kapasite kullanım oranıyla kapattığını belirten Öztürk, şirketin 2010 yılındaysa 45 yıllık tarihinin en yüksek üretim ve ciro rakamlarına ulaştığını söyledi.

Kapasitelerinin artmasıyla meydana çıkacak ek enerji ihtiyacını karşılamak için rüzgar enerjisi santrali kurmayı planladıklarını ve bunun için gerekli lisansın alındığını bildiren Öztürk, şöyle konuştu:

"Petkim sahasında kurulması planlanan 25 MW gücündeki rüzgar enerjisi santrali için yapılan lisans başvurusunda mutlu haberleri almış durumdayız. Şirketimize Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından 'Otoprodüktör Lisansı' verilmesi uygun bulundu. Bu yatırıma da 2011 yılında başlamayı ve bir yıl içinde tamamlayarak devreye almayı hedefliyoruz."