elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

MISIR- ''Dünyanın İlk Kolon Kiriş Mimarisi'' Konferansı

İstanbul Serbest Mimarlar Derneği'nin 2011’de başlattığı ve mimarinin tarihine, köklerine inmeyi; tarihi gelişimini kavramayı amaçlayan “Mimarlığın Kökenleri” adlı 6 konferanstan oluşan serinin üçüncüsü gerçekleşecek.A- A+
03.12.2012 tarihli yazı 10465 kez okunmuştur.
İlk iki konferans “Göbeklitepe” ve “Çatalhöyük” kazılarını konu alarak 12000 ve 9000 yıl öncesinden günümüze ulaşan bir süreci irdelemişti.
11 Aralık 2012 tarihinde Yapı Endüstri Merkezi(İstanbul)’nde gerçekleşecek olan konferans, “MISIR- Dünyanın İlk Kolon Kiriş Mimarisi” adıyla yapılacak. Bu konferans ise Mısır tarihi ve mimarisini inceleyecek. Konferansı, dünyanın en yetkin Mısır tarihi uzmanı olduğu düşünülen Dr. Zahi Hawass verecek.

Program:
18:30–19:00 Kayıt
19:00–19:05 Açılış Konuşmaları
19:05–20:00 “MISIR - Dünyanın İlk Kolon Kiriş Mimarisi ” Konferansı -Dr. Zahi Hawass
20:00–20:20 Genel Değerlendirme ve Soru Cevap
20:20–20:45 İkram


Dr. Zahi Hawass Kimdir?

Zahi Hawass (d. 28 Mayıs 1947 Damietta, Mısır) Mısır arkeolojisi uzmanı, akademisyen, yazar ve araştırmacıdır. 2011 yılında Mısır'da baş gösteren halk ayaklanması ve takiben Hüsnü Mübarek rejiminin devrilmesinin ardından Askeri Konsey tarafından Kültür İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı olarak kurulan yeni kabinede Bakanlık görevine getirilmiştir.

Halen Giza tarihi eserleri, koruma ve kazı alanı müşteşarlığı görevini yürütmektedir. 1998 yılında 1987'den beri yürüttüğü Giza Piramitleri, Sakkara ve Bahria Oasis (Krallar Vadisi) genel yöneticiliği görevinden bakan yardımcılığı (müsteşarlık) görevine yükseltilerek onurlandırılmıştır.
Zahi Hawass, eğitimini Mısır ve Amerika Birleşik Devletleri'nde sürdürmüş ve tamamlamış, Edebiyat Fakültesi derece ve diplomasını 1967-1980 yılları arasında İskenderiye’de almıştır. Daha sonra, 1983-1987 yılları arasında Pensilvanya Üniversitesi'nde Mısır tarihi uzmanlığı (Ejiptolojist) doktorasını tamamlamıştır.

Yıllar boyunca birçok belgesel, film, televizyon programı ve magazinsel tanıtımlarda danışman ve uzman olarak görev yapmıştır. Mısır ve ABD’ndeki birçok toplantı ve komitede bilir kişi olarak bulunmuştur. Ayrıca Kahire Müzesi, Alman Arkeoloji Enstitüsü, Kültürel Miraslar Yüksek Konseyi, Sfenks Restorasyonu Komitesi Birliği ve daha birçoğunun üyesi olarak da görev yapmaktadır.

Hawass, Sfenks'in restorasyonu projesinin de en güçlü destekçilerindendir. Sfenksin, yanlış restorasyonlar sonucu, kendi deyimi ile “kanser” olduğunu belirtmiştir. Nova adlı web sitesindeki röportajında, bu kanserin yayılmasını engellemek için her yolu deneyebilceğini belirtmştir. Dr. Hawass’ın planı, Sfenks’in ziyareçilerin oluşturduğu nem ve kirlilikten korunması amacıyla anıtsal alana bir havalandırma sisteminin oluşturulması ve otopark, piknik alanı ile ticari alanların başka yerlere taşınmasını da içermektedir. Planların çoğu zahi Hawass tarafından uygulanmaya başlanmış ve projenin başında bulunduğu sürece de bitirileceği şüphesiz bir gerçektir.

Restorasyonlar boyunca kendisi bizzat kazı alanlarında çalışmış, Giza piramidi işçilerinin mezarları gibi pek çok kazı alanının ortaya çıkmasını sağlamıştır. Ayrıca piramitlerdeki süslemelerde antik Mısırdaki hayatla ilgili yeni bilgilere ve bazı sıra dışı heykelciklere de ulaşmıştır.
Zahi Hawass, halen Mısır’ın kumlarının altında hala bulunmayı bekleyen pek çok tarihi eserin ve gizemin olduğuna inanmaktadır.
Orçun ŞEN Orçun ŞEN Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder Yazdır