elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Microsoft'un yeni taktiği:
Parçala yönet

Microsoft geçen yaz tamamına 47,5 milyar $ teklif sunup daha sonra yaz aylarında geri çektiği bu teklifin ardından yılan hikayesine dönen Microsoft-Yahoo birleşmesi yeni bir evrede.A- A+
02.12.2008 tarihli yazı 1544 kez okunmuştur.

Yazılım devi Microsoft geçen yaz tamamına 47,5 milyar dolar teklif sunup daha sonra yaz aylarında geri çektiği bu teklifin ardından yılan hikayesine dönen Microsoft-Yahoo birleşmesinde yeni bir taktik savaşına girdi: "Parçala ve yönet". Microsoft'un şimdi Yahoo'nun tamamı için değil ama sadece arama motoru işi için 20 milyar dolarlık bir teklif götürmek üzere şirketle görüştüğü belirtiliyor.Uzmanlar Yahoo'nun bu anlaşmadan yılda 2 milyar dolar kazanacağını belirtiyor. Üzerinde tartışılan anlaşmaya göre Microsoft teklifi kabul edilirse Yahoo için yeni yönetim kurulu üyeleri de atayacak. Anlaşma gerçekleşirse Microsoft, 11 kişilik Yahoo yönetim kuruluna 3 yönetici atayabilecek. Microsoft ayrıca Yahoo arama motorunu 10 yıl kullanma hakkına sahip olacak. Kimilerine göre ise Yahoo'nun iş yapmadığı için Google'a outsource ettiği arama servisinin Microsoft tarafından alınması çok mantıksız. Microsoft'un Yahoo'nun zaten yeterli verimi alamadığı arama motorunu ele geçirme çabası ise şirketi en zayıf noktasından yavaş yavaş ele geçirmeyi amaçladığı izlenimini uyandırıyor. Bu şekilde Yahoo hisselerinin yüzde 30'una sahip olacak olan Microsoft'un atayacağı yeni yöneticiler yoluyla Yahoo'da giderek daha fazla söz sahibi olmayı hedeflediği düşünülüyor.

Taktik savaşı


Uzmanlara göre, Microsoft'un Yahoo'dan hisse alma ısrarının arkasında, online reklam sektörünün, krize rağmen gösterdiği büyüme yatıyor. 40 milyar doları bulan online reklamların yarıdan fazlası arama motorları üzerinden veriliyor. Bu pazarda en büyük payı ise yüzde 77 ile Google alıyor. Yahoo'nun payı yüzde 18'ken, Microsoft pastandan sadece yüzde 5'lik bir dilimi kapabilmiş durumda.Analistler, Yahoo'nun eski CEO'su Jarry Yang'ın görevinden ayrılmasının ardından iki şirket arasında yeni bir anlaşma zemininin oluşabileceğini düşünmeye başlamıştı. Yang Microsoft'un hisse başına 33 dolarlık teklifini reddetmişti. Diğer yandan, Microsoft, geçtiğimiz salı günü, Yahoo'da arama teknolojisi başkanı olan Sean Suchter'ı, Silikon Vadisi'ndeki Arama Teknolojileri Merkezi için işe aldığını duyurdu. Bu transfer olası bir anlaşmanın ilk sinyali olarak kabul ediliyor. Şubat ayında rekor seviyeye ulaşan Yahoo hisseleri 30.25 doları görmüş ancak Microsoft'un yaptığı 47.5 milyar dolarlık teklifini geri çekmesinin ardından düşüşe geçerek yüzde 65 değer kaybetmişti. Bir dönem 130 milyar doları bulan Yahoo'nun piyasa değeri yaklaşık 15 milyar dolara geriledi.


Kaynak: Referans