elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Lukoil Akpet'i satın aldı

Rus enerji devi Lukoil Eurasia Petrol AŞ, Akpet'in yüzde 100 hissesini satın aldı.A- A+
29.07.2008 tarihli yazı 4306 kez okunmuştur.
OAO Lukoil Başkanı Vagit Alekperov, satın almanın mali boyutuna ilişkin, "Bu alışverişin mali portresi bir ticari sırdır. Ancak 500 milyon dolardan biraz daha fazla olduğunu söyleyebilirim" dedi. Akpet Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Aytemiz de yüzde 50 ortaklıkla başladıkları görüşmeleri, yüzde 100 hissenin satışıyla sonuçlandırdıklarını belirterek, "Bu satışla dağıtım sektöründen çekilmiş olacağız. Bayilik devam edecek" diye konuştu.
Akaryakıt sektöründe birleşme ve satınalma rüzgârları artıyor. Akaryakıt sektörünün devlerinden Shell de Temmuz 2006'da Turcas'ı satın almıştı. 700 istasyonu ile akaryakıt sektörünün önemli oyuncularından Akpet, Rus enerji devi Lukoil'le uzun bir süredir görüşme halindeydi. Lukoil, daha önce M-Oil ile de pazarlık masasına oturmuş ancak anlaşma sağlanamamıştı.Pazar payı yüzde 5'e çıkacak
Satış sözleşmesinin imzalamasıyla ilgili düzenlenen toplantıda konuşan Alekperov, Akpet'in yüzde 100 hissesinin satın alınmasıyla birlikte Türkiye piyasasındaki varlıklarının yüzde 5'e çıkacağını, bu miktarı 10 yılda yüzde 10'a çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.Bir yıldır bu proje üzerinde çalıştıklarını anlatan Alekperov, tüketiciler için istikrarlı bir tedarik sistemi oluşturmak istediklerini ve tüm ürün gamını Türkiye'de piyasaya sunacaklarını kaydetti. Alekperov, sektörün her alanında faaliyet gösteren kombine yapısı nedeniyle Akpet'i tercih ettiklerine işaret ederek, Akpet'in bütün parametreler açısından beklentilerini karşılayan bir şirket olduğunu söyledi.

Lukoil'in Rusya, Romanya ve Ukrayna'da rafineri kapasitesi bulunduğunu ifade eden Alekperov, Akpet'in satın alınmasıyla perakende alanında Finlandiya'dan Türkiye'ye kadar yayılmış olacaklarına işaret etti. Alekperov, hisseleri Londra ve Moskova borsalarında işlem gören Lukoil'in yıllık 100 milyon ton petrol ve 16 milyar metreküp doğalgaz üretim kapasitesi bulunduğunu ve 8 rafineri işlettiğini ifade etti.
İstasyonların adı hemen değişmez
Türkiye'nin halihazırda bölgede petrol ve gaz sevkıyatında çok önemli bir konuma sahip olduğunu vurgulayan Alekperov, "İnanıyorum ki Türkiye topraklarında çok önemli enerji yatırımları yapılacak" dedi. Alekperov, Türkiye'de evrimsel bir gelişme içine gireceklerini ve buradaki iş hacmini kademeli olarak artıracaklarını ifade etti.Deniz yoluyla ürün alıp faaliyetlerini geliştirmek istediklerini anlatan Alekperov, bu alanda Lukoil markası altında yüksek kalitede maden yağı üzerinde çalışacaklarını, Türkiye'deki çalışmayı genişleteceklerini kaydetti. Mevcut Akpet istasyonlarının isminin kısa sürede değiştirilmesinin mümkün olmadığını belirten Alekperov, gelecekte Lukoil ile anlaşma yapan petrol istasyonlarının Lukoil adı altında faaliyet göstereceğini açıkladı.Rekabet Kurulu ve EPDK onayı bekleniyor


Akpet Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Aytemiz de, Lukoil'e hisse satışı görüşmeleri sürecine yüzde 50 ortaklıkla başladıklarını, daha sonra yüzde 51'lik satışın gündeme geldiğini, ardından tüm hisselerin alımı işlemiyle ilgili görüşmeler yaptıklarını anlattı. Aytemiz, görüşmeleri, Akpet Şirketler Grubu'nun Aytemiz ailesine ait olan yüzde 100 hissesinin satışını imzalayarak sonuçlandırdıklarını ifade etti. Aytemiz, yakıt ve enerji sektörünün tümünde faaliyet gösteren Akpet'in Türkiye'deki 6 büyük şirketten biri olduğunu, depolama sayısında 2., pazar payında ise 6. sırada yer aldığını ve 700 istasyona sahip olduğunu anlattı.
Satınalma sözleşmesi kapsamında hisselerin, Rekabet Kurulu ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK)onayından sonra Lukoil'e kati olarak devredileceğini kaydeden Aytemiz, Akpet'in satışının sektöre yeni bir canlılık getireceğini söyledi. Aytemiz, bu satışla dağıtım sektöründen çekilmiş olacaklarını belirterek, "Bayilik düzeyindeki işimiz devam edecek. Petrol sektöründe varız. Başka işlerimiz de söz konusu" dedi.Lukoil Eurasia Petrol AŞ Genel Müdürü Fikret Aliyev ise, iş planı kapsamında satın alma işleminin tamamen sonuçlanmasının ardından mevcut istasyonların isimlerinin kademeli olarak değiştirileceğini ve 5 yılda Akpet logolarının Lukoil logolarıyla değişeceğini kaydetti.Akaryakıtta yeni satın almalar olabilir


Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Hasan Köktaş, Lukoil'in Akpet'i 500 milyon dolardan fazla bir bedelle satın alması sonrası yaptığı açıklamada, akaryakıt piyasasında yeni oyuncuların yanı sıra yeni satın almaların da olabileceğini ve kendisinin Kuveyt ve Hindistan'dan yatırımcılarla görüşmeler yaptığını söyledi. Köktaş, "Akaryakıt sektörü çok dinamik. Ülkemiz ekonomisinin ve petrol sektörünün gelişmesine bağlı olarak ileride yeni birleşmeler ve satın almalar yaşanabileceğini düşünüyorum" dedi. Dünyanın tüm önemli petrol ve enerji şirketlerinin gözünün Türkiye'de olduğunu belirten Köktaş, "Çok önemli boru hattı ve rafinaj projeleri geliştirildi. Sadece Rus şirketleri değil Kuveyt, Hindistan gibi birçok ülkeden şirket yöneticileri ile görüşüyorum. Bizden ayrıntılı olarak akaryakıt piyasasında hangi alanlarda yatırım yapabilecekleri konularında sorular soruyorlar, bilgi alıyorlar" diye konuştu.


Akaryakıt istasyonu sayısı 12 bini aştı


Akaryakıt sektöründe, istasyonculuğa ilgi her geçen gün artıyor. Sektörde toplam istasyonlu bayi sayısı 12 bin 117'ye yükselirken, 2 bin 690 istasyonsuz bayiyle birlikte toplam rakam 14 bin 807 oldu. 17 Mart 2008 itibariyle bu yıl 292 istasyonlu bayi lisans alırken, bu rakam geçen yılın aynı döneminde 250'ydi. Yani aynı dönemde geçen yıla göre 42 adet daha fazla istasyon lisans aldı. 43 oyuncunun bulunduğu sektörde pazarın yüzde 75'i 5 firmaya ait. Sektöre girmek isteyen güçlü şirketler de tek tek akaryakıt istasyonu kurmak yerine, sektördeki oyuncuları satın alarak agresif yayılma politikası sürdürmeyi hedefliyor.


Akaryakıt bayi sayısı


İstasyonlu 12.117


İstanyonsuz 2.690


Toplam 14.807
İstasyon sayılarına göre ilk 10 şirket


Petrol Ofisi


3.047


Opet


1.347


Shell Turcas


1.234


Akpet


686


BP


618


Total


514


Altınbaş (Alpet)


427


MOil


408


Enerji


351


Starpet


330


Kaynak: EPDK (Sadece istasyon sayıları alınmıştır)


Akpet'in mevcut kapasitesi


- 300 bin metreküp kapasiteli 8 petrol ürünleri terminali. 6 tanesinin denize çıkışı bulunuyor.


- 7 bin 650 metreküp toplam kapasiteli 5 LNG depolama tankı.


- 7 bin metreküp kapasiteli 3 jet yakıtı terminali.


- Yıllık 12 bin ton kapasiteli madeni yağ üretim tesisi.
Lukoil'in mevcut kapasitesi


- Yıllık 100 milyon tonluk petrol üretim kapasitesi.


- Rusya, Bulgaristan ve Ukrayna'da toplam 8 rafineri.


- Yılda 16 milyar metreküp doğalgaz üretimi.


- 693 akaryakıt dağıtım istasyonu. Akpet'in satın alınmasıyla birlikte Lukoil'in Baltık Denizi'nden Akdeniz'e uzanan coğrafyadaki toplam akaryakıt dağıtım istasyonu sayısı 10 bine ulaşacak.


- Lukoil'in Akpet'i satın almadan önce Türkiye'de 53 adet akaryakıt istasyonu bulunuyordu, 16 istasyon da inşaat aşamasındaydı.


Kaynak: Hürriyet